| Alexa5654 a întrebat:

Buna tuturor am 18 ani, as vrea sa stiu cum, unde anume as putea da copilul in adoptie in varsta de 1 an si 2 luni.
Stiu toata lumea ma va judeca pentru ca asa as fi facut si eu, dar am o situatie destul de delicata.
Pe scurt:
Tatal copilului m-a parasit dupa ce am ramas gravida, parintii m-au dat afara din casa..ma chinui singura cu copilul cu o alocatie de 190 lei pe luna si ajutorul unor prieteni.
Imi este foarte greu sa renunt la el dar mai bine sa dea de o noua familie care ii va putea oferi iubirea si lucrurile pe care eu nu i le pot oferi.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te sfatuiesc sa te mai gandesti.
Daca totusi te-ai hotarat atunci va trebui sa te adresezi la Directia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului din judetul tau, acest organ se ocupa cu adoptiile.

| Violleta2022 a răspuns:

La varianta sa-ti iei de munca nu te-ai gandit?
Sunt femei singure pe lumea asta, care au grija de 1-2 copii, munecsc si traiesc onorabil, tu de ce nu ai putea face aasta?
Ori te impierdica sa ai distractie cu alti barbati?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate cumva. Dar nu ar fi mai bine dacă te-ai interesa cum poți sa beneficiezi de un ajutor social, poate de un loc la creșă și tu de un loc de munca? Copilul tău are simțurile dezvoltate. Te cunoaște, iti știe mirosul, glasul... știe ca atunci când e atins de tine, o are pe mama cu el, mama înseamnă siguranță, unde e mama e bine oricum ar fi. Nu renunța la el, e puiul tău, bucata din tine, din sufletul tău. Înțeleg că îți dorești o viață mai bună pentru el, dar te-ai gândit că va suferi după tine? După mama lui adevărata? E obișnuit cu tine, practic l-ai rupe de tot si totul pentru un copil în primii ani de viață înseamnă mama. Gândește-te mai bine la asta! Vei ajunge sa regreți la un moment dat. Uită-te la el în timp ce te gândești la asta, gândește-te dacă poți trăi fără copilul tău. Vei suferi si tu și el. Adopția înseamnă să renunti in totalitate la drepturile tale asupra copilului și e măricel, iar majoritatea cuplurilor cauta bebeluși, copii pe care ei să-i crească. Asta ar însemna sa aștepți mult, foarte mult. Nu e asta soluția. Mai gândește-te încă odată! Nu te cert si nu te judec!

| Barbu_Alexandra_1990 a răspuns:

Sa l dai spre adoptie nu e o solutie. Nu lucrurile materiale ii fac fericiti pe copii, iubirea pe care o simt si le o aratam este ce a mai mare fericire a lor. Am si eu o fata de 4 ani. Daca nu i simt mirosul cateva ore simt ca ma sufoc. La fel este si la tine, nu i asa? Ve ti creste impreuna, vei fi o mama tanara. Lupta sa il.bagi la cresa cu ajutorul statului, vei fi dusa intr-un centru pentru mame unde veti avea atat tu cat si copilul strictul necesar si angajeaza te. Fa ti copilul mandru si demonstreaza tuturor ca o mama devine o eroina pentru propriul copil.