| mIsTeR a întrebat:

Ce parere aveti de copii abandonati la orfelinate?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Sunt copii care au nevoie de afectiune, dragoste, protectie, siguranta, un camin fericit, cu nevoi speciale. Obisnuiam sa merg in vizita la copiii de la orfefelinat si mi se rupea inima cand imi spuneau toti "mama" si cand ma implorau sa-i iau acasa, sa fiu mamica lor! E dureros, daca as avea posibilitatea as infia cativa copilasi.Cine stie, poate in viitorul apropriat...

32 răspunsuri:
| dalilay a răspuns:

E f usor sa adopti eu acum am depus actele si nu am avut nici o piedica. E normal sa existe o birocratie ca e vorba de o fiinta umana nu se pot da la orice drogati cu antecedente penale sau bolnavi psihic. E normal sa ai o locuinta si un loc de munca sau il iei pentru cersit? Nu mai cautati scuze pentru faptul ca nu doriti sa infiati copii! Va inselati pe voi pentru ca nu sunt nici piedici asa cum ziceti nici nu dureaza mult!

| gabi_3861 a răspuns:

Marea problema este ca daca doresti sa adopti un copil te lovesti de atata birocratie incat iti vine sa urli. Ar trebui sa fim ajutati in rezolvarea acestor probleme

| jovana a răspuns:

Si eu am crescut la orfelinat an iasi casa de copii bucium. am acum 37 de ani si ma descurc cat de cat. am cautato pe mama oviata de om am gasit-o la 35 de ani.mai am 4frati numai pe mine ma dat la orfelinat. cand m-a vazut prima oara eram ca doua straine, eu sunt acum an italia dar nu tinem legatura nu prea am nevoie acum de ea, candva aveam nevoie de ea dar anii au trcut si am anvatat sa ma descurc singura.viata an orfelinat e foarte grea.