| nuconteazacinesunt_1308 a întrebat:

Buna tuturor!
Plac un baiat foarte mult, cam de un an de zile si nu stiu ce s-a intamplat cu mine. Ma gandesc in continuu la el, mai ales cand nu ar trebui. Eram cea mai buna din clasa, iar acum au aparut note chiar proaste in catalog, desi eu inca imi petrec timpul invatand si facand teme (ceea ce a functionat pana acum).
De cand cu baiatul asta...nu ma mai simt in stare sa fac nimic si nu ma mai pot concentra. S-ar putea sa ma placa, dar el e extrem de preocupat de scoala... dar ce ma inebuneste e ideea ca va pleca la sfarsitul anului in strainatate defintiv. Aceasta veste m-a distrus!
Sunt o fire extrem de sensibila si de fiecare data cand ma gandesc la el, imi vine sa plang si nu ma mai pot concentra, mai ales ca eu sunt la un liceu foarte bun, iar profesorii si parintii au asteptari mari de la mine.

Ce sa fac? Cum sa imi revin din starea asta!?
Va rog mult de tot ajutati-ma, am mare nevoie de niste sfaturi bune cum numai TPU poate da!

3 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, draga mea, eu te inteleg stiu cum e sa nu fi cu persoana iubita, este foarte greu...insa trebuie sa gandesti mereu pozitiv, daca asa a fost sa fie, inseamna ca nu e baiatul potrivit pentru tine, toate un viata se intampla cu un scop, daca va pleca nu ai ce sa faci, viata e frumoasa si nu cred ca are rost sa ti-o irosesti plangand si suspinand dupa un baiat care cat timp a fost aproape de tine nu ti-a dat atentie si care acum pleaca definitiv, mai sunt baieti si ar fi bine sa te axezi spre o alta directie, ai sa vezi ca de-alungul timpului vei mai intalni o multime de baieti si te vei indragosti din nou, poate de un baiat care iti va impartasi sentimentele, fa ceea ce iti place, ocupa-ti timpul mereu cu ceva sa nu iti stea gandul la el, ai sa vezi ca timpul vindeca toate ranile si ochii nevazuti se uita, il vei uita cu timpul, acum ti-e greu, dar fi tare si nu te da batuta gandeste-te ca asa a fost sa fie si nu poti sa te impotrivesti, viata iti va aduce in cale un baiat potrivit la momentul potrivit!

| Arthur a răspuns:

Problema e simpla.
Daca prietenul tau pleaca, dar intre voi e o dragoste adevarata, ve-ti mentine legatura.
Daca e o relatie falsa totul se va raci.
Incearca sa iti revii cu starea de spirit si respectiv cu scoala. In viata, in orice situatie va fi importanta inainte de toate scoala.
Succes!winking

| MihAelA_1847 a răspuns:

Daca si el te place, iar intre voi este dragoste adevarata, atunci veti reusi sa mentineti relatia. Daca nu este adevarat si nu te place, incearca sa il uiti caci niciodata nu poti, ci nu vrei.Incearca sa afli daca si el te place sau nu.Astfel vei sti ce sa faci.Bafta!