| 00LUNA00 a întrebat:

Ce părere aveți despre oamenii care se taie din plictiseala?

Oare sunt curioși câtă suferință pot suporta fizic, încearcă să descopere o nouă formă de plăcere sau pur si simplu vor o doza de adrenalina?

Eu am intrat in contact cu o astfel de persoana si mi se pare destul de ciudat motivul pentru care se mutileaza fizic.
Am sa va descriu pe larg situația.
-Respectiva persoana are o situație financiară buna,este inteligentă, frumoasa, serioasa, plăcută de adulti si are o familie iubitoare.
Însă preferă,de cele mai multe ori,sa fie singură deoarece o dezgustă timpul nefolositor petrecut cu subspeciile (asa îi priveste pe cei limitati).
Este etichetată în multe feluri de către ceilalți:ciudata,fitoasa, curvă, de bani gata, ingamfata si multe altele.Mi se pare ciudat ca niciodată nu i se spun aceste lucruri in fata.
Stie ca i s-au pus aceste etichete, dar nu o deranjează, chiar o amuză.(asta mi-a spus).
Iar faptul că este considerată ciudata se datorează personalității ei.Nu are probleme mentale (Cred. ), dar se comporta diferit,vreau sa spun ca are alte interese,alt fel de a vorbi,de a se îmbracă etc(este extrem de matura).
Chiar vreau sa o înțeleg și să o ajut,dar nu stiu cum...
Cand am intrebat-o de ce face asta,mi-a răspuns cu indiferență ca din plictiseală.Nu am stiu ce sa mai spun pentru o vreme.
Iar după aceea s-a uitat la mine zâmbind si a spus:"-Plictiseala este ca o otrava pentru mine,de aceea trebuie sa o elimin intr-un fel."
M-am gândit că poate suferea din cauza răutăților din jur si fiindcă este singura,dar nu cred ca este asta deoarece este extrem de insensibila si indiferență la acest capitol.
Eu simt ca e o persoană bună, adică m-a ajutat intotdeauna in mai multe probleme desi nu avem niciun motiv să o facă și as vrea sa ii fiu si eu la randul meu alături.Dar ne cunoastem relativ de putin timp, iar ea nu mă consideră un prieten, ci o cunostinta, deși din punctul meu de vedere ne intelegem bine...asta se datorează și faptului că pentru ea prietenia are o altă semnificație.
Este complicat, de fapt este complicată.

Ce metoda as putea folosi pentru a o convinge sa renunțe la acest obicei?

Răspuns Câştigător
| Yunnochan a răspuns:

De cele mai multe ori, oamenii care suferă prefer să o facă în tăcere. Ai spus că sunteți doar niște cunoștințe, deci la fel ca și toți cei din jurul ei preferi să vezi doar lucrurile de la suprafață. Nu o cunoști în de-ajuns de bine ca să spui că se taie din plictiseală. Chiar dacă ea acest lucru ți-a comunicat, e de la sine o minciună pentru a ascunde adevăratul motiv pentru care se taie. Înțeleg cum se simte, încearcă să își ascundă durerea și eu fac asta de foarte multe ori şi mă asemăn din cea ai scris tu acolo perfect la personalitate cu tipa asta. Suntem cam aceleași. Nimeni nu se automatizează din plictiseală, asta e prea banal și prea greu de crezut. Tipa nu are probleme mintale, te asigur. Doar că ea suferă. Dacă comportamentul ei atât de asemănător cu al meu se potrivește atunci tipa are multe pe suflet dar preferă să nu ți le arate ție sau altcuiva pentru că nu are încredere în nimeni. Poate că ți se pare dramatic acest amănunt și puțin prea deplasat, dar nu este deloc așa. Ea nu poate avea încredere în oameni, de aceea refuză să le comunice ce este cu ea.
Are nevoie de ajutorul tău și este ceva frumos din partea ta că vrei să o ajuți să realizeze cât de mult rău își face prin automutilare.
Crede-mă pe cuvânt când îți spun, nimeni nu se taie din plictiseală! Comportamentul ei și felul ei e a vorbi este o dovadă a sentimentelor ei pe care nu vrea să le arate în fața oamenilor! Ştiu cum e să fii închisă în tine, am fost și încă sunt așa și cred că nu voi scăpa niciodată de asta. Ce ai putea face?
Păi, află că nimic special. Nu trebuie să îi spui cuvinte mari sau să faci eu știu ce pentru ea. Doar fii alături de ea! Sprijin-o chiar și atunci când își pierde controlul asupra sentimentelor ei. Asta va însemna mult pentru ea, extrem de mult.
Ca să ștergi obiceiul din rutina ei trebuie mai întâi să deveniți prietene. Vorbește cu ea, fii deschisă și încearcă să fii pozitivă și optimistă în preajma mea ei cel puțin. Poate că la început ea se va simți presată de tine, dar apoi își va da seama că nu ai niciun interes ascuns față de ea. Tipa are nevoie de oameni buni și de încredere care să o vindece si să o învețe ce este bine și ce nu este bine să facă. Nu o abandona, nu te lăsa bătută, rezultate mari nu poți vedea nici în 1-2 luni. Dar continuă să fii amabilă cu ea și dă-i motive să fie fericită. Sunt sigură că o voi putea face.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cel mai bun lucru pe care il poti face pentru ea este sa o indrumi catre psihiatru.
Cei care se mutileaza caci aceasta este denumirea sufera de boli psihice!

| sofisis a răspuns:

Absolut nici un adolescent care se taie nu o face din plictiseala. Este o instabilitate psihica ce da senzatia ca prin durerea fizica, cumva dispare cea psihica. O fac, ca o cale de salvare

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

,,Respectiva persoana are o situație financiară buna, este inteligentă, frumoasa, serioasa, plăcută de adulti si are o familie iubitoare.''

Așa o vezi tu laughing. Aparențele înșală. Îți arată ție că se amuză, dar pe interior e disperată. N-ai ce să-i faci, eventual să cauți povești asemănătoare pe net cu persoane pline de cicatrici care acum nu se mai vindecă și care acum regretă că nu au găsit alte metode de a-și exterioriza furia etc. Sau s-o trimiți la terapie. Sau să n-o mai lași să se plictisească, arată-i că există multe metode de a te descărca.

| Emma30555 a răspuns:

Ea are o suferinta, motivele pot avea radacini ascunse, posibil sa se simta foarte singura in realitate si sa sufere ca nu se poate integra, poate are nevoie de prieteni dar ii e teana za fie vulnerabila in fata altor persoane. Nu poti sti exact motivele ei dar are nevoie de prieteni adevarati si de un psiholog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are dreptul sa traiasca dupa bunul plac.