| anonim_4396 a întrebat:

Care credeti ca sunt diferentele de opinii dintre parinti si copii?

Răspuns Câştigător
| Helene a răspuns:

Diferentele dintre opinia mamei si a ficei.Mama nu agreeaza cum se imbraca, ce mananca, ce bea, ce note are, si in cele mai multe cazuri anturajul.Bineinteles,mereu certurile incep cu "vreau bani sa ies in oras". Banii sunt marea problema a adolescentilor.Simpla alocatie de la stat este mult prea mica pentru vointele lor.Nu au un loc de munca si apeleaza la parinti. Sper ca am fost de folos!happy

7 răspunsuri:
luciana
| luciana a răspuns:

Petrecerea timpului in anturajul stiut, care pe parinti nu prea ii bucura uneori, divergente de pareri la felul cum se imbraca, la felul cum vad ei viata, de felul cum gandesc, sau cum abordeaza problema cand vor sa obtina cate un "da" de la parinti; de cuvantul dat ca se intorc mai devreme,- ca sa revizuiasca materia inainte de teza; ca miros a tigara,- desi neaga ca nu fumeaza; de faptul ca ti-a ascuns devarul in mai mult probleme, si ai aflat de la dirihginta adevarul, de...

luciana
| luciana a răspuns:

Petrecerea timpului in anturajul stiut, care pe parinti nu prea ii bucura uneori, divergente de pareri la felul cum se imbraca, la felul cum vad ei viata, de felul cum gandesc, sau cum abordeaza problema cand vor sa obtina cate un "da" de la parinti; de cuvantul dat ca se intorc mai devreme,- ca sa revizuiasca materia inainte de teza; ca miros a tigara,- desi neaga ca nu fumeaza; de faptul ca ti-a ascuns adevarul in mai multe probleme, si ai aflat de la diriginta adevarul, de...

| hândel a răspuns:

Experienta, cultura. Copii argumenteaza prin dorinta de a capata un avantaj, iar parintii prin experienta si cunostintele pe care le-au adus anii de viata.
@ fatadelamaye, am cunoscut parinti in varsta de peste 50 de ani, parinti moderni, care inteleg caci timpurile se schimba, si au capacitatea de a-si adapta mentalitatea odata cu timpurile. Parinti care stiu cum sa se comporte in functie de varsta lor, astfel incat sa fie moderni, dar sa nu para nici extravaganti.

| danutza a răspuns:

Ele sunt normale si implica mult stres pentru ambele categori

| barbyr0z.ex.fantadelamaye a răspuns:

Parintii gandesc ca pe tympul lorhappy
nu`nteleg ca ne schymbam!straight face

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Offff.sunt multe...bineinteles...exista parinti care isi sprijina copii intotdeauna...si ii sfatuiesc...si ii indragesc... dar sunt si parintii care au impresia ca daca copilul lor are o varsta anume.nu este destul de inteligent.si lucrul acesta este gresit.pentru ca sunt multe persoane mai tinere care au experienta de viata mai mare si au trecut prin multe...si pot da un sfat.si exista parinti.care se lovesc de probleme...sau copiii lor si nu le pot da un ajutor...sunt parinti care nu stiu sa comunice cu copii lor.si sunt parinti care ii cocolasesc prea mult...sunt parinti care nu stiu sa isi arate adevaratele sentimente in fata copiilor...si parinti care traiesc pentru a arata copiilor cat de mult ii iubesc.Sunt copii care isi mint parintii si astfel increderea dispare...insa parintii uita si mai ofera inca o sansa copilului...pentru ca isi dau seama ca orice om poate gresii...si sunt oameni care recurg la violenta cand copilul lor face o "prostioara".sunt copii care se manifesta violent fata de parintii lor.pentru ca asa le impune anturajul.si sunt copii care devin prea mamosi si cred ca fara parinti nu pot face nimic(ma refer la cei care au depasit o varsta.30...de ani...)si stau tot cu parintii lor...pentru ca le e teama de responsabilitate si esec.nu vor sa ia viata in piept.si sa isi acorde o sansa... .sunt fel si fel de cupluri parinti-copii...in orice caz.de la toate putem invata...fie ca este armonie si dragoste(putem invata lucrul acesta si astfel il putem face si noi cu familiile noastre.)si sunt persoane de la care poti invata."asa nu"...si vezi unde se poate gresi.si ce poti indrepta...cred eu...

| I'm just me a răspuns:

Diferentele de opinii dintre parinti si copii duc la certuri aiurea, fara rost