| DEZAMGIT a întrebat:

Salutare,am o problema gravă si vreau să ma ajutați cu un sfat:
Tocmai ce mi-am prins soția ca m-a inselat, ce s-a intamplat mai concret(s-au intalnit si sarutat atat, sunt 100%, avem si 2 copii de 4 si 5 ani, pur si simplu m-a distrus, nu mai judec, am luat decizia sa o iert de dragul copiilor si ca o iubesc foarte mult, problema este alta...nu imi pot scoate din gând mesajele alea.Ce sa fac va rog, as merge la un psiholog dar nu cred ca ajuta.

Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Sotia dvs. are nevoie de mai multa iubire si multa atentie din partea ta si va recomand sa stati amandoi de vorba cat e nevoie si sa va lamuriti, ajungeti la o intelegere si o sa va impacati! Asa sa va rezolvati impreuna toate problemele si sarcinile casei impartite in doi! Deci totul este nevoie de un calm absolut si fara cearta! Nu recomand divortul cand in preajma voastra sunt copii mici care au nevoie de ambii parinti de educatie, ingrijire, iubire, atentie si multa dragoste!

| mODIN a răspuns (pentru untu):

Deci ea inseala si tot el e de vina? Imi place logica asta rolling on the floor

| Miruna333 a răspuns (pentru mODIN):

Rar e sa nu fie si partenerul vinovat. Este vorba de comportamentele partenerului si de lipsurile din relatie care au dus la inselat

| DEZAMGIT explică (pentru Miruna333):

Da si eu am gresit ca nu am ajutat-o mai mult, si nu i-am oferit mai multa atentie, dar niciodata nu trebuie sa faci asa ceva ca femeie!

| DEZAMGIT explică (pentru untu):

Multumesc de încurajare, am decis sa încercăm sa reparăm, sunt conștient ca si eu am greșit, si am avut ocazia sa înșel dar nu am facut-o pentru ca iubesc prea mult, încet încet încerc sa uit, este foarte greu?

| untu a răspuns (pentru DEZAMGIT):

Cu multa placere si cu mult drag! Nu este greu sa ierti si sa uiti tot ce s-a intamplat, daca ea isi va recunoaste ca a gresit si ea, va putea cere iertare si nu se va mai repeta! Mult succes in relatie!

| untu a răspuns (pentru mODIN):

Omule.m-ati votat ca raspunsul meu nefolositor si eronat dupa ce am vazut ce ati comentat aici: (Trebuie sa mentionez ca mi se pare ingrozitor cum unii incearca sa-i ia ei apararea. Femeie in toata firea, cu copii, si te apuci sa iesi sa te mozolesti cu alti barbati? Si justificati comportamentul asta spunand ca poate nu se mai simtea iubita? Penibil absolut...) ASTA SUNA CA O JUDECATA NEJUSTIFICABILA CU RAUTATE! De asta va votez ca raspunsul tau este nefolositor si eronat!

| mODIN a răspuns (pentru untu):

Bine, draga. Iti doresc sa ai si tu un partener de viata care sa te insele cand nu-i mai dai atentie rolling on the floor

| Miruna333 a răspuns (pentru DEZAMGIT):

Citeste pe net de ce insala femeile, motivele sunt cu totul altele decat ale barbatilor. Vei vedea ca ai gresit cu mai multe lucruri, cu siguranta

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Discuta cu sotia ta, nu cu noi!
totul depinde de comunicarea dintre voi doi.

| mODIN a răspuns:

Trebuie sa mentionez ca mi se pare ingrozitor cum unii incearca sa-i ia ei apararea. Femeie in toata firea, cu copii, si te apuci sa iesi sa te mozolesti cu alti barbati? Si justificati comportamentul asta spunand ca poate nu se mai simtea iubita? Penibil absolut...

| ioana748 a răspuns:

Ei, cand un barbat inseala cica iese animalul din el.Ma rog, nu sunt de acord, dar ei mai au asa niste penibile circumstanțe atenuante, ca cica sunt slabi cu duhul (glumesc, no ofence please)
Dar cand o femeie se săruta cu alt barbat inseamna ca relatia este consumata si nu este nevoie de psiholog pentru recuperarea acestei relatii ci cum sa reusiti sa iesiti din ea in asa fel incat copiii sa nu fie afectati.
Daca tii la ea, o lasi sa fie fericita si tineti legatura decenta pentru copii.
De asemenea si tu meriti o femeie care sa te iubească si nu sa stea cu forta cu tine.
Relatia de amor este consumata, nu mai exista, nu incerca sa te minti singur.
Nu contează de ce s-a stins, s-a stins si gata.
Posibil nici unul nu a luptat prea tare sa tina flacara aprinsa.
Nu o vei mai reaprinde niciodată in sufletul ei. Veti trai in minciuna si veti fi doi tristi peste cativa ani.
Un psiholog este necesar ca sa va fie alaturi in procesul de despartire si repet, copiii sa inteleaga ca sunt iubiti in continuare de ambii parinti, doar ca acestia au ales cai diferite
Mai bine va eliberați in conditii de bun simt unul pe celălalt.
Toate cele bune,

| adryang78 a răspuns:

Mersul la psiholog ajută, te ajută pe tine, în primul rând.
Dacă te-a înșelat o dată, o va face și a doua oară. Nu putem să știm noi din ce cauză, poate sentimentele s-au răcit, poate ați confundat dragostea cu atracția fizică și între timp atracția ei față de tine a scăzut în intensitate, s-a dus scânteia. Pot fi multe motive.
Dar să rămâneți împreună pentru copii este o mare greșeală. Relația va deveni din ce în ce mai toxică, reproșuri, conflicte, iar într-un final pentru copii va fi mai mult rău decât bine. Un divorț este dureros, într-adevăr, dar cu timpul suferința se atenuează, copiii vor crește și, la un moment dat, vor înțelege. E de preferat, decât să fie afectați pe termen lung, poate pentru toată viața, de o familie disfuncțională.

| Miruna333 a răspuns:

Sa ramai impreuna pentru copii este cel mai mare rau pe care ti-l poti face tie, casniciei si copiilor. Fa- o pentru tine daca vrei, dar in niciun caz,, pentru copii''. Atatia copii si-ar dori ca parintii lor sa divorteze pentru un trai mai bun. Da, psihoterapeutul te va ajuta, dar tu esti in masura sa decizi daca vrei sa o ierti cu adevarat si sa treci peste

| KovacsB a răspuns:

Sotia cauta in alta parte ce ii lipseste acasa.
Daca nu rezolvi o sa plece de tot si o sa ramai ca un troll ce esti.

| Cipi1212 a răspuns:

Poți să o ierți de dragul copiilor.

| Alexalex1000 a răspuns:

Salut,daca te-a înșelat odată te mai înșeală și a doua oară îți garantez! Și gândurile alea e greu să ți le scoți... Încearcă să nu te mai gândești mult la acele mesaje, ascultă muzică.

| DEZAMGIT explică (pentru Alexalex1000):

Sincer nu am crezut niciodata ca sotia mea ar face asa ceva,, eu stand cu ea de 18 ani..de la varsta de 14 ani..nu a mai vorbit cu nimeni..stiu pe cine am avut langa mine tot acest timp..incerc sa cred ca eu am fost vinovat ca nu i-am dat importanta de care avea nevoie.m-am ars o data. data viitoare nu cred ca mai exista?

| Alexalex1000 a răspuns (pentru DEZAMGIT):

Ba frate nu știu. daca ea a avut curajul sa te insele odată... Chiar daca nu vorbesc pe mesaje, poate îți zice că se duce la cumpărături si se întâlnește cu ăla, stau de vorbă și poate se vorbesc sa se culce iar, și iar te înșeală fara să știi! Acum nu știu ce să zic

| Anonim240 a răspuns:

Soția ta va face asta mereu, pentru că nu poți schimba un om. Nu va merge dacă te duci la un psiholog, tu singur îți faci rău stând cu ea, îți vei aduce aminte mereu de mesajele alea și de tot, și cel mai probabil ea va repeta experiența sau poate a mai făcut altele fără să știi. Ideea e că acolo deja e clar că nu mai e încredere, și e normal, nu vei mai putea să crezi în ea niciodată, nu te poate ajuta un psiholog atât timp cât tu te complaci în situația asta. Tu ai iertat-o iar ea va proceda la fel la un moment dat, pentru că știe că o vei ierta. Iti dai singur foc la valiză. Tu trebuie sa nu ai contact cu ea, sa nu o vezi, ca să îți treacă asta

| elennaionela14 a răspuns:

Va veti despartii fiecare pe drumul lui

| Rafayel a răspuns:

Ofera-ti timp sa te vindeci spiritual. Ai luat o decizie corecta sa o ierti. Sper din tot sufletul sa nu te mai insele e un lucru absolut urat cand cineva insala dar totodata suntem cu totii oameni si toti putem gresi.

| Thrx1234 a răspuns:

Salut îți înțeleg disperarea, pune-te față în față cu ia și vb clar impune-te nu cu violență dar totuși ca un bărbat
Pentru ca ce se întâmplă, dacă vă despărțiți acum ia după ce a greșit față de tine îți poate lua și copii ca întotdeauna în judecată copii rămân cu mama deci ai luat o decizie corectă să te împaci …și dacă ai bani suficienți strânge fă economie și ia-ți un detectiv particular care s-o urmărească să-i facă poze și astea pot fi probe la dosar în eventual o despărțire! Baftă

| DEZAMGIT explică:

Multumesc frumos pentru sfaturi..risc si merg mai departe împreuna, a zis ca face orice sa imi demonstreze ca a fost o greseala si nu se mai repetă, asa sunt eu..iert dar nu uit?