| smooth a întrebat:

Ce anume se face la taiarea motului la 1 an la o fetita? Stiu ca nasa ar trebui sa faca acest lucru, dar in cazul in care nu e, ce se intampla? Face nasul, nu? Si ce alte detalii puteti sa imi dati despre acest eveniment! Plz, mersi multhappy

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Desi este foarte apreciat de multi parinti, totusi acest obicei este dezaprobat de biserica, deoarece tinde sa accentueze idea de predestinare, idee respinsă cu vehemenţă de unii dintre crestini.
Din pacate, multe datini populare de sorginte pagana au poluat Ortodoxia romaneasca intr-atat incat au ajuns sa concureze, sa se impleteasca si chiar sa invinga slujbele bisericesti. Vazandu-le atat de puternice, Biserica a incercat sa le increstineze, dar multe si-au pastrat caracterul profund pagan, plasandu-l pe om mai aproape de superstitie decat de Dumnezeu. De aceea, ar fi ideal sa le pastram numai ca pe simple traditii, golite de sensurile pagane, si sa nu le aducem in vietile noastre ca litera de lege, pentru ca nu reprezinta Legea lui Dumnezeu.
Taierea motului :
Obicei respectat din mosi stramosi, taierea motului se practica pe toate meleagurile tarii noastre, diferentele de la zona la zona fiind foarte mici.
Se practica la un an de la nasterea copilului in mod obisnuit, dar si la trei ani sau chiar la cinci, obligatoriu insa in an cu numar fara sot.
Motul se taie baietilor, iar la fete rareori, cum doresc parintii deoarece asta implica cel putin o masa de pranz, dupa cat de instarita este familia. In unele zone ale tarii deasupra capului fetitelor se rupe turta.
Se obisnuieste insa sa se dea o petrecere la care sunt invitati pe langa nasii copilului si rude si vecinii sau cei apropiati, intocmai ca la botez cu bucate alese cum sunt supa, friptura, cozonacul.
In unele locuri se mai practica taiatul motului acasa la nas, caruia i se aduce asa-numitul „plocon", un dar constand dintr-un vitel, o oaie sau pasari.
Nasul trebuie sa dea copilului cadou ori un animal ori bani sau ambele.
Copilul, imbracat in haine primite cadou de la nas, este pus pe o perna care se daruieste mai apoi de mama nasei ori pe o galeata cu apa pe care se pun trei colaci mari.
Ca sa nu se imbolnaveasca se zice ca cel mic trebuie legat la ochi ca sa nu vada cand i se taie motul.
De funda cu care este legat la ochi se prinde la capat un banut pentru noroc.
Se zice ca pana la taiatul motului nu se ia deloc din parul copilului care in acea zi este impletit cu funda albastra la baiat si rosie la fata.
Cu o foarfeca sau un briceag nasul taie motul si intreaba: „De ce ti-e motul, finule?" la care cei de fata raspund: „De noroc si sanatate si de o oaie cu lapte".
Motul taiat se pastreaza ca amintire laolalta cu lumanarea de la botez si se arata copilului cand acesta implineste sapte ani dupa care se ingroapa la radacina unui pom fructifer. Unii parinti prefera sa pastreze motul taiat in forma de cruce pe un banut cu o picatura de ceara.
Sau se mai obisnuieste ca motul sa fie ingropat in ziua taierii motului intr-un lan de grau, ca parul celui mic sa fie bogat.
Un alt obicei la taierea motului este sa se puna diferite obiecte pe o tava in fata copilului, cum ar fi: carte, creion, carbune, parfum, bani, cosmetice, iconita, oglinda, telefon, lana, pamant, aur, argint, pahar cu vin, o felie de paine, sare, zahar, etc... si este lasat sa aleaga de trei ori cate un obiect. Ce va alege arata la ce va avea noroc in viata.
Turta pentru fete este facuta din aluat duce de cozonac si se rupe in patru in sus, nu nu jos, nasa spunand in acest timp "In numele Tataului si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin"... apoi se trece turta deasupra capului fetitei pana la picioare. Din turta rupta mananca toti invitatii si fetita.
Indiferent de zona si de varietatea obiceiurilor, esenta e aceeasi. Tăierea motului este un prilej de bucurie si veselie pentru familia celui mic, pentru parintii spirituali ai copilului adica nasii si pentru toti cei apropiati acestora.
In ceea ce priveste prezenta nasei...ar fi bine sa fie de fata, dar si nasul poate face oficiarea acestui ritual.

7 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Cred ca nasu daca nu e casatorit are o prietena sau daca nasa e plecate are o mama sora etc si l ajuta. CE nu stii trebuie sa i cumperi de imbravcat de la piele totul nou si incaltaminte II cumperi de la cofetarie o turta la comanda o funda cu care sa i legi parul si luminarea de la botez, acum nu stiu de unde esti pentru ca exista tot felul de obiceiuri depinde de zona mai intreaba si tu babele ca ele stiu ok

| elena a răspuns:

Am botezat aproape 15 copii, am mai participat si la alte taieri de mot, dar nu-mi aduc aminte decat de faptul ca trebuie taiate unghiutile si puse intr-o bucata de ceara, taiat si din perisorul de pe cap in forma de cruce, pe o tava se pun diverse lucruri bani, iconita, chei masina, carte, creion si ce va mai vine in minte, se arata acea tava copilului, respectiv finutei ca ea sa aleaga ceva de-acolo, dupa lucrul pe cale l-a ridicat se prevede intr-un fel viitorul lui/ei, mama copilului face un cadou persoanei care face acest ritual, nu mai stiu...in rest petrecere cat incape...

Alte răspunsuri
leonardk
| leonardk a răspuns:

Din cate stiu eu......motul se taie DOAR la baieti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As vrea sa stiu referitor la obiceiul alegerii dintre obiectele prezentate copilului, ce semnificatie are? ce anume poti "prezice" in cazul in care alege un anume obiect. adica daca alege sarea? ce inseana asta? etc etc? mersi mult

| Avril:x a răspuns:

La baieti se taie motul si la fete se rupe turta...Eu asa stiuhappy scuze daca gresesc:*

| ramonacerasela a răspuns:

Un cadou -imbracaminte si jucarii (cit iti da mina si iti face placere);
Monede si luminare din care scurgi ceara topita pe ban si lipesti citeva fire de par, taiate in cruce (din frunte, ceafa, stg si dr);
Daca se obisnuieste si in zona, puiului i se pune la indemina o tava cu diverse (bani, farduri, cheie de masina, carte, lingura si ce va mai trece prin cap) din care va alege si chipurile, asta ii va placea in viata.
Sigur ca si nasul poate, chiar si daca ar fi nasa acolo. Nu trebuie mare stiinta, si oricum se vor gasi indrumatori binevoitori. Oricum taiatul motului nu are semnificatie religioasa, este un obicei asa ca are variatiuni nenumarate.