| AndradaTM a întrebat:

Ce inseamna pentru voi o relatie deschisa?

Răspuns Câştigător
| Lexus28 a răspuns:

O relatie deschisa poate fi ori o mare porcarie, ori o sansa la o relatie de durata, frumoasa. Asta in cazul in care te referi la un cuplu. Sa ma explic: pentru unii o relatie deschisa inseamna sansa de a trece peste certurile cauzate de gelozii, deoarece au "stabilit" de la inceput cu partenerul ca au voie sa flirteze cu altcineva si chiar sa isi insele iubita/ul. Unii includ alte persoane in relatia lor, atat de mult incat nu se mai poate vorbi de ideea de cuplu cu adevarat. De cealalta parte, o relatie deschisa poate insemna, o relatie in care partenerii sa isi impartasasca absolut orice traire, sentiment, parere fara a-si face probleme ca celalalt il va lua peste picior, il va ignora sau isi va forma o parere gresita despre el. Sa poti vorbi despre orice, de la problema de zi cu zi la cele intima, fara ascunzisuri. Daca totusi te refereai la o relatie deschisa cu parintii/familia ta, e in mare cam aceeasi idee exprimata mai sus cu mentiunea ca niciodata nu vei putea impartasi chiar totul cu ai tai, dar le poti cere sfaturi/pareri fara sa te judece si cel mai important, fara FRICA.

7 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Eu inteles prin relatie deschisa opusul unei relatii serioase.

Adica : O relatie in care flirtul si inselatul sunt ok atata timp cat nu se fac in mod evident, planurile de viitor impreuna nu exista. Se traieste clipa. Un fel de : " Ne simtim bine si atat! "

Se mai poate numi si : aventura pe termen lung.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Pi cea mai mare porcarie pi care a putut sa o inventeze omul! funda?

| katty_6203 a răspuns:

Sinceritate,incredere,respect,comunicare.

| claudiea79 a răspuns:

O relatie deschisa inseamna ca si tu si el va vedeti cu alti.si nu trebuie sa fiti gelosi unul pe altul.este o porcarie.se pot lua boli daca umblati cu alti.

| Picasso a răspuns:

Pai,ceva deskis, fara obligatii thinking

| tzze a răspuns:

Pentru mine o relatie deschisa e acea relatie in care nu ai pretentia ca partenerul sa fie total fidel, adica sa nu ii faci crize de nervi doar pentru ca i-a zambit o fata sau ca a intors el capul dupa ce a trecut o alta fata pe langa el.Ar putea fi o relatie deschisa cu beneficii, adica atunci cand simti nevoie de afectiune el sa fie dispus sa va vedeti si sa iti ofere afectiune. Poate nu am dreptate, dar e strict parerea mea.

| juventinu a răspuns:

O relatie deschisa, hmmmm...fiecare dintre noi poate avea o parere diferita, pentru mine inseamna sinceritatea de a nu minti cand merg cu prietenii in oras (pentru ca ei nu ii convine), de a avea incredere unul in altul, de a stii ce face fiecare, de a diminua cat se poate gelozia, de a evita orice speculatie in legatura cu altcineva(gen:ai ceva cu aia/ala), de a spune deschis ce iti place sau ce nu la partener/partenera. Si multe altele. Succes in relatie sau in viitoarea happy