| Jurnaldedecembrie a întrebat:

Credeti ca gelozia se pierde in timp? De exemplu:daca la inceput exista gelozie puternica in relatie, se poate pierde aceasta dupa 10 ani de casatorie?

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Dupa mine, gelozia este ca o boala cu alternante de perioade acute si de remisiune. Ca atare, gelozia nu "se pierde" nici dupa 20 de ani de la casatorie( daca casatoria va rezista atata! ) caci ea, gelozia, nu are iubirea ca o cauza directa--- mai degraba, cauza ei este un sentiment de posesiune anormala (ca intre stapan si slavul sau gen " faci ce vreau eu pentru ca imi apartii ").

Apache
| Apache a răspuns:

Cu timpul se duce. odata cu cresterea increderii in persoana iubita!

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Nu cred, sa se piarda exista mai multe sanse sa se transforme in obsesie decat sa se piarda. funda?

| inutzza21 a răspuns:

Nu se pierde. Dar se spune ca, daca nu esti gelos nu iubesti, dar o gelozie exagerata distruge o relatie, gelozia nu dispare, la un moment dat devine obisnuinta si din pacate amandoi aveti de suferit, deoarece gelozia puternica si exagerata denota lipsa de incredere.

| Lizarous a răspuns:

Gelozia nu are leac si cu cat avansezi mai tare in varsta cu atat e mai puternica.cine crede ca poate sa vindece pe cineva de asa ceva nu are sanse.nu se va schimba niciodata. poate doar de haine de caracter in nici un caz.

| Bibiis a răspuns:

Nu se pierde niciodataa big grin! adica sincer ak fara gelozie pf. iubirea e f monotona intodeauna va exista putina sare si piper big grin! bninteles ca nu va fi asa mare.`Dar e o vorba fara gelozie nu exista iubire. :* bine ca intr-un mod ekilibrat

| lenuta_5264 a răspuns:

Gelozia nu se pierde, dar se mareste.Chiar si peste 10 ani partenerul este gelos pe tot ce se misca si are legatura cu partenera...