| nana a întrebat:

Catre unexpert TPU: Ce se poate face in legatura cu o doamna care cere detalii despre cum sa se sinucida? Nu se poate detecta si lua legatura cu ea. Poate cei experti pot face ceva pentru ea. Sa facem ceva oameni buni! Va rugam.

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Stii vorba aia: "Cainele care latra nu musca"? As dori sa atribui acest proverb persoanei care a incercat sa te stupefieze prin intentia sa de-a incheia contul cu tot ceea ce este lumesc. Adica, eu, daca as vrea sa ma sinucid, as face-o fara sa anunt pe nimeni, ori respectiva sufera de nebagare in seama si profita de naivitatea celor din jur. De ce a postat anonim? Oricum, nu avea de ce sa-i fie rusine, daca avea de gand sa dea coltul. Un om saturat de viata, nu cred ca ar incerca sa ceara metode de sinucidere, ci ar trece la fapte. Dupa cum am spus, aberatii si nimic mai mult. Cel mai probabil, acea doamna are nevoie de un psiholog, pentru simplul fapt ca s-a gandit sa inventeze asa ceva. Pacat ca nu mi s-a adresat mie, stiam eu cum s-o descos, ii taiam din elan. Nu mai baga in seama toti alienatii de pe virtual, ei fac caterinca, iar tu, fiind buna la suflet si altruista, s-ar putea sa ramai cu unele "pete" in creier. Da, un gest demn de respect din partea ta, dar ai grija pe cine ajutiwinking.

9 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Domnisoara, stai tu linistita ca nu tot ce zboara se si mananca. Daca ar fi sa credem tot ce se posteaza pe site-ul asta, ar trebui sa sunam la 112 in fiecare minut si mai ales sa marim sectia de ginecologi.laughing
Hai sa-ti spun ceva: o persoana ce se sinucide, nu vine pe-un site si declara acest lucru, ca are de gand. Astea sunt doar vaicareli, stari aiurea trecatoare, lipse de atentie, alintari, etc. Multi striga pe aici ca o fac, dar ei lesina cand vad o sfoara. Nu de alta, ca le-a ura fir intins la toti, dar oricum stiu ca nu va fi.
Si trecand peste astea, daca acea persoana era doamna, crezi ca la varsta ei chiar nu stia metode de sinucidere? Expertii de pe site sunt oameni simpli ca si noi, unii mai in varsta, altii mai tinerei si sunt sigur ca majoritatea nu cred in astfel de posturi.
Hai gata, ma duc sa ma arunc in Dunare. Pa.

| thealchemist a răspuns:

Daca esti expert TPU nu inseamna ca esti expert in ceva conectat cu viata reala. e ca si cum daca esti bun la CS inseamna ca ai fi potrivit pentru fortele speciale.
iar sa ai incredere in niste necunoscuti de pe internet pentru a face ceva in legatura cu un subiect ca sinuciderea e hilar. parerea mea e ca in astfel de cazuri toata lumea care se oboseste sa raspunda ar trebui sa spuna acelasi lucru, adica sa indemne persoana respectiva sa mearga la psiholog. in loc sa ceri "expertilor" sa faca minuni, ar fi mai bine sa le ceri membrilor obisnuiti sa nu mai ia aceste intrebari in deridere. si eu cred ca multi din cei ce pun astfel de intrebari vor numai atentie, dar riscul e prea mare ca sa iti permiti sa nu le iei in serios. iar unele comentarii pot fi considerate ca indemnind la sinucidere. iar daca numai una dintr-o mie de astfel de situatii e reala, cred ca merita efortul sa le iei in serios pe toate, ca nu cred ca e vreun membru TPU care are pretentia ca stie sa faca diferenta in mod sigur intre o situatie reala si o intrebare la misto.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

În general asemenea persoane renunţă pentru că nu au suficient curaj. Dacă vroia să se sinucidă deja o făcea nu cerea detalii pe TPU. Sinuciderea e un gest de moment nu te gândeşti cu luni înainte. Până la urmă e alegerea ei ce doreşte să facă. Şi dacă e hotărâtă nimeni nu-i poate schimba părerea. Baftă!

| nana explică:

Nu pot reda foarte mult, pentru ca este foarte lunga intrebarea si situatia ei. O vei gasi la relatii si familie ca anonima

| nana explică:

Este o fata care a aflat ca este infiata si da detalii despre problema ei.
Intrebarea suna asa: stie cineva cum se moare repede si fara dureri?

| nana explică:

Mentionez, este anonima

| nana explică:

Foarte inteligent raspunsul. Este alegerea ei cum a fost si a Madalinei, nu? Multumesc, inteligent si ramanem cu speranta ca poate nu a facut-o. Si daca totusi a fact-o si noi am stat cu mainile in san, cand poate reuseam sa salvam o viata din sutele si miile de vieti nesalvate din jurul nostru?

| Pacala a răspuns:

Nana, eu cred ca in cazul acelei doamne - daca intrebarea aceea nu e pusa asa, ca sa fie, sau ca sa creeze panica, sau ca sa vada ce reactii apar - singura sansa e un psihiatru, nu cei de pe TPU, experti sau nu. Nu e vina nimanui de pe aici daca ea se sinucide. Cu mana ei si-o face, iar daca refuza sprijin medical e problema ei.

| SatanaInIzmene a răspuns:

Trebuie sa fie cineva pe aici cu studii in psihologie, nu? Ei sunt cei mai in masura sa o ajute cu un sfat.
Apropos, am vazut ca unii experti nu stiu ce ingroapa pisica, dar sa dea sfaturi unui om in situatia ei.