| reyna_7838 a întrebat:

Curand o sa botez o fetita. este prima data cand botez si as vrea sa stiu tot ce trebuie sa fac nasa si tot ce trebuie sa cumpere. mersi

Răspuns Câştigător
| zenaly a răspuns:

Nu am auzit pana acum ca primul botezat trebuie sa fie un baiat. Eu am botezat 4 copii pana acum. Ca nasa trebuie sa imbraci copila cu tot ce trebuie, de la sosete pana la haina. Ai grija sa nu cumperi hainele pentru cate luni are copila acum ci cu cateva luni mai mari(sau pentru 1-2 ani). O sa primeasca multe haine si atunci nu are rost sa fie toate pentru bebelusi.In functie de perioada ii cumperi rochita cu palarie sau ceva de pus pe cap,pantalonasi asortati, sosete/strampi, pantofiori, maieu, hainuta /pelerina. Sunt atat de frumoase incat vei avea de unde sa alegi. Simbolic trebuie si fasa(mai scurta inseamna ca se va marita mai de mica si mai lunga -mai tarziu). De obicei nasa aduce cercei de aur.Trebuie sa ai o panza alba(un prosop mare- de preferinta din bumbac de buna calitate-alb) in care vei primi copilul de la preot dupa ce o boteaza, in unele parti se da un prosop si sapun preotului.trebuie sa ai pampers.am fost la un botez de curand si nasii au adus pe langa haine, scaunel de masina,scaunel de luat masa,diverse :biberoane,suzeta,husa pentru biberon, foarfecuta de unghii(cu colt rotund), neaparat jucarii zdranganitoare.trebuie sa exersezi si crezul-macar sa-l citesti daca nu-l stii.Am uitat ce era mai important:lumanarea de botez. E la moda sa imbraci si vasul in care botezi cu voal si flori. Sunt destule ce pot fi de folos. Depinde cati bani ai. Dar oricum, mergi la o farmacie Sensiblu ca iti v-or da lucruri bune. Eu sunt de parere ca decat o gramada si mai putin calitative mai bine cateva si bune. daca ai inteles ceva...Am cununat si botezat demai multe ori si stiu ce sa fac dar cred ca nu stiu prea bine sa explic. Daca ai intrebari trimite-mi un mesaj. Spune-mi cam cat poti cheltui tu, varsta copilei, starea financiara a parintilor, eventual studii sa-mi dau seama de cerinte. Daca te pot ajuta, cu mare placere o fac. si inca ceva-copilului nu i se spune pe nume pana la botez- e bebe.

2 răspunsuri:
| SteauaNordului a răspuns:

Buna
vezi ca nu poti
primul intotdeauna trebuie sa fie baiat

| reyna_7838 explică:

Dc felicia? :?