| anonim_4396 a întrebat:

Ce acte sunt necesare pentru scimbarea numelui pe certificatul de nastere al minorului in urma casatoriei?

Răspuns Câştigător
| bunica a răspuns:

In primul rand aprobarea tatalui biologic si apoi toate formalitatile.in cazul in care este a doua casatorie.

2 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Buna ziua, in primul rand declaratie pe proprie raspundere al tatalui ca copilul este al sau, aceasta se face la notariat, apoi cu buletinul ambilor si cu acea declaratie(copie si original) si cu certificatul de nastere vechi al minorului mergeti la oficiul de stare civila, biroul certificate de nastere.

| nicolbutnaru a răspuns:

Minorul urmeaza sa ia numele cui? Tatalui sau natural cu care v-ati casatorit sau al sotului care nu este si tatal? E mult de discutat pe tema asta. Specificati.