| MartaIoana a întrebat:

Vreau sa va spun ceva ar va rog sa nu radeti.
parintii mei sunt foarte duri cu mine.Sunt cls 8a si am luat note micute in simulare.Cand au vazut parintii mei m-au certat rau.Prima oara mama ca ea era acasa si m-a pus sa ma intind pat si sa imi dau pantalonii jos dupa a udat curea, mi-a dat chotii jos si m-a batut.Mi-a dat si peste fata Cand a terminat cu bataia m-a inchis in camera si m-a pus sa invat. Dupa a venit tata acasa si a inceput da tipe si m-a batut si el tot cu cureaua uda.Ce sa fac sa nu ma mai bata? de cand cu simularea ma bat zilnic aproape.Sa nu imi raspundeti cu "suna la protectia copilului".

7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ai niste parinti tampiti, cred ca astfel o sa devii peste noapte savant in n-spe materii? Singurul lucru pe care il vor obtine e sa te demoralizeze si sa te faca sa inveti mult si fara rost, ca de frica nu se prinde nimica.
Singurii care te poate ajuta, in afara de asistentii de la protectia copilului, este profesorul de la materia problema si psihologul scolii. Unul te poate face sa iti placa materia mai mult, altul iti poate impulsiona mai mult placerea de a invata. Si vorbeste si cu dirigintele. In privinta invataturii, ei sunt "mai parinti decat parintii".

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Marta,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| BeckhamRZM a răspuns:

Nu voi râde, wtf. De ce aș râde de probleme altora?
Ai niște părinți, nu duri, foarte duri. Și nu știu dacă se pot numi părinți ăștia care-i ai tu. Serios, curea? Nu știam că încă mai suntem în evul mediu să te terorizeze cineva de la niște rahaturi de note care sunt date majoritatea de unii care nu au ce căuta în învățământ. Singura soluție a ta ar fi să înveți, da' să înveți de frică nu este ceea ce trebuie să faci. Cum să zic, n-o să reții nimic. Dacă vrei să înveți, nu învăța mecanic. Învață ca să știi mereu ceea ce înveți!

# Vorbește cu cineva despre asta, bunici, rude etc. Nu e okay.

| Nataliaa25 a răspuns:

Sincer nu ai ce face in cazul de fata. Ce fel de copil si-ar da parintii in judecata? Sa te intelegi cu astfel de parinti care cred ca sunt perfecti este aproape imposibil. Dar cu siguranta iti vor binele si stiu ca de frica lor inveti fiindca nu ai de ales. Surprinzator dar si eu am luat note mici la simulare, nu ma asteptam la note atat de mici. Examenul se apropie si din ce ma gandesc la asta, cu atat sunt mai speriata. Dar stiu si ca daca imi fac prea multe griji apoi ma vor coplesi emotiile si atunci chiar o sa o dau in bara! Am luat 7 la romana si 4'50 la matematica, imi venea sa intru in pamant de rusine cand am vazut! Mama m-a certat foarte tare! Si de cand cu simularile mereu imi spune : - Lasa ca vad eu ce faci tu in Evaluarea Nationala. Numai gandul la examen ma inspaimanta. Dar uite ca stiu ca o sa trec cu bine peste asta, chiar daca stiu ca mama nu va fi multumita de rezultatele mele. Peste cativa ani o sa ne amintim de momentele astea ale adolescentei si o sa radem happy Fii tare, ai incredere ca totul va fi bine, invata si ai sa reusesti cu siguranta! Totul o sa fie bine! happy Sunt multi copii intr-o situatie similara cu a ta. Dar nimeni nu a murit de la o bataie, crede-ma. Nu ai ce sa le faci parintilor, daca incerci sa vorbesti cu ei se iau mai tare de tine. Bafta!

| watashiwa a răspuns:

O... ok. Este ceva interesant. Pai, pentru inceput de ce nu te consulti cu bunicii? Daca iti e teama sa vorbesti cu ei, atunci, cred, ca ei vor rezolva ceva. Si pentru binele tau, chiar incearca sa inveti mai mult. Parintii tai chiar sunt foaaarte severi, dar sunt sigur ca te iubesc. Si mai poti incerca sa faci compromisuri. Adica, zi-le sa-ti dea vreo 1-2 saptamani la dizpozitie sa te corectezi. Daca vei reusi, roaga-i sa nu te mai bata. Apropo, sa nu 'iti iai nasul la purtare'. Daca ai scapat de bataie, nu te lasa de invatatura. Sper ca te-am ajutat! happy La mine mereu functioneaza!

| רוזנבאום_גבריאל_1949 a răspuns:

Mă numesc rosenbaum gavriel și vreau să-ți spun că eu sînt traumatizat din cauza bătăi cu cureaua. eu am luat bătaie pentru ce nu. dacă vrei să mă contactezi mă poți contacta la skype ggabi 724

| roxysiatat99 a răspuns:

Parerea mea ar fi ca in primul rand sa inveti. In cazul in care iei note mai mici incerca intai sa discuti cu parintii. Zi-le ca nu esti perfecta. Pana la urma orice om greseste. si eu trec prin asta des... Eu ii las sa dea. Cat pot sa dea? Mamei i-am spus :"dai mama, mai mult decat sa ma omori nu poti, dar gandeste-te ca va veni ziua in care vei vrea sa poti discuta cu fiica ta". De atunci s-a potolit. Vorbeste cu mama ta si spune-i ca nu rezolva nimic cu bataia. Daca patesti faze ca in timp ce mananci sa se ia de tine (am patit-o si eu), ridica-te de la masa si zi-le multumesc iar apoi pleaca. Ii va durea tare si poate vor realiza ca nu fac bine deloc ceea ce fac. sper sa iti fie de ajutor ceea ce ti-am spus. Iar tu, ai grija de tine si incearca sa fii mai apropiata de mama ta.