| Denisaa93 a întrebat:

Am si eu o intrebare daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns.
Vreau sa botez o fetita, dar problema este ca nu avem naş, deoarece eu sunt singura.
Se poate sa botez doar eu?

6 răspunsuri:
| Axelrunda a răspuns:

Adica, vrei sa spui ca tu vrei sa devii nasa unei fetite? Pai in primul rand nu trebuie neaparat sa fie si un nas. De ex. eu am doar o nasa, nu a fost niciodata casatorita sau nu a fost in relatii serioase, dar ea m-a crescut pana la 11 ani. Ce vreau sa spun ca poti sa botezi doar tu.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti boteza si singura!
Eu am botezat primul si al doilea copil singura, la varsta de 16 ani si respectiv 18 ani, dupa care urmatorii 6 finii, impreuna cu sotul. Binenteles ca in spatele primelor 2 botezuri au fost parintii mei, fiind nasii de cununie ai celor 2 cupluri carora eu le-am fost doar nasa de botez.
Mai stiu un caz, cand parintii au ales 2 persoane diferite sa fie nasi la copilasul lor, ei au ales pe fratele lui si sora ei sa le fie nasi la copilasul lor, desii ambii cumnati sunt casatoriti, la increstinare, au participat ca nasi individuali.

| Felys a răspuns:

Eu am fost botezata de o fetita de 12 ani si la randul meu am botezat un copil tot asa mica, ca sa botezi nu e nevoie sa fii casatorita, doar pentru cununie este regula asta

| Ecaterina2016 a răspuns:

Dacă dai bani la popa garantat se poate laughing

| oanaoanaeli a răspuns:

Da se poate! verisoara mea a botezat si nu a trebuit nas! sper ca te-am ajutat

| Adry05 a răspuns:

Nu! Trebuie sa fii casatorita ca sa poti fi nasa, la biserica nu te lasa necununata.