| Irinalucaciu20 a întrebat:

Buna tuturor.
De ceva timp sunt îndrăgostită de cel mai bun prieten al meu. Imi cere sfaturi despre cum să se comporte cu o fată, imi spune absolut tot ce ține de el. Ba chiar eu i-am zis sa ia inițiativa și sa abordeze o tipă. Dar deja nu mai suport. Se mută împreună și el imi cere sfatul, imi spune temerile lui despre mutatul împreună și multe altele, știe că îl plac dar probabil nu conștientizează că îl iubesc.
Unele gesturi sau cuvinte de afecțiune din partea lui ma fac sa radiez de fericire, dar totodată nu vreau să fiu a 5 a roata de la căruță și sa fiu luată de prostuță sau sa fiu acolo doar când are el nevoie.
Am încercat de nenumărate ori să nu îi mai scriu, dar de câte ori imi scria el, o luam de la capăt.
Ce ma sfătuiți să fac?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Buna! Daca el te vede ca pe o amica nu prea ai ce sa faci,trebuia sa fi actionat mai devreme si sa ii fi spus ca te-ai indragostit de el, chiar daca poate te refuza macar nu aveai regretul ca nu ti-ai marturisit sentimentele, eu iti spun acum din proprie experienta ca tot ce este de marturisit, cand este vorba sa iti exprimi sentimentele este bine cand o faci la timpul potrivit si nu ma refer aici doar la partener ma refer si la familie ca dupa ramai cu regretul ca,, cum ar fi fost daca,, faza este ca el acum este cu altcineva si daca se gandesc chiar sa se mute impreuna inseamna ca treaba este serioasa intre cei 2.Tot ce poti sa faci este sa te axezi pe altcineva dar sa nu rupi legatura cu prietenul tau, sa ramaneti in continuare ca si pana acum daca sunteti cei mai buni prieteni iar pe viitor te sfatuiesc sa iti exprimi sentimentele la timp pana nu este prea tarziu.Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă își mai scrie spune=i/Nu mai vreau să fiu confidenta nimănui.M=am decis că pe viitor voi investi într=o relație sufletească cu băiat doar când va fi vorba de cineva interesat de persoana mea. Ești matur, sunt convinsă că te descurci și singur!

| Andreeush a răspuns:

Ori îi spui ce simți pentru el ori rupi legătura cu el.

| Emma30555 a răspuns:

Poate dacă te ai concentra pe tine ți ai putea găsi pe cineva. Ar trebui sa încerci sa fii mai deschisa și către alți băieți. În legătură cu el, ar fi mai simplu dacă te ai detasa puțin, poate în timp chiar îți va trece și vei putea sa l vezi ca pe amic. Măcar în discuțiile voastre ii ceri și tu sfaturi, e și el receptiv fata de problemele tale sau doar tu îl asculți? În acest caz chiar nu are rost sa ți pierzi timpul, dacă în schimb el se comporta ca un prieten poți încerca doar sa te detașezi puțin dar sa l păstrezi totuși ca amic

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Cred că trebuie să afle ce simți pentru el.

| Unsfatbun a răspuns:

Să vorbești cu el și să-i mărturisești că te-ai îndrăgostit până peste cap!
Prin comunicare ai ajuns în situația asta, tot prin comunicare o să se rezolve.
Invită-l la o plimbare și discutați face to face! Este mai natural! Succes și ia-ți inima-n dinți! Nu ai nimkc de pierdut!