| Icedrops a întrebat:

Vreau trspunsuri serioase, in primul rand. Recompensa va fi o funda celui mai bun raspuns. E vorba dintre relatia mea si parintii mei. Sunt fata. Si anul acesta termin liceul. Mama e dentist, iar tata inginer. Eu sunt mult mai apropriata de tatal meu, iar fratele meu cu mama. Cand fratele meu a terminat clasa a 12 nu era foarte decis ce meserie ar vrea sa urmeze, iar mama sa spunem ca la ghidat inspre meseria de medic, deoarece acolo se castiga mai bine. Ideea e ca fratele meu din primul an de facultate si-a dat seama ca nu e facut pt aceasta meserie, dar mama nu l-a lasat sa mearga acolo unde vroia. Spunand ca sunt prostii si ca trebuie sa se gandeasca la viitor. Acum e randul meu. Eu vreau sa dau la o facultate prosteasca dupa spusele mamei mele. Tatal meu ma sustine cu tot ce poate. El mi-a spus sa fac ce facultate vreau sa fac sa nu sufar la fel ca fratele meu si sa fac o meserie care nu imi place. Mama vrea cu tarie sa fac facultatea de sport, sectia kineto terapie. Dar eu nu vreau; si face tot ce poate sa ma descurajeze. Ce pot face, ma simt groaznic, ptca imi da exemple cu alti prieteni: unii vor medici, altii politisti, stomatologi, avocati, etc, iar eu vreau asta. sad cum as putea sa ii explic, si sa fac ceva ce mai departe sa nu regret?

4 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Buna! Explica-i mamei tale ca este o meserie pe care o s-o practici toata viata si ca nu vrei sa te duci cu scarba la locul de munca. Arata-i ca se poate castiga bine si in domeniul in care vrei tu...
Eu unul cred ca o sa inteleaga si ea ca nu e bine sa-ti gasesti un loc de munca bun, dar care sa iti faca scarba.
Atunci cand te duci la munca trebuie sa te duci oarecum dornic, nu scarbit, este parerea mea!
Eu unul cred ca ar trebui sa-i explici asa cum ne-ai explicat si noua...o sa inteleaga. Este viata ta pana la urma... sa nu regreti precum fratele tau!
Succes!

| DeeaMarry a răspuns:

La ce facultate vrei tu?
Dupa parerea mea, facultatea pe care vrea mama ta sa o faci e prosteasca. Stiu persoane care nu au reusit sa isi gaseasca de munca in domeniu dupa terminarea acestei facultati.

| Anna121 a răspuns:

Explica-i mamei tale ca esti majora, ai dreptul sa decizi asupra viitorului tau, spune-i ca nu poti face ceva fortat, mai ales cand e vorba despre viitorul tau loc de munca ci ca preferi sa faci ceea ce iti place si te reprezinta, unde sa te duci cu drag. Daca tatal tau te sustine, roaga-l sa vorbeasca si el cu mama ta, si sa o convinga sa te lasa sa urmezi ce facultate vrei tu ca sa nu ai de suferit precum fratele tau.

| Icedrops explică:

DeeaMary- actoria. Am cateva cunostinte plecate in strainatate care m-ar putea ajuta sa obtin un rol, si acum 1 an m-am inscris la o agentie de casting si am fost chemata la cel putin 22 de castinguri din afara tarii