| Xmen22 a întrebat:

Când mâncăm mai înainte ciocolata simțeam nevoia sa beau apă, acum daca mănânc nu mai simt nevoia sa beau apa, e problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Creste glicemia si din cauza aceasta simti nevoia de a bea apă, acum daca numai consumi ciocolată sau nimic dulce, glicemia a revenit la normal in limite normale si numai trebuie sa bei apă cum o faceai înainte, dar atentie, apă trebuie sa bei cel putin 2 litrii pe zi, si sa faci o glicemie sa vezi cum stai cu diabetul.

| Xmen22 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai când mănânc ciocolata nu mai simt nevoia sa beau apa.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Xmen22):

Tu ai scris altceva hotaraste te, ai zis cand mincai ciocolată simteai nevoia sa bei apă, acum o intorci ca la Ploiesti, cand maninci ciocolata numai simti nevoia sa bei apă, este o minciuna, cand maninci ciocolata bei tone de apă.

| sabin89 a răspuns:

"cel putin 2 litrii pe zi"
Nu te poţi baza prea mult pe un comentariu în care litri e scris cu doi de i.; şi care, în plus, denotă o problemă de înţelegere a unei întrebări. Tu ai explicat destul de clar, nu e vorba de nicio minciună acolo. Ai făcut o distincţie între ce se întâmplă acum faţă de ce se întâmpla înainte.
În legătură cu întrebarea, nu îţi face probleme. Organismul nu e un ceas electronic. Are şi el stări diferite în momente diferite. De regulă, îşi reglează singur aceste stări, fără intervenţia doctorului, sau a unui comentariu ca mai sus.

| Sn4k3 a răspuns:

Mai ai o sambata inseamna.