| mariana_3596 a întrebat:

Buna tuturor am nevoie de sfaturile voastre imi caut mama si cele doua surori stiu ca locuiesc in Sfantul Gheorghe pe strada Sporturilor, ce nu stiu este numele actual al mamei mele dupa casatorie, stiu ca inainte se numea Petre Dorina, daca cineva o cunoaste va rog sa imi spuneti.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Adreseaza-te SPCLEP de la domiciliul tau si solicita-le ajutorul pentru aflarea datelor. Acestia vor lua legatura cu SPCLEP Sfantu Gheorghe si, daca mama ta va fi de acord, o sa-ti transmita datele de contact. Succes si numai bine!

6 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cât de mare poate să fie str. Sporturilor din Sf. Gheorghe?
Şi-n plus, dacă mama ta e româncă, câţi români crezi că locuiesc în Sf. Gheorghe pe str. Sporturilor?
Desigur, soluţiile date ioandelasal şi experta mariana (ca s-o diferenţiez cumva de tine) sunt foarte utile. Legal aşa se face.
ÎNSĂ, mai simplu ar fi, după părerea mea, să te deplasezi la faţa locului şi să întrebi.
Sf. Gheorghe e un oraş mic în care multă lume cunoaşte multă lume astfel că dacă ştii strada, şansele s-o găseşti sunt chiar foarte mari folosind metode empirice fără să implici statul.
Pe de altă parte, scuză-mă că-ţi spun, nu consider justificat demersul tău. Dacă 38 de ani ei i s-a rupt de existenţa ta, de ce să te oboseşti tu?
Dacă ea nu şi-a căutat 38 de ani progenitura, sânge din sângele ei, atunci în mod cert nu e vrednică de apelativul "mamă" din partea ta.
Practic, nu merge scuza că n-a putut pentru că suntem într-un secol în care comunicarea e rapidă şi eficientă. În plus, în 38 de ani avea timp berechet să se stabilizeze şi răs-stabilizeze financiar de mai multe ori aşa că nu ţine niciun fel de scuză.
Şi-atunci... eu întreb: De ce cauţi tu să-i găseşti scuze şi s-o ierţi?
Te-ntreb: MERITĂ?

Numai bine şi să-ţi trăiască copiii! Demonstrează-ţi ţie oferindu-le copiilor tăi altceva decât ţi-a oferit ţie mama naturală.

mariana
| mariana a răspuns:

Draga mea,
Tu acum esti crescuta intr-o alta familie, posibil ca ai fost infiata, ori in aceasta situatie cred ca, cei ce te cresc acum, s-ar simti ofensati de dorinta ta de a lua legatura cu mama naturala.
Poti sa discuti cu ei si sa-i intrebi daca stiu ce fel de om este mama ta naturala, ce viata duce si de ce a fost nevoita sa se desparta de tine.
Daca esti intr-o unitate de ocrotire a minorilor, cred ca dorinta ta este indreptatita, insa eu nu sunt din Sf.Gheorghe si nu pot sa te ajut.
Daca stii numele de fata al mamei tale, atunci prin Serviciul de evidenta populatiei, care functioneaza in cadrul Consiliului judetean, poti sa afli, pe baza de cerere, datele de stare civila ale mamei tale, anexand la cererea ta, copie-xerox dupa certificatul tau de nastere, altfel nu se dau relatii despre nici o persoana, aceste date fiind confidentiale.
Intrebarea este daca mama ta va dori sa ia legatura cu tine, pentru ca ea si-a continuat viata, s-a casatorit dupa cum spui si este posibil ca sotul actual nu stie de existenta ta si atunci poti sa-i faci neplaceri in familie.
Gandeste-te bine si actioneaza in asa fel pentru a capata o mama si nu o persoana ostila tie.
Multa sanatate si ganduri bune, o viata frumoasa si implinita.

| pisoias a răspuns:

Daca te-a abandonat cand erai mica inseamna ca a considerat ca tu erai in plus. Aveti tata comun(cu cele doua surori despre care vorbesti)? Daca nu si mama ta nu te-a cautat deloc pana acum mai bine uita de asta, nu de alta dar s-ar putea sa fii pusa in neplacuta situatie de a fi respinsa de mama ta.

Răspuns utilizator avertizat
| xXCarolinaXx a răspuns:

Sincer nu stiu.Da te-a abandonat cand erai mica?

| mariana_3596 explică:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi in prezent parinti care m-au crescut nu mai sunt printre noi, iar eu nu mai sunt un copil am 38 de ani,la randul meu am doi copi,dar ma doare foarte tare ca parinti mei naturali nu sunt langa mine, ca copii mei nu au cui sa spuna bunica, ca de ziua mea mama si tata nu imi spun la multi ani si de accea vreau sa stiu cine sunt alte pretenti nu am.va multumesc din suflet.