| anonim_4396 a întrebat:

Care e limita dintre gelozie si egoism? Pana unde credeti ca ar trebui sa mearga gelozia intr-o relatie? Dar egoismul?

2 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Gelozia nu are de-a face cu egoismul,ci cu lipsa de incredere in propria persoana. Spune-i prietenei tale,ca se injoseste,cu gelozia dusa la exrem si ca te poate pierde cu timpul. Pana la urma,gelozia, poate fi considerata boala cu consecinte extrem de neplacute. putandu-se ajunge la crime, divorturi.

| inutzza21 a răspuns:

Intr-o relatie, daca arati gelozie exagerata dovedesti ca nu ai incredere si relatia este ca si pierduta, nu e rau sa fii putin gelos, nu iubesti daca nu esti gelos, dar nu depasi limita, nu sufoca persoana iubita pentru ca la un moment dat se va satura. In ceea ce priveste egoismul...nu e prea bine sa fii egoist, dar si aici este o limita, cand faci sau nu faci ceva nu te gandi doar la binele tau, gandeste-te si la persoana de langa tine si incearca sa te pui in locul celuilalt, sa vezi daca tie ti-ar placea ca celalalt sa faca ceea ce faci tu si iti vei da seama daca ceea ce faci e bine sau nu. Succes