| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta intre a iubi si a fi obsedat de cineva. din punct de vedere comportamental si din punct de vedere psihologic

3 răspunsuri:
| TipulVerde a răspuns:

A iubi pe cineva cu adevarat inseamna sa fii obsedat de acea persoana. Nu e nimic gresit in a fi obsedat de persoana iubita. E gresit sa fii obsedat de altcineva in afara de cel/cea care e langa tine. Asta inseamna sa te minti singur/a si sa nu fii intreg la cap.
Adica, pe scurt, daca obsesia e reciproca, e bine. happy

| mgtow a răspuns:

Compartimental e fizic si psihologic e cu mintea

| Pacala a răspuns:

Exemplu: daca ii dai papucii cuiva si acea persoana accepta si nu te mai cauta chiar daca sufera, inseamna ca acea persoana te-a iubit. Daca ii dai papucii si incepe sa te ameninte ca nu scapi de el/ea, ca o sa-ti faca nu stiu ce, atunci e obsesie. Obsesia inseamna, in cazul acesta, sa nu accepti despartirea de cineva si sa fii dispus sa ii faci orice acelei persoane, numai sa fiti din nou impreuna. Dragostea inseamna sa o lasi in pace, daca ea considera ca e mai fericita fara tine.