| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor.Cand Sadoveanu spunea in 'Hanul Ancutei' ca vinul dezleaga limbile, nu spunea rau. Functioneaza si la mine.

Uneori simt ca imi urasc viata.Sunt un om increzator in fortele proprii, sunt aproape de aroganta, imi cunosc calitatile, dar de cele mai multe ori ma simt constransa de toti si de toate.

Mai am aproximativ o luna si jumatate si fac 18 ani si inca trebuie sa intru in casa inainte sa se intunece, doar 'eu nu sunt o vagaboanta sa umblu noaptea pe strazi', deci n-am cerut mult, ci ca uneori sa pot merge la un concert, sa merg la un majorat, sa stau si eu la palavre la o ora mai tarzie, si asta nu in fiecare zi.

Nu am fost niciodata la un majorat, nu am dormit niciodata la cineva, nu am fost plecata niciodata singura in vacanta, ci doar cu ai mei si, pur si simplu, uneori mi-e rusine.Ma mai invita prieteni sa ies, sa merg pe undeva, dar tot timpul spun ca nu pot pentru ca am treaba, ca sa nu spun ca nu ma lasa ai mei.Sunt obsedati de ideea ca daca plec beau, fumez, fac sex, mai vin gravida pe acasa si alte minuni, de parca asta nu as putea face si ziua...

Zilele astea i-am spus tatalui meu, cu toate ca nu ar fi fost acasa si as fi putut pleca oricum, ca vreau sa mergem niste prieteni la gratar si daca e ok pentru el.Simteam nevoia sa fiu deschisa cu el, nu sa ma ascund ca de obicei, dar s-a dovedit a fi un lucru prost. A incepu cu un text de genul'Ai grija cu spritul, cu cine te duci...Totusi,mai bine stai acasa si inveti, m-as simti mai linistit asa.' Pana la urma nu m-am mai dus, ma simteam aiurea.Auzind asta, mi-a zis la telefon.'Ma bucur, stai acasa, invata, mai fa ordine, mai fa ceva, lasa iesirile...'

Pur si simplu ma oboseste psihic.Ies rar, 2-3 ore, nu le pot spune nicioadata nimic din ce ma framanta, imi vine sa iau campii.

Nu sunt perfecta, fumez, beau adesea, am avut relatii esuate, am suferit, m-am transformat, sunt un om rece, inchis, dar in niciun caz nu ma consider un copil rau pentru parintii mei si nu sunt un om cu care sa le fie rusine.Nu le-am spus nicioadata de fumat, de exemplu, caci mi-ar baga tigara pe gat, nu are relevanta restul 'pachetului'.'Doar curvele fumeaza.'Invat, am planuri mari pentru viata mea, muncesc ca sa le indeplinesc, dar m-am saturat sa ma trateze ca pe un copil de 10 ani.

Am vrut sa ma angajez pe perioada verii, nu m-au lasat pentru ca 'trebuie sa invat', sunt printre primii 5 din clasa,'trebuie sa invat', ma vad cu cartea in mana jumatate de zi,'trebuie sa invat'. Dupa ce nu m-au lasat sa-mi caut ceva de lucru, ma intreaba ca 'tu de ce nu te-ai angajat pe undeva'?

O sa urmeze discutia cu 'Ce faci cand faci 18 ani? Vrei majorat?'. Cand m-a intrebat mama, credeam ca-si bate joc de mine.Nu am fost niciodata la un majorat, caci eu la 8.30 trebuie sa fiu in casa, de unde sa stiu eu ce se face? Si unde sa-l fac, la cofetarie.intrucat lor li se pare inadmisibil sa beau bere, daca asta nu se intampla in casa?!

Simt ca imi ies din minti, ma simt singura si total penibil.Acum cateva zile m-am trezit cautandu-mi fostul prieten, plangand in fata usii lui, din nevoia de a vorbi cu cineva.Nu stiu ce-a fost in capul meu, simteam ca e singurul care ma intelege, iar acum ma simt penibil, total umilita si imi doresc sa nu fi facut niciodata asa ceva.Nu-mi place sa ma creada un om slaba.

Mama a plecat acum cateva saptamani in strainatate, se intoarce curand, dar de atunci fac cam tot ce facea si ea in casa-curatenie, mancare, teme cu sora mea, etc, degeaba. Tata nu ma scoate din tampita si proasta cand nu fac totul cum isi doreste el, mama nu m-a sunat o data de rasul lumii sa vada daca nu am crapat intre timp...

Mai am un an si plec, sper eu, in Cluj, dar nici nu asta nu stiu cum sa o scot cu ai mei, caci ei vor sa plec in Iasi, logic, sa ma poate controla in continuare dupa bunul plac.

Ce sa fac? Cum sa schimb putin lucrurile? Vreau macar sa constientizeze ca sunt suficient de stapana pe propria viata, m-am saturat sa ma trateze ca pe un copil.Nici macar nu stiu concret ce vor de la mine...

Multumesc.

5 răspunsuri:
| Luissa123 a răspuns:

Parintii tai te iubesc poate mai mult decat e necesar si vor sa nu te stie ca risti nici un pericol asa sunt parintii insa tu incearca sa le explici ca ai si tu nevoie de spatiu deja ai 18 ani si ca trebuie sa te mai lase sa te descurci si singura ca altfel cand ei nu o sa mai fie si tu nu vei fi deja invatata cu lumea dura ce vei face? incearca sa explici cat mai detailat situatia multi se confrunta cu aceasta problema...succes oricum!

| RXN a răspuns:

@madalina,iubirea nu se manifesta prin izolare si bataie,crede-ma. Oricat de tampit ar fi un copil,ceea ce tin sa cred ca nu-i cazul meu, cand il loveste, dovedesti ca ai o problema.

| Luissa123 a răspuns:

Da pai probabil ca parintii tai sunt mai stricti decat e nevoie dar asta nu inseamna ca ei nu te iubesc...o colega de-a mea la fel ia bataie pentru lucruri neinsemnate cum ar fi pentru o nota de 4 sau lucruri de genul asta ...scuze daca nu pot sa te ajut poate daca treceam prin asta puteam sa-ti dau un sfat.bafta oricum!

| NickiMinaj a răspuns:

Si mie mi se parea putin ca ma lasa pana la 00:00... nu ai ce sa le faci, doar sa pleci la facultate in alt oras, unde nu te pot controla.

| Roxanna19 a răspuns:

Buna! Pot sa zic ca ma aflu in cam aceeasi situatie ca si tine.numai ca eu cateodata reusesc sa-i conving sa ma lase unde vreau. daca vrei sa incerc sa te ajut lasa-mi id-ul tau! Te-am pupat