| consilierindragoste a întrebat:

Ce ati face daca in cazul in care tu si sotia ta s-ar intampla ca sa lucrati la socrul dumneavoastra si v-ar da afara la sot ma refer, iar sotia voastra nu ar zice absolut nimic in legatura cu aceasta, ci dimpotiva ar spune trebuie sa il intelegi iubitule asa e el.Am uitat sa mentionez si motivul de cearta adica sotul cu seful de atelier nu erau in relati destul de bune pentru ca credeau toti ca este cel ce pareste la socru si cumva le cam statea el in coaste cum s-ar spune, iar seful de atelier la parat la socru ca nu face nimic in schimb socru nu a venit sa vorbeasca cu ginerele si s-a dus in sectie si a zis in gura mare ca poate sal dea afara daca nu isi face treaba un pic cam jenant pentru un socru nu credeti ei si de aici toata treaba.cam asta a fost astept in continuare parerile voastre. A si inca ceva el ii reproseaza ca nu s-a bagat deloc si ea ca asa este tatal ei si trebuie sa o in teleaga. El a vrut ca ea sa nu se mai intoarca la munca acolo sa zicem in semn de respect fata de sotca sa il poata sail faca pe tatal ei sa inteleaga ca a gresit si ca nu e adevarat ce a zis seful de atelier dar ea zice ca nu se poate certa cu tatal ei ca trebuie sa o inteleagasi ca nu e un motiv ca iei doi sa se desparta din aceasta cauza.sotul nu mai vrea sa se intoarca acolo si nu au o situatie financiara atat de proasta incat sa nu pota traii fara munca si uite asa se pierde increderea si se destrama o familie care nu are sutinere morala si respect. Care ar trebui sa fie atitudinea adevarata a sotiei fata de tata si de sot, avand in vedere ca are si un copil cu acest barbat? Merita sotul acest sacrificiu din partea sotiei de a-si lasa jobul pentru sot si copilul ei si ca prin aceasta tatal ei ar fi inteles ca a gresit jignindul pe sot in fata tuturor facand acest gest?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu judeca numai prin prisma ta, incearca sa judeci si din perspectiva sotiei. Cred ca, pe primul plan, este familia, mai ales ca exista si un copil, ce are nevoie de amandoi.
Poti discuta cu socrul tau si sa-i explici despre ce-i vorba, dar asta numai daca nu esti vinovat (nu spui un cuvintel despre asta).
Daca nu te intelegi cu socrul atunci cauta-ti alta slujba si las-o pe sotie sa lucreze in continuare acolo, bineinteles daca nu-si poate gasi o slujba mai buna. Nu merita sa va certati din aceasta cauza. Succes si numai bine!

| george001 a răspuns:

Invata sa te exprimi si gaseste-ti ceva de munca pe cont propriu, fara pile. Daca nu reusesti, asteapta sa mori de foamewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite cum sta treaba dragule: nu ii ajunge ca i-a fu*t*ut fiica, si probabil si banii, mai baga si fitile in atelier...ginerele lu' sefu'.
Deci eu, ca tata, nici nu ma complicam sa il angajez la mine in pravalie. Da, stiu, suna naspa, dar exista o zicala: frate, frate, dar branza-i pe bani.
Deci lucrul amestecat se taie mai devreme sau mai tarziu, ca maioneza. Patronul a gresit ca l-a angajat, dar a avut oo sa il dea afara la prima razmerita in atelier, si bine a facut, sa nu incurajeze nepotismul la munca. Fii convins ca regreta, dar asta e situatia!
Pe de alta parte, pe nevasta-sa as ciufuli-o nitel. A ales sa se marite cu nepriceputul ala, sa stea naibii sa tina partea lu' barbac-su, ca de aia l-a luat. Vrea si cu pu in pi, si cu sufletu'n rai. Not good!

| claudiu11re a răspuns:

Frate nu prea inteleg ce ai scris pe aici.dar 1 la mana daca vreis a te intorci la munca aia du-te inapoi la socrul tau cereti scuze...eu daca as fi in locul tau nu prea as condamnao pe sotie pentru ca nu ea e sefa.2 la mana munciti amandoi si ducetiva cat mai departe de acestt socru.4 la mana daca nu mai vrei sa te intorci la munca acolo nu te mai du arata-i ca poti sa iti gasesti si alt servici.