| RosaliaOriginala a întrebat:

De ce cred oamenii religiosi ca bataia e "rupta din rai"? E 2023 cum sa crezi asa ceva? De ce nu se implica protectia copilului? Si daca se implica, dupa tot ei dau vina pe protectia copilului.

19 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu are legătura cu religia

| dolceromania a răspuns:

Uni intreprteaza greșit ce scrie in biblie! Cat despre protectia copilului e doar o fațadă a statului să arate că are grija de copii.Dar atât noi cât și ei știm că nu este așa!

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

Asculta aceasta apocalipsa melodica pentru a intelege ca "bataia este rupta din rai"

https://www.youtube.com/watch?v=DTsyN528ih4

| FilipSorin a răspuns:

Nu are legătură
Oamenii asa sunt ei, rai
Cred ca cu bataia, cearta, etc pot rezolva lucruri dar nu este asa
Mai rau se ajunge la rau

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Nu ti-a tras-o chiar deloc taica-tu? mare pacat.

| RosaliaOriginala explică (pentru DonEnnioSalieri):

Ai probleme grave terminatule

| oykoj98 a răspuns:

Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca ai mei m-au batut cand eram mic. Stai vreo 20 de ani sa vezi ce oameni o sa ajunga rasfatatii astia mici de acum... si dupa te vei convinge ca era rupta din rai.

| Holiday a răspuns (pentru oykoj98):

De fapt tarile unde, de zeci de ani, este interzisa si pedepsita bataia aplicata copiilor sunt printre cele mai dezvoltate din lume, din toate punctele de vedere.
Doar parintii complet imbecili isi bat copiii.

| oykoj98 a răspuns (pentru Holiday):

Tarile respective nu sunt cele mai dezvoltate de azi de ieri. Si motivul nu e ca nu isi bat copiii.

| Holiday a răspuns (pentru oykoj98):

De fapt educatia le face sa fie dezvoltate si sa nu-si bata copiii.
Iar romanilor exact educatia le lipseste. De aici si ideile astea tampite cu batutul copiilor, ba mai mult, lipsa de reactie a statului in cazul in care copiii sunt batuti de parinti.

| oykoj98 a răspuns (pentru Holiday):

Cred ca intelegem gresit "batutul". Eu ma refer la tras 2 palme la copil cand e obraznic, am impresia ca tu te referi efectiv la abuz fizic de genul batut cu ceva obiect.

| Holiday a răspuns (pentru oykoj98):

Trebuie sa fii complet imbecil sa iti educi copilul "cu doua palme".

| oykoj98 a răspuns (pentru Holiday):

Bine ca exista oameni destepti ca tine care sa nu o faca.

| Holiday a răspuns (pentru oykoj98):

Nu e vorna de desteptaciune, ci de educatie.

| oykoj98 a răspuns (pentru Holiday):

E cam parafoxal argumentul asta. Primi care au ajuns la concluzia ca e mai bine sa iti educi copii fara sa ii bati au fost educati fiind batuti.

| Holiday a răspuns (pentru oykoj98):

Primii care au facut orice, au fost educati de unii care nu au facut acel lucru. Daca nu s-ar fi intamplat asta, am fi ramas la stadiul de acum zeci de mii de ani.

| oykoj98 a răspuns (pentru Holiday):

Pai da, dar ai zis ca sa nu iti bati copilul nu tine de desteptaciune ci de educatie, dar educatia celor care au inceput sa nu isi bata copii era tocmai aceea de a-i bate..., sti ce, las-o balta, fiecare isi creste copii cum vrea si aia e. M-am plictisit de discutia asta.

| Holiday a răspuns (pentru oykoj98):

Ce dracului e asa greu de inteles, esti analfabet functional?! Sa-ti dau un exemplu mai simplu: cei care au inventat hartia igienica au fost educati de unii care se stergeau la fund cu frunze, coceni, sau deloc. Cum iti explici ca s-au gandit ca e mai bine sa faca altfel, daca parintii si profesorii lor foloseau frunze?!

| CeFacCuVTM a răspuns: