| QueTeImporta a întrebat:

Sora mea mai mica de 12 ani de ceva timp a inceput sa se poarte ca o adolescenta ex:inainte era credincioasa si mergea la biserica de multe ori.Acum totul din camera ei este negru sau rosu(si nu exagerez) injura mai rau ca un emo,mai merge la biserica dar mereu cu castile in urechi. Stiu ca se produce o schimbare in viata ei, dar nu stiu cum sa o abordez sad Ma puteti ajuta? Nu vreau sa se ajnga la vreun piercing sau tatuaj (sunt de acord cu piercing`urile si cu tatuajele dar nu la 12 ani)

11 răspunsuri:
| lovegirl15 a răspuns:

E firesc ca o persoana sa treaca prin niste schimbari atunci cand intra in adolescenta thinking Trece acum si va mai tot trece prin multe schimbari pana pe la 19 ani.
Trebuie sa vorbiti deschis cu ea.Ia-o de manuta, ia-i si pe parinti si discutati toti 4:,, Uite, mie nu-mi place aia, aia si aia.Nu e bine sa faci aia, aia si aia."
Impuneti-va punctul de vedere in fata ei, pentru ca daca o lasati asa, sa nu se ajunga mai departe.

Eventual, puteti merge la un psiholog cu ea.El stie cel mai bine cum sa o abordeze si sa-i explice anumite chestii la varsta asta.

Nu e o rusine sa mergi la psiholog.Chiar daca consideri ca nu ai nici o problema, uneori iti poate prinde bine sa vorbesti cu cineva, indifernt de varsta.De exemplu, matusa mea merge cu vara si varul meu care au 10, respectiv 6 ani atunci cand i se pare ca sunt tacuti si cand nu vor sa spuna ce ii deranjeaza.

Succes mai departe si sper ca ti-am fost macar putin de folos!

| Wehrmacht a răspuns:

"[...] injura mai rau ca un emo". Inlocuieste "emo" cu "panarama". Este o discriminare demna de un pumn in bot.
Cum ai dedus tu ca o sa ajunga la piercing si tatuaje? Acu se intampla ceva.Nu poti sa prezici tu ce urmeaza.Te poti insela si nici n-ai idee cat de enervant este.Instinctul asta de protejare este parca o boala in tara asta care devine tot mai enervanta.Nu poti sa o schimbi daca nu vrea. Poti decat sa o faci sa te ignore si sa te evite.Si eu am fost asa.Si oamenii incercau sa imi spuna ca nu e bine.Asta dupa ce am injurat-o pe o profesoara.M-am schimbat.Sau poate nu.Au reusit.Defapt,asta cred ei.Eu sunt mult mai rau dar nu arat asta. Daca o sa i se interzica ceva o sa se enerveze.Si daca continui asa este un fel de presure bomb.O sa asculte pana nu o sa mai vrea si o sa ajunga mult mai rau.
Mai intai asigura-te ca ceea ce spui este adevarat.Culorile si biserica nu inseamna nimic.Nu este nici o catastrofa.Este doar o decizie care nu are efecte negative decat daca atrag persoane care vor sa controleze/care exagereaza.Asa cum esti tu.
Pana la urma...de unde sti tu ca ea nu era asa de ceva timp dar o arata abia acum?

| usernamealy a răspuns:

O sa-i treaca. oricum incearca sa te aproprii de ea si sa vb. o sa aflii mai multe si o sa o intelegi mai bine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi si tu anturajul in care se invarte sora ta iar daca nu-ti place comunica-le parintilor

| GreenBubble a răspuns:

Probabil e doar o faza prin care trece dar oricum e mai bine sa previ decat sa combati...vezi ce anturaj are, vorbeste cu ea, cu frumosul, explica-i ce ti se pare tie ca nu e ok.Incearca s-o apropii mai mult, sa te vada ca pe o prietena, sa stie ca iti poate spune orice.

| nowar a răspuns:

Ar trebui sa discuti cu ea, nu stiu sa o apropi de tine, sa afli ce gandeste si ce prieteni are. Trece prin perioada asta si cam toti de pe la 12 ani asa incepem sa ne schimbam si dorinta asta de a ne regasi in ceva anume.Trebuie sa ii fii alaturi, adica persoana in care poate avea cea mai mare increderewinking

| SatanLovesYou a răspuns:

Poti sa discuti cu ea in legatura cu schimbarea asta, dar nu incerca sa-i impui propriile conceptii. Mai ales cele religioase.

| Axel22 a răspuns:

Pai eu iti recomand sa ii citesti niste versete din noul testament, acolo la primele pagini gasesti acolo ceva unde scrie, Ce sa faci cand iti pierzi credita si ce sa fac cand esti ispitit, iti zice acolo pagina versetu si capitolu, si daca nu merge asa de simplu cu ea iti recomand sa ii citesti apocalipsa, cel putin pe mine pentru o vreme chiar m-au speriat vremurile care vor veni.

| Axel22 a răspuns:

A da! Si nu uita sa ii explici ca religia este cea mai buna cale!

| KompliKat a răspuns:

Da in viata ei se produce o schimbare,dar este o schimbare cam prea radicala,incearca sa faci ceva gen ''seara fetelor'', si intrebat.o ce are pe suflet, pentru ca asemenea schimbari se petrec cand este ceva ce te deranjeaza, adica e ciudat ca de la fata care mergea la biserica acum este tipa ''emo'', incearca ce ti.am sugerat.

| Chupulix a răspuns:

Fiecare cu stilul lui de viata. Poate chiar ii place ceea ce face si se simte bine. Daca totusi ti se pare exagerat, vorbeste cu ea, doar e sora ta. Intreab-o cum s-a ajuns la stilul asta si de unde i-a venit ideea... Sau pana unde vrea sa ajunga cu acest gen goth din cate observ.