| mihaeladalex a întrebat:

Buna ziua!
Am si eu o intrebare daca se poate, sunt intr-o relatie cu partenerul meu de aproape 5 ani, dar acum de curand a decis sa pun punct relatiei, motivul fiind ca eu acum 3 ani l-am inselat si el abia acum a decis ca nu poate sa ma ierte si imi aduce din trecut acest subiect, eu i-am recunoscut ca l-am inselat, dar de atunci nu am mai facut-o, mi-a parut rau, eram mai mica aveam in jur de 25 de ani, dubios este ca de atunci pana in ziua de azi nu a reprosat nimic, a venit o zi in care mi-a zis gata vreau sa pleci o terminam, din nimic, fara ca sa i fac ceva, a refuzat sa vorbim 2 saptamani in care a fost plecat la familia lui, eu dupa am insistat sa vad care este motivul ca nu-l puteam intelege, si el mi-a spus ca nu ma poate ierat ce am facut acum 3 ani si ca nu ma mai iubea de doi ani iar eu am refuzat sa vad asta, am simtit ca este ceva ireal, cum pana acum nu a zis nimic si acum a ales sa ne despartim pe motivul asta, ma repet nu i-am mai gresit cu nimic de atunci, nu l-am inselat, nu am vorbit cu nimeni, pur si simplu au fost discutii inutile uneori ca toti le avem, multumesc!

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Influențele părintilor, clar.
„Lasă mamă, că ti-am găsit una mai cuminte".
Categoric 100%.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca 3 ani de zile nu l-a deranjat faptul ca l-ai inselat, de ce crezi ca l-ar fi deranjat acum?

Ceva a aparut acum, prea proaspata este deciai lui, aparuta taman dupa ce a fost in vizita la parintii lui, pentru 2 sapamani, asdar familia lui sau prietenii l-au spalat pe creier si de aici decizia asta fara sens.

Ar mai putea fi ceva, ce nu am luat in calcul pana acum: o noua femeie in viata lui... ori aici unde sunteti amandoi, ori dincolo, in orasul natal unde stau parintii lui.

| relian a răspuns:

Ce cred eu? Ca i sa ivit ocazia si lui acum, sa placa pe alta, poate mai buna ca tine, sau asa i se pare lui, asa cum tu l-ai placut pe altul acu 3 ani.Tu pe atunci nu aveai motiv sa inseli, uite ca el are acum motiv, ca l-ai inselat.
Despre asta cred ca este vorba, o aparut alta, dar nu pentru ca el nu te mai placea, de placut tea placut tot timpul la fel, doar ca acum aparu alta pe care se pare o place mai mult si, normal trebuie sa scape de tine.
Ce motiv sa fie? Uite asta ca l-ai inselat acu 3 ani.Asta e tot, restul is povesti.
Am intilnit cazuri exact ce am spus aici. Cind el nici nu se astepta, aparu una care s-a dat la el, la placut, el a placut-o la rindul lui si asta a fost.
Bine, chiar de tu nu l-ai fi inselat acu 3 ani, sigur acum tear fi inselat el pe tinelaughing sa nu crezi ca el o fi vreun sfint, doar ca pana acum n-a avut ocazia, nu s-a dat nimeni la el, ori nu a putut el agata pentru ca nu se lasau alea agatate de el.
Acu ca el crede, asta noua e ce cauta el, nu se stie, poate f bine sa o dea in bara, iar mai tirziu sa te cauta el pe tine.

Pe de alta parte, tu daca l-ai inselat odata, sigur o sa il mai inseli si altadata, nu l-ai mai inselat, ca na mai aparut unu care sa te atraga asa mult, dar te asigur ca de apare si miine il inseli laughing

Cam asa functioneaza femeia si barbatu, pana cand nu-i pui in fata faptului, pana cand nu ajung in situatii in care n-au mai fost, ei vor spune ca nu fac, ca ei is sinceri, povesti nemuritoare

Chestia asta nu tine de tine, nu poti controla cand te loveste careva laughing vezi pe unu, vezi pe una, imediat in capu tau aia esti, ala esti, nu mai vezi nu mai auzi, esti condusa de chimicale.

Cind se linistesc treburile, dupa vezi daca respectivu, sau respectiva mai are si altceva de aratat.
Alt motiv nu este pentru care sa vina cu propunerea sa va despartiti dupa 3 ani de la evenimentele ce spui.

Nu te mai placea de 2 ani zice el, asa si de ce nu te-a lasat de atunci?
Interesant nu? Nu tea lsat atunci ca nu avea pe nimeni, de aia, nu voia sa stea singur, mai bine cu tine, de aia o stat, nu ca nu te mai placea de acu 2 ani, ca de nu aparea alta, si acu tot cu tine ar fi stat, si daca treceau inca 10 ani tot cu tine ar fi stat, pana cand aparea alta si atunci ar fi spus, nu te mai plac de 15 ani laughing ba ma lesi cu textele astea de papagal

Macar nu recunoaste, tu spui ca ai recunoscut, el se pare e mai slab ca tine. Lasa ca o sa te caute el nu-ti fa griji, acu omu e in dureri mari, e indragostit lulea laughing dar se va trezi el si va vedea, stai ca parca nu-i asa de buna asta, parca mai buna erai tu laughing

| VoidEternal a răspuns:

Amândoi ați greșit aici.

Ok l-ai înșelat și a zis că a trecut peste. Dar sa te deranjeze timp de X ani și să nu scoți o vorbă? Daca stia să comunice trebuia să zică ceva din secunda doi nu să stați de dorul lelii într-o relație și să ardeți câțiva ani de pomană.

Sincer poate fi și altceva la mijloc aici, prea brusca a fost schimbarea, poate a găsit pe altcineva și îi e mai ușor să zică că îl deranjează ce s-a întâmplat atunci decât să recunoască adevărul. E doar o presupunere dar nu e improbabil.

| Madaxo97 a răspuns:

Din păcate, motivul este ca nu a reușit sa te ierte, in acești doi ani chiar daca nu ti-a mai reproșat nimic, el a dus o luptă in interiorul lui si a stat probabil mereu cu grija ca il vei înșela din nou, asta e ceva ce nu se uita prea ușor sau deloc in unele cazuri, iar după 2 ani a luat in sfarsit o decizie, probabil si-a dat seama ca nu mai poate avea încredere in tine, ca nu poate sa trăiască cu această umilință pe suflet din partea ta si a pus stop. Mai bine ca a făcut asta acum decat sa o faca dupa cine stie câți ani. Înșelatul nu este ceva peste care poți trece ușor sau întotdeauna, eu de exemplu nu aș putea sa mai stau cu cineva care m-a înșelat, il iert de iertat, dar sa mai continui cu astfel de persoana nu are rost, increderea nu va mai fi la fel niciodată. E ca o oglindă pe care o spargi in zeci de bucățele si apoi le lipești la loc, vei reuși sa o lipești, dar tot se vor vedea crăpăturile, așa si cu încrederea. Imi pare rau pentru tine si stiu ca probabil regreti enorm ce ai făcut, dar asta e situația, trebuie sa iți asumi ce ai făcut si sa mergi mai departe, altă dată sa nu mai faci asa ceva.

| Cipi1212 a răspuns:

Probabil e prea gelos. Probabil că e posesiv. Nu e bine să stai cu un asemenea bărbat.