| CreatsaxD a întrebat:

voi trece direct la subiect! parintii mei sunt despartiti de aprox. 9 ani mama s`a recasatorit.in schimb tatal nu. ma intelegeam foarte bine cu tatal vitreg acum 4 ani cand la`m cunoscut. dupa casatoria lor a urmat si un copil.deja toata atentia pe care o primeam si eu a fost preluata de tatal vitreg.acum si cu copilul eu sunt nula in aceasta familie. mamei nici nu`i pasa de mine. e totusi super dar si dureros.propria mama.intr-o seara am venit de afara mirosid a tigara(prietenul fumeaza) iar tatal vitreg mi`o interzis iesirea afara si nu am mai primit 1 leu.nu stiu ce sa fac. vreau sa scap de el. i-am zis tatei dar el e mai mereu plecat prin tara sa`mi trimita un ban sa ma duc sa`mi iau o haina.imi vine sa plang de fiecare data cand povestesc acest lucru.va rog ajutati`ma! nu treceti nepasatori! nu stiu cum sa scap de el, de asta am mediile mici pentru ca in loc sa`mi fac temele el incepe sa ma certe din niste motive neadevarate, de ziua mea u am primit nimic, nici de craciun! in schim eu trebuie sa stau cu fratele vitreg.vara in loc sa es pe afara cu toti prietenii.eu stau in casa ca ei sa plece la restaurant.eu mor de foame acasa ei se indoapa cu mancare. 40% din copii din ziua de azi sufera din acesta cauza unii poate mai mult, altii mai putin. p. s dau fundita! i need your help!

13 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

E greu de dat un sfat, imi pare rau ca suferi asa de ingrozitor! Parintii greesesc mult cand fac astfel de ignorante! Nu gandesc la consecintele de ordin psihic al copiilor! Cel mai bine sa ai o discutie serioasa cu mama ta, trebuie sa inteleaga ca inca esti fata ei si ca reprezinti mult pentru ea, sa o ameninti ca daca nu incearca sa indrepte relatia dintre voi ai sa pleci la bunici, la tatal tau, asa bagi frica in ea! Daca nu trebuie sa vorbesti si cu tatal tau, trebuie sa ai si tu viata ta de adolescent! multa bafta!

| Luori a răspuns:

Parintii iti pun tie responsabilitatea care ar trebui sa fie pe umerii lor. Daca mama ta si-a continuat viata, si a dat de mai bine, asta nu inseamna ca trebuie sa uite de ceea ce trebuie sa ingrijeasca. De tatal vitreg nu ai cum sa scapi, cel putin nu ai tu cum sa intervii, avand in vedere ca mama este nepasatoare fata de ceea ce simti, ca a uitat de datoria ei ca mama. Venirea tatalui tau vitreg in viata familiei nu trebuie sa iti dea tine viata peste cap intr-un mod rau, toxic, prost.
Trebuie sa ii spui mamei cum te simti, ca nu este corect ceea ce ti se intampla, ca nu este greseala ta la mijloc si ca ceva trebuie sa se schimbe pentru ca nu este atat de bine si placut precum ea crede. Linisteste-te si pune-ti cateva idei in minte, pentru a sti ce ii vei spune. In rest, incearca sa-i asculti, chit ca uneori nu iti convine si munceste pentru scoala, caci inca nu realizezi ce important este asta. Fa-ti un program, in care sa aiba loc scoala, prietenii si familia si cu care ei sa fie de acord ( programul il prezinti si lasi loc de modificari ). Bine ar fi sa cadeti la o cale de mijloc.

| harciog a răspuns:

Problema e la tine.In primul rind nu vezi adevarul si singura chestie care-mi arata asta este ca nu vezi in fratele tau si un frate bun dupa mama macar.Incerci sa te dai la fund de la unele datorii de copil sa zic asa si cauti scaparea oriunde cu singura conditie ca ea sa existe. Daca as fi in locul lui taica-tu bun as fi foarte clar cu tine; scaparea nu exista decit in fortele tale.

| oanard174 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine,stiu ce inseamna,am vazut si alte cazuri si din propria experienta. poti sa vorbesti cu mama ta dar nu cred ca o sa dea importanta ca o sa creada ca esti un copil si atat,spune-i tatalui tau adevarat despre cum stau lucruruile,poate va face el ceva,imi pare rau pentru tine stiu ceea ce simti si cum te simti marginalizata,fara ajutor si fara pic de atentie,am trecut si eu prin momente de astea, vb cu tatal tau oricum, succes.

| alexsz95 a răspuns:

Buna! Sa sti ca povestea ta m-a atins la suflet foarte tare, nu stiu cum, deoarece eu nu sunt o fire moale.in fine. Incearca sa vorbesti cu mama ta, sa ii spui ca tu suferi enorm si sa-se gandeasca ca tu esti primul copil pe care la avut, amenint-o ca vei pleca la tatal tau natural daca nu se vor schimba lucrurile. Succes si ai grija de tine!

| qLoveSmileღ a răspuns:

Wow, ai pus intrebarea fix de ziua mea; d laughing.

Nu stiu ce sa-ti spun, daca te enerveaza atat de mult parintii tai, poate ar trebui sa stai la o alta ruda, nu?

Nu este normal sa te trateze asa parintii tai. straight face Dar ce esti tu, animal? Pana si animalele nu sunt tratate asa.

Ciau :* Ai grija de tine.

| Pawesome a răspuns:

Pai intai ai putea sa vezi o parte pozitiva, daca exista una.Apoi incearca sa iei legatura cu rudele care te-ar putea lua chiar si pentru o vreme de acolo. Vorbeste cu mama ta si spunnei sincer ce simti, daca nu te asculta, poti sa pleci la rude inclusiv la tatal tau biologic. Daca poti, incearca sa vorbesti cu un psiholog de la scoala, ei stiu si ar putea sa te ajute mai ale daca el se hotaraaste sa ia legatura cu parintii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of Doamne.Trist dar adevarat.Te-as ruga sa nu te mai gindesti cum sa scapi de el.Stiu ca supararea intuneca mintea dar nu asta este rezolvarea.Incearca intii sa vorbesti cu mama ta, desi am impresia ca nu va fi usor. Spune-i tatalui tau (natural)adevarul si roaga-l sa te ajute.Ii poate atrage atentia mamei tale asupra situatiei si nu in ultima faza spune-i si despre scoala si tot ce se intimpla.Sint sigur ca tatal tau va intelege si te va ajuta mai mult decit acum.Nu deznadajdui. Dumnezeu sa te ajute.Numai bine.

| Metempsihoza a răspuns:

Daca ai peste 14 poti alege sa stai cu tatal tau, intereseaza-te cum ca eu nu prea stiu. Si vezi cand o prinzi pe mama ta mai libera vorbeste despre asta... ori roaga-te cat de bine poti la tatal tau sa faca in asa fel incat sa te ia la el, dar daca zici ca e mai mult plecat macar sa stai pe la vreo ruda care tine la tine happy Iti doresc numai bine, mi-ar placea sa tinem legatura si sa-mi spui cum mai ehappy

| DarkAngel18 a răspuns:

Imi pare rau pentru problema ta, incearca sa vorbesti despre chestia asta cu mama ta sau cu tatal tau cand are timpwinking explica-i mamei tale ce simti

| laviniaaaa a răspuns:

E foarte nasoala treaba. am si eu tata vitreg si e italian :-l mama nu are alt copil dar el ma enerveaza la maxim :-l de aceea nu m-am mutat cu mama blushing ( stau cu bunicii ). Tatal este recasatorit si el dar nu s-a mai raspuns cu mine si fratele meu de cativa ani big grin. Nu stiu ce sa iti spun despre problema ta :-s Incearca sa vorbesti cu mama ta si explica'i :-s chiar daca nu vrea sa te asculte :-s. Incearca sa ' te plangi ' rudelor ( bunicilor, matusilor ) :-s poate ei te vor asculta si ii va spune mamei tale :-s. Spune'i tatalui tau cum sta treaba :-s poate va vorbi cu mama ta. Spune'i ca nu poti sta cu ea in stilul in care ' are grija de tine ' spune'i ca duci foamea, ca nu ii pasa de tine :-s. Din cate am inteles, ai prieten love struck spune'i lui toate astea ( in caz ca nu i'ai spus ) el te va consola sigur love struck. Bafta :-s. :*

| DyDyX_1853 a răspuns:

Wow,este groznic! Spune-ti punctul de vedere,explica-le situatia! Nu te mai lasa asa controlata! Inteleg ca este mama ta si ca el este fratele tau,dar ai si tu o viata si trebuie sa o traiesti decent! Nu este corect absolut deloc,poate au motivele lor in unele privinte,dar totusi nu au dreptul sa te lasa inchisa in casa, fara mancare! Incearca sa vorbesti cu mama ta si sa ii explici situatia poate asa te va intelege.Nu vreau sa trag concluzii gresite dar cred ca mama ta s-a lasat condusa de actualul sot si acum este de acord cu toate deciziile lui in privinta ta! Daca nu te vor intelege nici dupa discutia aceea stiu ca va fi greu dar te sfatuiesc sa locuiesti cu tatal tau. Oricum cred ca mama ta in adancul sufletului ei te iubeste, orice mama isi iubeste puiul! Nu te simti singura, gandeste-te ca noi iti suntem alaturi! Sper sa vii cu detalii :*

| bebe996 a răspuns:

Eu daca as fi in locul tau as suna la protectia copilului uite iti dau eu nr 021-315.36.33 sau 021-315.36.30,sau 021-310.07.89,sau 021-310.07.90 ...programu luni – vineri: 8:30 – 16:30.suna si explica-le cum sta treaba, ei cu siguranta vor lua masuri, sau daca vrei incearca sa vb cu tatal tau adevarat si explica-i si lui cum sta treaba. da daca vei suna la protectia copilului cu siguranta vor lua masuri inmptriva mamei tale si a tatalui tauhappy bafta:*