| Alexandra200019 a întrebat:

Ce sa fac? Iubitul meu cu care locuiesc de 15 ani impreuna, m-a inselat foarte dur. A stat cu o alta timp de o luna de zile iar cand am aflat mi-a zis ca el trebuie sa faca bani si a plecat din nou sa munceasca la mare. Acolo s-a petrecut tot. Chestia e ca daca ma insela fiindca avea o tentatie sexuala si apoi isi vedea de treaba poate ca as fi reusit sa trec peste dar faptul ca a dormit cu ea in pat si mai mult m-a facut de ras acolo spunand ca eu sunt ff geloasa si ca s-a saturat, ca sunt isterica m-a durut foarte mult fiindca stiu ca nu am fost asa. Sunt geloasa si sa zic asa in garda cu el, adica sa stiu si eu ce face si cu cine se vede cand nu e cu mine dar eu cred ca e normal sa stiu. Abia nascusem de o luna de zile si el practic m-a abandonat fiindca voia doar sex cu ea si ca nu putea sa-i zica sa plece din patul lui. Nu pot percepe cum poate un barbat care zice ca te iubeste sa te abandoneze in momente in care e constient de faptul ca tu ca femeie dupa nastere treci printr-o perioada foarte grea si depresiva cu plansete. Cum poti sa accepti o alta langa tine cand stii ca femeia ta se chinuie singura acasa cu un copilas bolnavior si atatea griji? Apoi in momentul cand am aflat s-a purtat ca si cum nu ii pasa deloc ce simt si l-am rugat sa nu mai plece chiar daca nu sunt bani, el a acceptat pe moment apoi a doua zi a zis ca eu chiar am de gand sa nu-l mai las sa plece? Atunci am simtit ca pur si simplu nu il pot intoarce ca eu sunt o piesa veche de care nu mai are nevoie. M-a durut si nu am stiut ce sa fac fiindca ma simteam inutila si i-am zis ca poate pleca. Dar a plecat lasandu-ma in usa cu lacrimi in ochi. Vreau sa va spun ca eu nu am familie si sunt cam "singura pe lume" si in relatia asta am facut tot posibilul mereu ca sa ma simt iubita si nu m-am simtit decat parca a nimanui, cam cum as trai cu un robot care pur si simplu nu iti intelege durerea care mai e si egoist. L-am acceptat fiindca il iubesc, fiindca poate sunt slaba si nu stiu cum sa fac cu el. Am gresit si eu dar nu asa, nu am dormit cu acel baiat, nu am facut nimic. Au fost doar niste mesaje si un sarut, el poate ca nu a reusit sa ma ierte si s-a razbunat crunt. Nu stiu ce sa cred. Dar eu in momentul asta nu ma simt nici o mama buna, nici sotie, nici prietena lui. Nimic. Ma simt un nimic. Si ma tot gandesc la cum sa fac sa scap de toate gandurile care ma macina zi si noapte mereu. Dar apoi gandul la copilasul meu ma opreste si ma simt asa nu stiu parca incoltita fiindca nu mai pot fi fericita vreodata, linistita in suflet, ma gandesc la solutia de a disparea de tot fiindca asa nu l-as mai cicali pe el zi de zi cu ce ma doare sad Suntem impreuna acum dar el munceste mai tot timpul, ne vedem doar duminica, restul la somn ne vedem. Stiu ca sunt cicalitoare acum ca ii spun mereu de ce mi-a facut asta si el imi raspunde ca e barbat, ca asa fac barbatii ca ii pare rau, dar ce sa faca? Ca de ce nu incerc sa prind incredere, sa fiu altfel ca el nu o sa mai faca, dar nu pot, nu pot sa-l mai cred si ma doare asta. Voi credeti ca mai e iubire? Eu nu pot accepta sa stau asa cu el cu gandul ca nu mai sunt speciala pentru el, importanta. De ce Doamne oare s-a intamplat asa? De ce nu m-a inselat inainte de copil, de ce nu s-a gandit cat voi suferi? Pentru ca ma cunostea foarte bine. Ce fel de iubire e asta. Si eu am gresit dar nu am putut sa trec limita fiindca l-am pus pe el pe primul loc si m-am gandit cat va suferi, chiar nu am putut sa imi fac de cap cum a facut el. Acolo stiau toti colegii lui ca eu i-am gresit chiar si aia cu care a stat, el zice ca nu a zis el asa ceva ca probabil prietenul nostru comun cu care s-a dus o fi zis. Va multumesc din suflet celor ce imi citesc amarul pe care poate nu am reusit sa il descriu exact. Si va multumesc de timpul acordat celor ce imi vor da un sfat. Imi cer scuze de greselile ortografice facute dar sunt intr-o criza de plans.

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Vai, ma doare capatana de la comentariile de pe aici. Majoritatea habar nu au ce inseamna un copil, o familie si o relatie. Ignora-i ca sunt inca copii in gandire si unii si in buletin.
Greseli in relatii facem toti, mai ales in 15 ani. Ideea e asa: el considera ca e absolut normal ceea ce a facut iar de aici tu ar trebui sa intelegi ca nu mai exista un viitor cu el. Nu ii pare rau de durerea ta, nu ii pasa ca tu stateai sa stergi la fund un copil, ca nu dormeai aproape deloc si ca nu aveai ajutor. Pentru el e normal ca el sa f_ta si tu sa accepti.
Parerea mea e ca nu mai simte mare lucru pentru tine si sta cu tine de dragul copilului si a trecutului. Un om care te iubeste isi cere macar scuze sau face ceva sa compenseze raul pe care ti l-a provocat. El nu pare sa fie sensibilizat deloc de tine.
Ia-ti toata durerea si transforma totul in furie. O sa iti fie mai usor.
Nu l mai cicali ca nu ajungi la nimic. Stai de vorba cu el calm, explcia i faptul ca tu nu poti trece peste si ca nu vezi motivul pentru care mai sunteti impreuna, ca un copil se poate creste si cu parintii separati si propune i sa se mute. Atunci ori va avea el o revelatie, ori tu. Ori el isi va da seama daca si cat de importanta esti pentru el, ori iti vei da tu seama cat de neimportanta esti pentru el.
Ce faceti voi acum e boala lunga, moarte sigura.

36 răspunsuri:
| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Plato):

Sadrian are 72.

| Nătărău a răspuns (pentru Alexandra200019):

Te asigur că nu te-ai născut nici creștină (, dacă chiar vrei să duci discuția într-acolo). Nimeni nu se naște cu o religie. Toți ne naștem ateiști.

| Raducons a răspuns:

Imi pare rau pentru tine.Eu cred ca tipul e idiot, astia au noroc de femei bune.Te sfatuiesc sa iti cauti de lucru ceva si sa nu mai depinzi de el, asa esti vulnerabila la maxim, esti fara frati, parinti si fara independenta.In mod normal nu este permis sa inseli, majoritatea se despart pe motivul asta.Sa stii ca e normal sa vorbiti zilnic, nu esti cicalitoare, ar trebui sa te contacteze el sa vada ce faci.

| Alexandra200019 explică (pentru Nătărău):

Bunici mei mau crescut si crede-ma ca la varsta de 8 anisori citeam biblia si eram credincioasa, poate pe parcursul vieti mi-am mai schimbat parerea dar asta nu inseamna ca sunt ateu. Si poate cand m-am nascut nu am stiut ce sunt la fel ca si cand voi muri nu voi stii ce va fi! Nu poti spune ca ne-am nascut atei... probabil ai argumente insa eu iti spun sincer ca nu imi pot schimba parerea in asta! Cred in religia mea si asta e! Nu am cum sa accept un barbat poligam in viata mea! Sa nu intelegi gresit ce zic.

| sofisis a răspuns (pentru Alexandra200019):

Motiveaza-te cu faptul ca ai un copil bolnav si atentia ta ar trebui sa fie spre el si nu spre barbatul care te face sa te simti umplutura. Sa fii convinsa ca nu a terminat-o cu aia si sa fii convinsa ca daca ai pleca singura grija (poate) ar fi copilul. De tine nu i-ar pasa din pacate. Te muti. Ceri ajutor statului(in Anglia se poate) si te angajezi. Bagi copilul la daycare si te angajezi. Daca nu, te intorci in Romania langa rude si te angajezi aici. Desi eu as ramane acolo. Tot la asta se va ajunge. Macar acum cand e copilul bolnav si mic concentreaza te pe el. Asa ce faci? Stai femeie in casa la unul care te face sa te simti angajata cu ziua si atat? Hai curaj! Poti! Nu il lasa sa stea cu tine de mila...

| Ella27 a răspuns:

Cel mai simplu raspuns: La revedere happy