| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa stiu care este relatia dintre nasi de cununie si fini. Noi fiind finii. Ne-am casatorit in august 2013, si noi suntem intr-o tara iar nasii nostri in alta tara. Si vreau sa zic ca numai noi i-am tot sunat. Ei deloc. Cum trebuie sa procedam in continuare? Ei cum trebuie sa se comporte cu noi? Nu vreau sa para ca avem lipsa de respect fata de ei, pentru ca am incetat sai sunam. E normal numai noi sa ii contactam? Cadouri cine trebuie sa faca? Daca merg in vizita trebuie sa dau cadou? Daca vin ei la noi in vizita trebuie sa ne de-a cadou? Nu avem experienta in acest caz. Dar nu vreau sa-i invatam asa toata viata. Voi care aveti experienta, da-ti-mi sfaturi va rog. Dar sa stiti sigur cum trebuie de comportat nasii cu finii si, finii cu nasii. Va multumesc

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Normal ar fi sa va cautati reciproc, problema este ca in ziua de azi lucrurile s-au mai schimbat, nu se mai tine legatura cum se tinea, eu vorbesc rar cu nasii de cununie si nu ne facem cadouri cand ne intalnim

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Teoretic naşii devin părinţii spirituali sau îndrumători pentru nou cuplu format ajuntându-i în calitate de persoane cu experienţă pe tineri. Dar asta teoretic... Realitatea e alta.

Cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Drajii mosului, nasii de cununie sant cei ce conduc pe drumul vietii, cuplul sel tanar ajutandu-i sfatuindu-i cu impartialitate, adica, intodeauna parintii tin fiecare cu al lui.nasii tin cu amandoi.inainte,finii duceau nasilor plocon, de paste si de craciun.un miel un curcan, un purcel pe care-l savurau impreuna.acuma,in functie de sarbatoare, ori ocazie fiecare se comporta asa cum simte, vrei sa le duci ceva bine.nu? nu. nasii mei mereu be dau ce au mai bun, si eu ii ajut cat pot fiindca ei sant in varsta.de asemeni nu trec sarbatori fara sa ne intalnim,ori sa plece de la mine fara ce stiu eu ca ei au lipsa.un vin de tara o tuica de cazan etc. daca santeti ortodocsi,ei sant parintii vostri spirituali si merita tot respectul, ca unii de care va educa, in spiritul curateniei casatoriei, cinstei si credintei ortodoxe. daca sant suparati ori nemultumiti de voi, intrebatii si cereti-va iertare fiindca un om poate gresi fara sa vrea.relatia trebuie sa fie de prietenie, intelegere si respect.