| cineva_4576 a întrebat:

as dori o recomandare(bazata eventual pe experienta d-voastra daca nu cer prea mult) vis a vis de un psihiatru f bun, sunt f tematoare sa ma duc la cabinete la plesneala deoarece am mai fost la un psiholog si a fost o mare greseala, deoarece nu a fost deloc profesional, nu stia cum sa ne ia banii, este vb de sotul meu, care trece printr-o perioada f dificila, munca merge greu, probleme cu alcoolul, nu mai stie ce vrea, cine e, e confuz, si ma gandesc ca un psihiatru in special barbat si mai in varsta care mai intai de toate sa fie om ar fi salvarea lui deoarece pana acum am incercat cam tot ce am putut fara rezultate, avem si un copil si suntem in prag de despartire, vreau sa il ajut.Va rog un sfat mi-ar fi de f mare ajutor.
Am gasit un rezultat pe google referitor la dr. GHERGHEL MIHAIL de la spitalul Obregia.
Astept parerile voastre.
Va multumesc!
O zi buna!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Putine sanse aici, pe TPU, sa se gaseasca cineva care sa aiba o parere cat de cat asupra competentei sau omeniei medicului M. Gherghel.Nu pot sa te ajut decat sugerandu-ti sa-l contactezi pe seful lui, Conf. Dr. Radu Mihailescu(clinica de psihiatrie XI) despre care aflu( tot de pe Google )ca este specializat in toxicomanii( in situatia in care cauza incriminata de tulburarile de care sufera sotul tau ar fi alcoolismul).

Nu te astepta ca un medic, oricat de om sau competent ar fi, sa faca minuni! Oricare ar fi afectiunea, cauza sau motivul declansarii ei, vindecarea depinde in mare masura de climatul familial si suportul pe care familia il asigura bolnavului. Caci, da, alcoolismul, trebuie inteles ca o boala, nu ca o dependenta de care persoana se poate dezbara fara ajutor!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt pacientul domnului Gherghel de cateva luni si ca oricare alt psihiatru, mi-a recomandat tratament medicamentos, psihoterapie si un JOB. Nu pot spune ca este un om foarte comunicativ, nici foarte simpatic nu este, insa am auzit foarte multe lucruri bune despre el. Cum spunea si Alessia, un medic nu poate face minuni. Nu un psihiatru cel putin. Cea mai mare munca este depusa de pacient, pentru ca numai el isi poate controla cu adevarat viata si mintea. Si inca odata o aprob pe Alessia cand spune ca suportul familial este important. Sincer sunt multe lucruri importante care trebuie urmate, este un intreg proces, lung si greu prin care trec si eu de cativa ani buni. In orice caz, dintre toti psihiatrii, psihologii si psihoterapeutii pe la care a trecut creierasul meu, acesta este cel mai potrivit (pentru mine). Va doresc mult succes si sanatate.

| aclara a răspuns:

Sunt pacienta doctorului Gherghel de 15 ani, dupa ce am trecut prin mainile a peste 7 psihiatri care m-au tratat fie cu superficialitate, fie cu indiferenta. Pe langa faptul ca e un doctor foarte competent (singurul care a fost in stare sa ii dea de capat unei tulburari obsesiv-compulsive si afectiv-depresive cu care m-am chinuit ani intregi), e in primul rand un OM in adevaratul sens al cuvantului. Nu este materialist (refuza sa primeasca bani), e foarte dedicat pacientilor lui si pune enorm de mult suflet in tot ceea ce face. Ceea ce de asemenea m-a facut sa raman la el dupa atatea incercari esuate a fost modestia, deschiderea lui si flexibilitatea, faptul ca e receptiv la sugestii de schimbare a tratamentului si nu are arogante de omniscienta, ca majoritatea. Eu o sa-i fiu recunoscatoare toata viata pentru ca fara el nu as fi acum un om normal, cu o viata normala.