| Aldutssss31 a întrebat:

Ce parere aveti despre cei care fac un copil de tineri? Tineri adica 17-20 de ani cam asa.Credeti ca copilul le încurcă viața?

21 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Cred ca tu esti cea mai in masura sa stii asta, nu?

Evident ca viata cu un copil este mult mai complicata, mai ales cand parintii sunt la randul lor niste copii care abia pot avea grija de ei insisi.

| wildthing a răspuns:

O parere foarte foarte proasta.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Acum depinde. Faza e, nust daca copilul le incurca viata dar oare ei sunt pregatiti sa fie parinti? Au cu ce sa intretina copilul, timp pentru el, timp pentru educatia lui, etc? Sa te distrezi poti si daca ai copil ( il lasi acasa cu bunica sau ceva) dar copilul ala are nevoie de parinti si de conditii bune. Eu personal as astepta sa am pus la punct starea financiara si alte lucruri de genul.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Un copil nu este o jucărie, nu este precum un animal de companie, care îi dai mâncare și îl mai plimbi din când în când.Un copil implică o responsabilitate enormă din partea ambilor părinți.Are nevoie de îngrijire permanentă, are nevoie de dragoste, de voi ca părinți alături de el, pentru a crește frumos și educat.Nu este de joacă cu așa ceva.

| DarthNiger a răspuns:

E decizia fiecarei persoane, dar personal cred ca este o varsta prea frageda pentru a intemeia o familie, a creste un copil nu este acelasi lucru cu a creste un animal de companie.
E o responsabilitate pe care o asumi pentru tot restul vietii si trebuie sa fi pregatit daca faci acest pas, iar in Romania foarte multi tineri fac copii fara sa stie ce inseamna sa fi parinte ceea ce e un lucru grav si ingrijorator.
Cum poti sa spui ca, copilul le incurca viata? problema nu este copilul, ci tinerii care dau nastere la copii pe care nu stiu sa ii ingrijeasca sau nu doresc, singurele victime sunt copii care se nasc si nu au parte de viata pe care o merita doar pentru ca parinti lor au fost ignoranti.

| PringAloe a răspuns:

Parerea mea este urmatoare, copiii nu trebuie facuti daca nu ai impliniti cel putin 18 ani si daca nu ai un venit cu care sa-ti intretii familia din toate punctele de vedere, copiii se fac cand stii ca esti suficient de matur ca sa-ti educi copilul, sa ai un job cu care sa-ti poti creste copiii in cele mai bune conditii, un cuplu poate sa aiba 18&18 daca au ajuns la maturitate si au cu ce sa-l creasca este bine, am o parere proasta despre tinerii si tinerele care au 16, 17, 18, 19 ani etc. care fac copiii si nu au cu ce sa-i intretina, care ei insasi nu au educatie pentru a educa copilul si pe care ii lasa pe la rude, abadonati etc.

| Frank51 a răspuns:

În mod normal, o persoană inteligentă se protejează dacă nu își dorește un copil. Dacă își dorește, sau a rămas dintr-o greșeală însărcinată, nu văd care este problema, atâta timp cât își asuma faptul că nu va mai avea timp să învețe pentru bac, nu va mai da la o facultate, nu va mai avea o carieră. Poate fi o mamă foarte bună, nu are nicio legătură cu vârsta.

| Legion7X a răspuns:

Nu am copii, dar sunt responsabilitații și condiții. Totul pleaca de la un job evident. Acum că l-ai făcut nu prea are rost întrebarea. Poate că ar trebui să întrebi pe cei care au copii cum stă treaba, asta ca să nu te simți aiurea dacă nu îți convin și răspunsurile celor care n-au.

In rest Oferă-i cei mai bun după posibilitați, și să-l întreții sănătos asta-i tot ce contează

| existential a răspuns:

Probabil la varsta aia tinerii inca mai apeleaza la banii parintilor, poate inca locuiesc cu ei. Probabil copilul va fi crescut de bunici. Cred ca asta ar fi cazul cel mai fericit... dar depinde si de bunici cum sunt.
Daca tinerii sunt pe cont propriu nu prea vad cum pot asigura un trai decent copilului.

| Adry05 a răspuns:

Eu zic că da, da până la urmă fiecare știe cum preferă să trăiască. un copil îți cam impune să te ocupi numa de el, măcar câțiva ani, și atunci nu prea mai ai când să te ocupi de tine ca individ,.

| Simpatic a răspuns:

Graba strica treaba

| Lukasssz a răspuns:

Le strica cea mai frumoasa perioada din viata.De ce ai vrea copil la varsta asta?

| romeo78 a răspuns:

Bunicii, străbunicii la această vârstă erau căsătoriți, cu copil și plecau, dacă familiile celor doi aveau, de la o ladă de zestre.
În prezent societatea a devenit materialistă, consumistă.
Dar, și împărțită între săraci și cu o stare financiară bună.
Un copil, dacă are loc o nuntă e ceva firesc. Dacă, în schimb apare fără a exista o relație serioasă, e o mare prostie din partea amândurora! În epoca anticoncepționalelor, prezervativelor să te joci cu focul, că vai e "mai cool" fără protecție, e cea mai mare tâmpenie.

| Drimmero a răspuns:

Copii cu copii, atat am de zis, inconstienti, personal mi-e mila de viata lor dar si-o fac cu mana lor.

| darrio2007 a răspuns:

De multe ori copilul apare din nestiinta lor de a se proteja. Dar pentru cei care si-l doresc este o binecuvantare.

| ania a răspuns:

Depinde fiecare cat e de matur. Bunica mea a nascut=o pe matusa mea la 17 ani, la 20 de ani avea deja 2 copii, asa erau vremurile. Decat sa faci avort, sa ucizi o fiinta umana e de preferat sa iti incurci putin viata.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Desigur. Ce viata e cu un copil la varsta de 20 de ani cand esti in floarea varstei, practic un copil, si ai nevoie sa explorezi lumea, sa te distrezi, sa inveti? Cea mai mare tampenie, din punctul meu de vedere. Cei care fac asta inseamna ca nu au alte planuri cu viata lor, doar casatorie, copii si stat la cratita. E problema lor pana la urma dar pacat de acei copii care sunt crescuti de niste oameni imaturi, netrecuti prin viata. Educatia va fi 0. happy

| Aasdfghj a răspuns:

Durerosul adevar. laughing))

| Aasdfghj a răspuns (pentru ania):

De preferat este sa nu iti incurci viata. Ce prostie e asta? Religia prosteste multimea. laughing)) Nu mai promovati astfel de idiotenii. E dreptul fiecarei femei sa faca avort daca nu vrea copilul indiferent ce spun religiosii. Am trecut de evul mediu, cel putin asa vreau sa cred.

| Freya1 a răspuns:

De la 20 in sus daca esti independent si stăpân pe tine poti sa faci un copil.Dar daca esti mai mic si nu poti sa intretii un copil sau sa fi responsabil te va încurca mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cazuri si cazuri.
Parerea mea este ca cei de acea varsta trebuie sa mai astepte, sa se mai maturizeze, sa isi construiasca o cariera, sa isi traiasca tinerețea pentru ca timp de schimbat scutece va fi mereu.
Insa, daca se intampla sa ai un copil la acea varsta, nu e anormal. Personal cunosc fete care au ramas insarcinate din timpul liceului, au facut facultate si tot ce si-au dorit. Si faceau poate toate lucrurile de 10 ori mai bine decat mine pentru ca stiau sa isi prioritizeze lucrurile si au facut fata cu brio.