| versavia a întrebat:

Ce ati spune daca in scoli s-ar preda ca materie codul bunelor maniere?

Răspuns Câştigător
| deutzapusa a răspuns:

Ar fi super farumos pentru ca putine persoane mai stiu cum sa se comporte in societate. ar fi o idee geniala

28 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

M-as bucura si as saluta decizia! Si as cere strictete maxima la ea! Si sa conteze decisiv la a intra sau nu la bacalaureat, si apoi, la facultate!
E pre multa marlanie in societate!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Oho, oho,...
Sunt pro, idee genială.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Cand eram eu la scoala, aveam o ora de dirigentie pe saptamana, acolo diriginta ne dadea tot felul de sfaturi.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Consider ca ar fi un lucru foarte util, toti am avea de castigat.

| MidnightLady a răspuns:

Pai n-ar fi rau, dar cine s-o predea? Dacscalul care loveste elevi, colegi, politisti? Din pacate multi din cei ce sunt insarcinati sa ne invete ceva nu-si merita posturile.

| madalicious a răspuns:

Ar fi cea mai buna idee introdusa vreodata de cineva de la inspectorat! Da' de unde?! Aia de la inspectorat le fac copiilor viata mai grea, bagand tot felul de materii complicate si alea alea. Nu se gandesc ca nu trebuie sa ne formam numai mintea ci si comportamentul. Halal Minister si inspectorat!

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

Eu cred ca ar fi foarte bine pentru ca in scoli ne formam ca oamenii.

| hominid dreak a răspuns:

Daca in familie nu inveti bunele maniere, dracu te invata in alta parte sa fii om.

| hominid dreak a răspuns:

Asa este, eeeeeeeeee, copii n-au nici o vina daca la randul lor ajung niste nemernici.Totusi,la maturitate aleg sa fie nemernici.Si atunci mostenirea comportamentului nemernic, mai poate fi o scuza?

| BeT a răspuns:

Sint foarte de acord cu dumneavoastra. dar pentru.asta trebuiesc profesori si invatatori care sa fie foarte rabdatori cu elevi.Cu toti privesc generatia tinara si intr-o oarecare masura o judeca.Eu zic ca noi cei mai invirsta avem nevoie in primul rind de aceasta Materie, apoi Tineretul.

| nicol20 a răspuns:

Iti dai seama ar fi extraordinar de bine si nu am promova cultura nu incultura sunt multe scursuri ale societati si au nevoie de a fi cizelati

| OanaG a răspuns:

Minunat, asa ar invata altii sa se comporte cat de cat normal:*

| diana a răspuns:

Sunt de acord cu LadyCris.Ar trebui pusa ca o optional.Cine vrea o invata ci nu, nu.Idee este buna, foarte multi oameni sunt nesimtiti, insa o ora de stat in plus la scoala le-ar mai trebui elevilor.

| misiik a răspuns:

Nu ar fi rau.

| eeeeeeeeee a răspuns:

Da, da, da! si acum nu zic asta pentru ca mi-as dori cizelarea necioplitilor, ci pentru ca e utila si oamenilor educati.

| eeeeeeeeee a răspuns:

Stiti vorba:"nu fa ce face popa, fa ce zice popa!"? de ce sa nu s-ar aplica si in cazul unui profesor al acestei discipline(care nu exista, dar ma rog...)? si nu pot sa cred eu ca acesta ar putea fi magar...sa fim seriosi! imi pare rau mie(asta cam fara legatura cu ce am zis mai inainte)ca tinerii din ziua de azi vor educatie sexuala intai de toate.nu zic ca nu trebuie, dar intai trebuie sa stim sa fim oameni.ca sexul vine dupa. dar romanul vrea sa arda etapele.

| eeeeeeeeee a răspuns:

Kornele, copiii cu parinti nemernici nu au nici o vina.eu cred ca merita o sansa.

| eeeeeeeeee a răspuns:

Nicule, eu am baut o cafea de dimineata si m-am trezit. tu ce poti spune?

| Pana a răspuns:

Este o necesitate. poate cu ocazia asta, generatiile ce vor urma vor avea mai mult bun simt si respect pentru cei din jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi foarte bine, dar nu se stie cate persoane ar avea 10winking.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Materia cu cei mai multi corijenti, trebuiesc parintii chemati cind se preda, nu copii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici ce zice popa nu trebuie sa faci eeeeeeeeeeeeee, trebuie sa faci ceea ce cugeti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca este sa ne luam dupa eeeeeeeee, inseamna ca vai de parintii care nu asculta de copii,rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce sa zic o ora in plusbig grin bunele maniere pornesc de-acasa si la unii cum le intra pe-o ureche asa le iasa pe cealalta.Deci parerea mea ar fi ca nu ar schimba prea multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu propuneti ca optional? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar fi fain sa se predea in scoli***deoarece s-ar preda degeaba pentru uni deoarece nu le va respecta nimeni***

| love44katyp a răspuns:

Unii chiar au nevoie... nu strik

| Andrei 123 a răspuns:

Ar fi frumos, dar ce sa faci, pe noi ne invata toate prostiile, care nu stiu la ce ne-ar folosi in viata, macar, sa ne invete limba romana, pe care unii, o pocesc.(poate si pe mine, cine stie)