| blackno1 a întrebat:

Ce faci cand iubesti pe cineva atat de mult incat incepe sa te trateze ca pe maica-sa si pe colegele de munca cu respect? Gen tipand la tine ca nu ii faci chestii si asa mai departe? In afara de despartire desigur. Thx

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

îi spui că nu-ți convine iar dacă nu înțelege pleci o perioadă de acasă să realizeze că nu poate să se poarte cum are chef iar tu să rămâi în continuare

| RoCkKiD a răspuns:

Vorbesti cu acel cineva si ii zici ce ne-ai zis si noua. Daca se conformeaza bine, daca nu sau accepti situatia sau cauti alta persoana.

| Eireann a răspuns:

Un barbat care tipa la msica-sa nu e om si nu o sa fie niciodata capabil sa iubeasca o femeie. Cat despre colegele de munca unde lucreaza de nu se poate abtine intr-un mediu social/ profesional si se comporta ca un salatic? Vrea sa tipe si sa se bata cu pumnii in piept dar numai in fata celor mai vulnerabili? Maica-sa ca saraca il iubeste chiar de nu a stiut sa il creasca, colegele care au nevoie de un loc de munca si nu stiu ca au drepturi si tu care il iubesti si te vezi in imaginea de zana martira. Nu te despartii dar te rog sa nu fii surprinsa cand o sa inceapa sa te si pocneasca asa, din cand in cand, daca nu urmezi ordine le. Unde gasiti rebuturile astea?

| Endoryus a răspuns:

Cauti pe altul.

| Stropdeploaie a răspuns:

Deja te tine sub papuc! Nu mai ai ce sa faci decat sa te desparti!

| Clarity a răspuns:

Se pare ca deja ai luat decizia ca nu vrei sa te desparti, crezand ca poti schimba pe persoana de langa tine. Nu o sa poti niciodata sa schimbi cum se comporta el, poti numa schimba cum te comporti tu si ce asteptari ai de la cei din jurul tau.

Din ce ne spui aici rezulta faptul ca el nu stie ce inseamna respectul. Nu cred ca o sa poti sa il inveti daca esti tot timpul acolo, o sa creada ca ii acceptabil. Daca vrei sa se schimbe, pleaca si dai sansa sa realizeze ce face si sa se schimbe.

In acelasi timp gandeste-te la ce vrei tu, cum vrei sa fii tratata, niciodata nu o sa putem fii de acord cu toata lumea dar asta nu inseamna ca ii acceptabil sa ii tratam fara respect.
Gandeste-te bine, sper sa te ajute.

| Tian44 a răspuns:

Îi explici ce nu îți convine și incercati să vă înțelegeți unul pe altul.

| Mia371 a răspuns:

Un singur cuvant.
Comunicare