Abh
| Abh a întrebat:

Ma intrebam dimineata, cand am vazut femeia cu cei doi copii mici care cerseste zilnic langa o farmacie, ce s-ar intampla cu ei daca as suna la protectia copilului. Apoi, m-am gandit la conditiile inumane din orfelinate(am facut practica intr-unul) si la lipsa de dragoste de acolo... Si le-am dat 3 lei si am mers mai departe cu inima stransa. voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| dada a răspuns:

Si eu mai am momende cand mii se face mila. cand ii vad cu mucii pana la gura si desculti. dar decat sa le dau bani sa ajunga in alta parte... mai bine le dau un covrig, ceva de mancare straight face

5 răspunsuri:
| Orannginna a răspuns:

Pai indiferent cat de greu le'ar fi asa copilasilor, sunt cu mama lor. Sa nu uitam ca sunt destule femei -caci mame nu se pot numi- care isi abandoneaza pruncii pe la usile orfelinatelor inca de cand sunt in fasa sub pretextul ca nu au cu ce ii creste. Unde mananca o gura, mai mananca una si tot asa. Femeia asta de care zici tu, cel putin isi poarta odraslele dupa ea si cerseste, pentru ei probabil, lasandu'se pe ea la o parte. Crezi ca ea n-a incercat sa bata la atatea usi? Cine stie de cate ori a fost refuzata si umilita a trebuit sa continue asa...
Da, intr'adevar am fost si eu in cateva orfelinate, doar asa pentru a duce celor mici de acolo hainute si jucarioare si am vazut ca femeile alea isi fac treaba si atat. Adica ii supravegheaza sa nu se raneasca sau sa pateasca ceva, ii hranesc si eventual ii spala. Nici un dram de afectiune in plus, si e trist.

Cred ca daca nu avem intr'adevar puterea sa ii ajutam - ma refer la un ajutor financiar insemnat- ar trebui s'o facem macar atat cat ne permitem. Macar asa, pe acestia pe care ii stim, ii vedem de mult si stim ca apreciaza cu adevarat. happy

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Mi se strange si mie inima cand anumiti oameni sunt constransi sa recurga la acest gest pentru a face rost de bani.
Cu siguranta aceasta femeie isi iubeste enorm copii, insa sunt cazuri in care persoane adulte profita de pe urma unor copii pentru a-si rotunji veniturile fara sa le pese de sanatatea lor.
Uneori acesta forma poate fi luata drept un protest impotriva autoritatilor care par sa nu se implice in deschiderea unor centre de zi unde sa fie servita mancare, nistre centre de noapte pentru ca oamenii care nu au posibilitati sa inchirieze o locuinta sa se poata adaposti si dormi cat de cat omeneste.
Locuiesc de cativa ani in Germania, si nu de foarte putine ori am observat cum cetateni de-ai nostri vin tocmai pentru a cersi pe strazi. Ma ingrijoareaza acest lucru pentru ca le vad persoane capabile de a munci pentru a-si castiga onest un ban. Politia nu are ce sa le faca pentru ca nu incalca nici o lege, insa de cele mai multe ori ii forteaza sa se mute in alte zone ale orasului. Daca s-ar dovedi ca adultii folosesc copii pentru cersit, in Germania autoritatile s-ar fi autosesizat si ar fi luat copii din mana acelor persoane care ii folosesc.
Daca ar exista totusi cineva care sa ajute aceste persoane intr-un fel pentur a nu fi constranse sa cerseaca as fi multumita, insa fiecare gandim si actionam in asa fel incat sa ne indestulam pe noi, fara sa ne gandim catusi de putin si la aproapele nostru.
In speranta ca totusi traim intr-o lume mai buna, iti urez sarbatori fericite in sanul familiei.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De regula cei care cersesc au in spatele lor cel putin doi adulti care le iau banii, daca ar incerca sa cerseasca fara sa dea banii mai departe, ar lua bataie sau n-ar putea sa cerseasca de fiecare data in acelasi loc, despre conditiile din orfelinate se spun multe, dar romanul nu mai are timpul necesar sa acorde dragoste nici copilului lui.Este posibil ca femeia cu copii sa aiba un barbat betiv care sa colecteze banii de la cersit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne dezvolta un sentiment umilitor, mila si intre ei sint alte legi care ii guverneaza asa cum a spus si Allinna.Noua ni se pare intimplator locul unde cersesc dar in realitate are valoarea lui care creste direct proportional cu vadul pe care-l au.Asa ca n-ai ajutat numai femeia si copiii ci ai dat bani degeaba unor nenorociti care n-au muncit niciodata.