| RamonaGabriela13 a întrebat:

Ma numesc Ramona si am nevoie de ajutorul vostru. Imi caut tatal pe care nu l-am mai vazut de la 6 ani si pe care mi-l amintesc foarte vag...
Numele lui este Apostu Daniel si cand m-am nascut eu, acum 20 de ani, locuia in satul Miclesti jud. Vaslui. Pe mama lui, bunica mea, o cheama Apostu Maria.
Este posibil sa se fi recasatorit sau sa se fi mutat. Cine il cunoaste sau cine a auzit de aceasta familie, va rog sa imi spuneti. Orice informatie este valoroasa pentru mine.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Incearca sa cauti la urmatoarele numere de telefon, poate sunt rude, avand in vedere ca Miclesti este un sat mic.

http://www.locatefamily.com/......ndex1.html

De asemenea as mai suna la primarie, cu siguranta poate gasesti putina intelegere sa primesti numarul de telefon sau macar sa aflii situatia lor:

http://www.ghidulprimariilor.ro/......ETI/123372

https://www.paginiaurii.ro/......E%C5%9ETI/

sau aici:

http://www.portal-info.ro/primarii/primaria-miclesti-vaslui.html

Sau de asemenea ar trebui sa verifici daca urmatoarea persoana ar putea fi bunica ta:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100009482553249

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu incerci sa cauti la Evidenta Populatiei?

| mihai69 a răspuns:

Mergi la serviciul de Evidență a Populației - ei te pot ajuta.

| RamonaGabriela13 explică (pentru mihai69):

Sper totusi sa fie cineva pe aici care sa cunoasca aceasta familie... Nu locuiesc in Romania si la vara as vrea sa il vad.

| mihai69 a răspuns (pentru RamonaGabriela13):

Te poți adresa și în scris (mail). E obligația lor legală să te ajute.

| vocea a răspuns:

Imi pare rau sa aud asta crede-ma, dar Evidență a Populației este singurul loc mai sigur unde poti da de el.

| andreia67 a răspuns (pentru vocea):

Tocmai explicam ca se pot obtine informatii de acolo care pot fi sau nu pot fi utile. Pe vremea lui Ceausescu cand miscarea populatiei era foarte strict controlata datele alea erau destul de exacte, acum nu. In ziua de azi poti sa te muti oriunde vrei fara viza de flotant, multi au buletine pe adrese unde nu mai locuiesc de mult sau nu au nicio legatura cu resedinta lor reala. Si asta doar pentru cei ce traiesc in Romania. La fel de bine poti fi oriunde in UE.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Incearca sa o cauti in paralel si pe bunica ta, sunt sanse mai mari sa o gasesti, adica sa locuiasca tot in Miclesti. Evidenta populatiei nu te ajuta prea mult, iti spune la ce data s-a emis ultima carte de identitate si pe ce adresa, eventual daca are viza de flotant iti poate spune in ce localitate si pe ce adresa. Dar daca s-a mutat in strainatate sau la alta adresa e dificil sa dai de el. Poti cauta pe Facebook persoane care traiesc in Miclesti sau nascute in Miclesti, poate ai noroc sa-l cunoasca cineva pe tatal tau sau pe bunica ta. Mult succes iti doresc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai primit aici raspunsuri bune precum Evidenta Populatiei sau ai putea sa ceri ajutorul televiziunii.

| presus a răspuns:

Ia legatura cu serviciul de evidenta a populatiei si primaria din acel sat.

| nopainkiller a răspuns:

Salut!
Este foarte putin probabil ca o persoana dintre noi de pe aceasta comunitate sa cunoastem persoana spusa de tine!
Cea mai sigura si buna solutie este sa mergi la serviciul de Evidenta a Populatiei si acolo vei primi informatiile dorite deapre o persoana anume!
Iti doresc sa il gasesti intr-un final pe tatal tau!

| RamonaGabriela13 explică (pentru nopainkiller):

Multumesc!
Dupa cum spuneam, nu locuiesc in Romania si asta face lucrurile mai complicate. Voi incerca sa iau legatura cu serviciul de Evidenta a Populatiei din Judetul Vaslui si sper sa ma ajute.
Am indraznit sa cer ajutor aici deoarece am vazut ca au mai fost gasite persoane cu ajutorul comunitatii TPU.
Sper sa-l gasesc!