| anonim_4396 a întrebat:

Buna tuturor utilizatorilor.In primul rand as vrea sa va rog sa aveti rabdare sa imi cititi povestea si sa imi raspundeti fara batjocura.Sunt impreuna cu logodnicul meu de 9 luni de zile.Langa el am trait clipe de neuitat, m-a facut sa ma simt speciala, mi-a aratat de multe ori ce insemn pentru el si cat ma iubeste.Ca orice cuplu am avut si noi momente grele, certuri, dar de fiecare data am reusit sa trecem peste ele.De 8 luni locuim impreuna si uneori cand ne certam eu voiam sa plec acasa dar nu m-a lasat niciodata spunandu-mi ca el nu poate trai fara mine, ca eu i-am schimbat viata si ca ma iubeste.Problema este ca de 4 zile parca ne-am distantat.Am descoperit amn2 un joc pe fb si toata ziua nu facem altceva decat sa ne jucam.ne "intalnim" doar la masa si cand mergem la somn, dar ne spunem mereu cat ne iubim si ne pupam toata ziua.Astazi i-am trimis un mesaj cand era la munca si i-am zis ca de ce ne-am distantat si a zis ca nu este doar el vinovat ca amn2 suntem ca doar ne jucam.Eu i-am mai trimis niste mesaje si i-am reprosat ca ma neglijeaza ca nu ma iubeste ca ma inseala, dar nu mi-a mai raspuns. Abia maine vine acasa pentru ca lucreaaza 24 de ore.Noi peste 1 saptamana avem cununia civila, doar ca eu nu am deloc incredere in el.LA INCeputul relatiei pana sa ne mutam impreuna atat eu cat si el am jucat pe doua fronturi, dar am regretat amn2 si am renuntat.Fosta lui se mai baga uneori in seama dar el i-a spus sa nu il mai caute pentru ca ma iubeste si nu vrea probleme cu mine pentru ea.Indiferent ce face si cum se poarta eu nu il cred niciodata si nu o data mi-a spus sa am si eu incredere in el ca el chiar ma iubeste.Intrebarea mea este: credeti ca ma inseala sau sunt doar inchipuirile mele? ( inaintea lui am avut o relatie in care am fost mereu inselata si de atunci nu mai am incredere). Dau fundita celui mai bun rasp :*

Răspuns Câştigător
| RobertTmroo a răspuns:

O relatie intotdeauna depinde de amandoi..., avand in vedere ca in ultima vreme voi doi tot va certati, nu puteti lamuri o neintelegere, situatie, asta nu e numai vina ta, e si el in egala masura de vina, eu zic ca tu ai facut foarte bine ca i-ai spus ce a ce te deranjeaza, ce a ce te doare, asta inseamna comunicare, si prin comunicare si vointa din partea celor doi implicati in relatie se pot multe rezolva, dar pentru asta trebuie sa faca si el la fel, sa comunice, nu numai sa iti spuna ca "te iubeste", vorbele sunt egal cu zero daca faptele nu sustin acele vorbe frumoase, iar din cate ne scrii tu mai sus, faptele lui arata altceva, el nu este suta la suta sigur de ce a ce vrea, nu poate trece, rezolva mici neintelegeri, care s-ar putea foarte simplu rezolva daca exista iubire adevarata, mai trebuie comunicare si orgoliul prostesc pus de-o parte.
Trebuie neaparat sa stati de vorba amandoi, si apoi acele vorbe care vor fi spuse, promise in timpul discutie, urmarestele dupa cateva zile sa vezi daca sunt puse si in practica, sau au fost doar asa "vorbe in vant", vreau sa iti spun ca toate astea nu sunt "inchipuirile tale", ce a ce simti si vezi, e chiar realitatea, si cateodata ignoram realitatea cand simtim sentimente profunde fata de cineva, ne dam seama dupa mult timp ca intr-o anumita perioada ar fi trebuit sa actionam altfel..., eu cred ca avand in vedere ca peste o saptamana aveti cununia civila, timpul pentru a rezolva aceste probleme care tot va dau "batai de cap" e prea scurt, cel mai bine ar fi sa amanati cununia pana veti vedea amandoi daca chiar vreti sa va traiti viata impreuna, stiu ca e mai greu sa faci asta, presiuni poate si de la parinti, rude, prieteni, ca toata lumea va incepe sa isi de-a cu parerea, dar eu zic sa ii ignori pe toti, gandeste-te la fericirea ta si a lui, va mai trebuie timp ca sa vedeti cum stau lucrurile intre voi, decizia e a ta, si sper sa iti/va fie bine, conteaza sa te bazezi mai mult pe fapte, si nu pe vorbe.
Va doresc multa intelepciune, fericire si sper sa va fie bine happy!

| mariana20 a răspuns (pentru RobertTmroo):

Multumesc foarte mult pentr raspuns.am discutat cu el despre noi,despre relatia noastra si tot ce ma framanta si mi-a spus ca de ce nu inteleg ca ma iubeste? L-am intrebat daca vrea sa amanam cununia daca chiar este pregatit pentru asta si mi-a spus ca el nu amana nimic, ca asta isi doreste si ca nu degeaba a bagat actele la primarie, ca el nu face pasu asta doar asa de dragu artei.Tot ce pot sa sper este ca va fi bine, poate este doar stresu si emotiile dinaintea cununie.Mersi mult pentru sfat :*

| RobertTmroo a răspuns (pentru mariana20):

Ii bine ca ati discutat, asta este un pas important pentru a merge inainte, si sper sa ai dreptate si sa va fie bine... happy. De azi inainte nu mai lasa sa treaca zile intregi fara sa lamuriti orice disensiune, orice va deranjeaza... si poate ca astfel si cu efortul vostru comun nu veti mai ajunge in astfel de momente nesigure, in care sa va indoiti unul de altul. Toate cele bune happy!

21 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Mie mi se pare ca tu il cicalesti, ii faci fel de fel de reprosuri, il acuzi fara dovezi ca te insala.Toate acestea il obosesc si il indeparteaza pe un barbat.Ai nevoie de tact si diplomatie intr-o relatie.

| mariana20 a răspuns (pentru mira):

Da il acuz aiurea stiu asta, dar nu stiu de ce uneori ma cuprinde teama ca il pot pierde chiar daca el nu imi da motive sa cred asta

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @mariana20! Părerea mea este că ar trebui să stați de vorbă. Și nu când este obosit după serviciu. Exprimă-ți temerile, cu tact, nu cu voce ridicată, spune-i că ești stresată de evenimentul care urmează, ascultă-l cu atenție și pe el dacă are ceva de spus. O relație se bazează nu doar pe atracție ci și pe respect, prietenie și nu în ultimul rând pe ÎNCREDERE.
Doar voi doi vă puteți lămuri în această privință.
O seară cu zâmbet și gânduri limpezi să ai!

| mariana20 a răspuns (pentru IMPERIA):

Multumesc frumos pentru raspuns.Asa am sa fac maine dupa ce se odihneste! o seara buna :*

| anutza a răspuns:

Daca relatia voastra s-a racit asta e vina la amandoi nu incerca acum sa vezi care din voi e mai vinovat.
Multe cupluri ajung sa se desparta din lipsa de comunicare. In orice cuplu mai exista si neintelegeri, care oricat de mici ar fi daca nu sunt rezolvate ele se aduna si pot duce la despartire.
Nu te poti casatori cu un om in care nu ai deplima incredere. Nu stiu daca banuielile tale sunt sau nu fondate, cert este ca pana nu veti avea o discutie serioasa si sincera relatia voastra nu va fi ok. Comunicarea in cuplu este esentiala.

| mariana20 a răspuns:

As vrea sa adaug ceva.In dimineata asta cand vine acasa cum credeti ca ar trebui sa ma port cu el? Sa il iau la intrebari de ce nu mi-a mai rasp la mesaje sau sa ii vb cu calm si sa ma port frumos?

| catalin188 a răspuns:

Am 3 ani si 6 luni cu prietena mea si noi eram innebunit la inceput cu casatoria.Cu cat se apropia timpu de data stabilita cu atat ne simteam mai distanti. Pote e dor o inpresie. Noi am stabilit sa facem pasu asta mare mai tarziu. nu o hartie uneste 2 persone IUBIREA

| mariana20 a răspuns (pentru catalin188):

Adevarul este ca de cand am fost de am bagat actele pentru cununie am devenit mai stresata ca de obicei.Am emotii multe si sunt nelinistita. Oare sa fie si acesta un motiv? mersi de sfat

| TotLora a răspuns:

Daca nu iti invingi frustrarile din trecut risti sa-ti strici relatia. E bine ca nu ti-a raspuns la mesaje, te-a simtit ca esti intr-o criza prosteasca de gelozie si nu avea rost sa vina cu explicatii sau sa-ti alimenteze criza.
Cel mai bine este sa iesiti undeva si sa discutati despre toate lucrurile care va indeparteaza, discuta calma.

| mariana20 a răspuns (pentru TotLora):

Buna mersi pentru raspuns.am discutat cu el despre tot si mi-a spus ca tot ce "vad" sau cred sunt doar inchipuirile mele, ca el ma iubeste si vrea sa formam o familie, fara trecut si alte chestii.

| TotLora a răspuns (pentru mariana20):

Controleaza-ti gelozia. Si nu mai lasa trecutul sa te bantuie. Va doresc o iubire lunga si plina de zile frumoase. Orice om are o limita si oricat te-ar iubi acel barbat daca tu il stresezi mereu cu inchipuiri oboseste si se duce dracului relatia voastra.
Ai grija de voi.

| mariana20 a răspuns (pentru TotLora):

Multumesc frumos :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca este vorba de inselat aici. Faptul ca ati descoperit un joc pe fb cred ca v-a facut mai atrasi pe momentul acela de el decat relatia voastra.Intr-adevar este trist sa auzi povesti de genul acesta si sa spui ca peste putin timp vei avea cununia civila.la care zic eu e greu sa dai inapoi cand baza voastra nu mai e stabila.Incercati sa comunicati, sa va spuneti problemele deoarece daca vei ramane cu sentimentul ca te inseala vei regreta ca nu ati comunicat mai devreme.Tu ce vrei de la viata? Esti pregatit pentru pasul urmator...sunt 2 intrebari de baza.Dar eu sper sa-ti fie bine si numai bafta!

| mariana20 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am discutat cu el despre teama mea ca ma inseala si mi-a jurat ca sunt singura fata pe care o iubeste si ca nu are pe nimeni si sincer nu mi-a dat nici motive sa il banuiesc dar din cauza ca am mai patit-o nu mai pot avea incredere.Si sincer sunt pregatita pentru cununie.multumesc pentru sfat

| Opy a răspuns:

Cu promisul ca nu te-a inselat nu stiu ce sa zic, si mie mi sa promis de nenumarate ori ca nu sunt inselata si acum nu de mult sa aflu ca de fapt am fost. Trebuie sa te gandesti foarte bine inainte sa faci pasul urmator adica nu poti construii o casa fara o temelie trainica. Sa te trezesti intr-o zi casatorita si sa-ti pui acelea-si intrebari nu stiu sa nu mai punem problema si copiilor.

| mariana20 a răspuns (pentru Opy):

Da stiu ca nu te poti lua dupa niste vorbe dar ideea este ca nici nu mi-a dat semne ca m-ar insela.Acum nu stiu... oricum multumesc pentru raspuns

| anny_9448 a răspuns:

Salut! nu sunt eu de o virsta la care pot sa dau sfaturi chiar foarte buna, dar voi incerca sa te ajut. Am o verisoar in aceeasi situatie ca tine adica logodita si de multe ori imi povesteste ceva di relatia lor. In situatia ta eu cred ca el din cauza serviciului si anume oboseala il face sa fie asa.iar din punc de vedere a jocului de pe net mai bine sa nu mai jucati ci mai bine sa discutati, sau sa gasiti alta ocupatie. Cit despre ceea ca te inseala nu pot sa-ti spun multe deoarece tu trebuie deja sa stii merita ca tu sa ai incredere sau sa il urmaresti...caci daca te iubeste cu adevarat nu o sa faca asta niciodata chiar si cu fosta. ))) nu stiu ti-am fost de ajutor sau nu dar.sincer am incercat

| mariana20 a răspuns (pentru anny_9448):

Multumesc.da vine deseori foarte obosit de la munca si stresat, iar de urmarit nu am de ce pentru ca mereu iesim amn2 chiar si dupa painehappy nu mi-a dat niciodata motive sa il banuiesc.Asa sunt eu de cand ma stiu neincrezatoare!