| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti despre minoritatile din romania(rromi, maghiari, alte religii)? de ce unii oamenii sunt rasisti?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Nu am nimic cu ei, doar ca am cunoscut cativa unguri care m-au facut sa am repulsii fata de ei si sa-i evit, la fel si cu tiganii.sunt oameni ca noi toti, eu nu sunt rasista, dar incerc sa ma feresc de ei.Totodata,sunt printre ei si oameni cumsecade, amabili, de caracter.

24 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

RASÍSM = 1) Teorie social-politică care susţine inegalitatea biologică şi intelectuală a raselor umane. 2) Acţiune de discriminare rasială.
Nu discriminez pe nimeni, nu ma intereseaza daca e alb, negru galben sau maro, nu ii desconsider, nu ii subestimez ci doar ii evit asa cum evit si oamenii ca tine, care sunt pusi doar pe critica si scandal! In schimb eu as putea sa spun despre tine acest lucru, ai dovedit-o cu indarjire pe acest site!

Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Nu am nimic impotriva nimanui!
Cand cunosc pe cineva, am in vedere caracterul acelui om, nu nationalitatea, etnia, religia, apartenenta politica, orientarea sexuala a acestuia!
Ii arat respect si disponibilitate pentru socializare.
Fiecare alege, in functie de scala sa de valori, educatie, prejudecati daca accepta sau nu alti oameni, asa cum sunt ei!

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Eu am prieteni foarte buni din natiile amintite si nu numai. Nu imi aleg prietenii dupa culoare, nationalitate, religie. Poate sa fie ateu sau foarte credincios - daca este om care isi respecta cuvantul, daca este de ajutor cand ai nevoie..., in fine, daca este un bun prieten - nu conteaza cat de frumos este, cat de titrat, cat de roman, tigan, ungur... este el. Pentru mine conteaza omul si faptele sale.
Dupa parerea mea oamenii sunt rasisti din ignoranta, din necunoasterea obiceiurilor sau a limbii. Sau o frica pur si simplu nu atat de rromi cat de ceea ce ar putea face ei - din lipsa de locuri de munca, din prostie si toate astea ducand la violenta. Dar aici ar trebui sa se straduiasca mai mult cei din Partida Rromilor... sa ii scolarizeze, sa le schimbe mentalitatile. Eu zic ca de vina sunt si autoritatile ca nu fac ceva impotriva celor care fura, care-si construiesc palate pe bani nemunciti. Unde este fiscul cand este vorba de asta? Unde sunt impozitele catre stat... Daca in tara asta toti am fi egali in fata legii si am raspunde la fel totul ar merge mai bine.
Cunosc oamenii deosebiti apartinand comunitatilor minoritare, care se straduiesc sa isi faca o viata frumoasa, sa isi ajute familia si colegii. Padure fara uscaturi nu exista. Dar uscaturile nu se impart pe natii, rase de oameni sau religii. Toate natiile au si buni si rai - unii mai vizibili altii mai putin vizibili. Unii care fura de pe strada, altii care fura miliarde... si pagubesc mii de oameni. Culmea - sunt blamati tot aia care fura un portofel... Este mai usor sa ne ferim de rromii care arata dubios, decat de spilcuitii de salon. Totusi s-ar putea ca ultimii sa ne faca mai mult rau. Despre minoritati am mai multe de spus. Sa nu credeti ca sunt mereu de acord cu ce fac. De multe ori am impresia ca suntem de acord cu ungurii numai in ceea ce priveste rromii, i-am trimite in... Sahara... ca Cioroianu.
Am trait printre unguri 24 de ani. Am avut foarte buni prieteni si multi dusmani. Totusi nu m-am gandit ca sunt dusmanii mei din cauza ca sunt romanca (chiar daca asta era un criteriu de selectie) ci din cauza ca nu suntem compatibili si nu putem comunica. Am fost nevoita sa invat limba maghiara... dar pana la urma asta mi-a folosit in viata. Deci tot raul spre bine...

assiris
| assiris a răspuns:

Daca nu tolerez mizeria, daca nu tolerez hotia, daca nu tolerez lenea, daca nu tolerez minciuna, violenta fie ea si verbala, asta nu inseamna ca sunt rasist. Nu am nimic cu tiganii, dar ma supara tare cind ii prind in curtea mea la furat, chiar daca imi spun ca au copii si trebuie sa-i hraneasca. De acord cu ei dar nu din munva mea. La fel si cu ceilalti de alte nationalitati. Cei mai buni amici ai mei au fost si maghiari. Iar cu religiile nu am absolut nimic pina nu incearca sa ma convinga ca ei detin adevarul absolut si sa trec de partea lor.

lolita
| lolita a răspuns:

Eu nu sunt rasista, maim ales ca nu locuiesc in Romania si iubitul meu nu este roman, mie mi-ar placea ca in E uropa toate tarile sa fie uite ceva gen USA.

| kh1ss a răspuns:

Pentru ca asa au fost educati tongue

| cribus a răspuns:

Pt mine nu conteaza ca e rrom, maghiar ca are nu stiu ce religie conteaza sa fie OM, dar stii exista o vb nu exista padure fara uscaturi!

| joy a răspuns:

Eu nu sunt rasista dar tot asa am experiente neplacute cu tiganii si ma feresc de ei.Asa m-a sfatuit si prietenul meu.asta nu inseamna ca sunt mai prosti ca mine sau mai putin buni.

| mioara a răspuns:

Din egoism

| Ben. a răspuns:

Sunt oameni k toti ceilalti. cei care au probleme q integrarea in societate nu sunt decat fructul marginalizarii. tiganii au fost sclavi in Ro pana la inceputul sec trecut. ceilalti sunt perfect integrati dar trebuie sa li se creeze spatiu pentru cultura, limba si obiceiurile lor. evrei mai sunt doar in cimitire, ca majoritatea lor si a descendentilor au plecat, k si sasii dealtfel. oameni q carte si gospoddari, dar n/au plecat de bine ce le era. oamenii sunt rasisti din ignoranta, inncultura, sau sufera de o boala nervoasa.

| Ben. a răspuns:

Eu n/am spus ca n/au venit din india. am spus ca au fost sclavi in romania pana spre sf secolului XIII. si cd au fost liberi, puteau sa schimbe doar moshia unde munceau.

| Ben. a răspuns:

Cd ai repulsie si te feresti de ei inseamna ca nu esti rasista.suna destul de convingator.

| Ben. a răspuns:

Astept stupidarii!

| Ben. a răspuns:

Hait. nu/mi spune ca te/ai enervat! pai zi/le la stupidari sa actioneze. hai sa /ntrebam si ceilalti oameni.

| Paula a răspuns:

Poi uite si eu fac parte din minoritati ( mis slovaca, invat slovaca, imi este limba materna ) si pot sa zic ca fiecare etnie are si parti rele si parti bune... insvo neviem co nak vam poviem, ale tak je zivot...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt ratat:am invatat de la parintii mei ca tiganii au emigrat din india...si la fel in toata lumea.mersi pentru rasp, la toti anticipat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Rasismul nu are lagătură cu ceea ce ai intrebat tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pay sincer eu SUNT CEA MAI RASISTA persoana pe care o cunosc...toata viata mea am avut probleme cu TIGANII si maghiarii
Am fost batuta de tigani in adolescenta, am fost furata de o gramada de ori, am vazut cum altii erau furati dar nu puteam reactiona (fiindca javrele te taie daca te prind)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pt ca asa vor ei si cateoda au dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un Sistem care nu produce anticorpi pentru protejarea organismului este victima sigura a diverselor infectii. Anticorpii incearca indepartarea sau distrugerea oricarui corp strain patruns in organism, cat si distrugerea propriilor celule bolnave sau defecte. Este pe nedrept numit rasist un astfel de om. Ei sunt ca si anticorpii, ei sunt patrioti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca sunt ignorantiiiiii

| mickeye a răspuns:

Oamenii sunt rasiști fiindcă au motive bune.
Cu maghiarii n-am nimic,dar nu-mi plac rromii. Ăștia numai rău fac,ne-au distrus țara, ne-au făcut de râs peste tot, știu doar să fure, să cerșească, nu și să muncească.Se mai și dau loviți că cică ar fi discriminați.
Mie mi se pare că sunt discriminați pozitiv.

| stealthb a răspuns:

Fiecare om e diferit. nu ar trebui judecati ca rasa, ci ca persoane individuale, dar asta e un fel de utopie. probabil ca din cauza a secole de lipsa de educatie au ajuns tiganii asa cum sunt astazi. exista si tigani buni, care nu fura, cinstiti si muncitori si cu bunavointa, chiar daca sunt needucati. nu trebuie generalizat. despre maghiari chiar n-as avea nimic rau de zis, sunt gospodari. o comparatie intre satele de romani si satele de maghiari din transilvania evidentiaza bine asta. iar religia nu mi se pare un factor social prea importand deoarece tine pur si simplu de convigerile fiecaruia si nu se diferentiaza foarte mult persoanele din punctul asta de vedere. exceptie fac extremistii care sunt un pericol public (nu numai islamicii). cred ca oamenii sunt xenofobi din cauza necunoasterii...

| yael a răspuns:

Sunt total in potriva discriminarii fata de oamenii cu alte religii... n am nimic nici cu ungurii, nici cu tiganii (poate doar cu cocalarii) sau altceva.
eu de ex sunt evreica si prietena mea cea mai buna e araba...nu fac nicio dif dintre romani, arabi si altceva...adica pan la urma suntem oameni toti