| Fdstra a întrebat:

TPU!happy
Voi ce credeti, care este diferenta dintre "a se lasa calcat in picioare" si "a fi umil"? thinking

7 răspunsuri:
| Paulla a răspuns:

A fi umil inseamna a fi supus, a arata mai mult respect decat este necesar.
A se lasa calcat in picioare inseamna sa-i lase pe alti sa iti bata joc de el/ea.

| misterioaѕa a răspuns:

Buna.
A se lasa calcat in picioare inseamna ca nu are tupeu.si toti il cearta si el nu spune nimic.
A fi umilit inseamna a fi certat si batjocorit.
Deci diferenta este ca ''a se lasa clacat in picioare''ne spune despre o pers care nu are tupeu si nici un cuvant de spus si a fi umilit, a fi certat.
Este mare diferenta!

| iulik1994 a răspuns:

Pfff...nu e cam tot una?

| catalineusx a răspuns:

Pai in primul rand ar fi

te lasi calcat in picioare -inseamna ca de buna voie il lasi pe altul sa-si bata joc de tine

sa fii umil inseamna sa fii o persoana buna blanda si modesta, care nu are pretentii

In al doilea rand ar fi

sa te lasi calcat in picioare inseamna ca nu ai demnitate si curajul de ati impune punctul de vedere,''de a pune piciorul in prag'', indiferent de motiv

in schimb a fii umil inseamna sa nu ai nimic impotriva persoanei apropiate

Sper ca te-am ajutat

| Mоиica a răspuns:

A se lasa calcat in picioare= ai lasa pe alti sa rada de tine.intr-un fel sa-i lasi tu sa faca asta si sa nu iti pese.
a fi umilit= sa-si bata alti joc de tine, chiar adac tu nu vrei.

| SadSmiles a răspuns:

"A se lasa calcat in picioare" este o locutiune verbala care inseamna a fi umilit. A fi umil inseamna a fi supus.

| Coach a răspuns:

A "te lasa calcat in picioare" inseamna ca ai o problema cu increderea de sine, iar "a fi umil" o poti face numai in fata lui Dumnezeu,. desi DEX-ul spune altceva...crede-ma pe mine ca "a fi umil" nu avea la origine alt sens, decat de a fi smerit in fata lui Dumnezeu.