| Abracadabra22222 a întrebat:

am anumite probleme in relatia mea, am 20 de ani, sunt cu o fata de 2 luni si ceva impreuna dar simt ca relatia noastra nu merge intr-o directie buna. Chiar daca totul este ok intre noi eu tot vreau din ce in ce mai mult si mi se pare ca grabesc anumite lucruri. Probabil am vreo problema eu? Eu sunt o persoana care adora sa iasa seara la o plimbare, la o cina sau intr-o cafenea, iar ea mereu este genul caruia ii place sa invete, sa stea mai mult in casa. Apoi dupa mine ne vedem destul de rar si de putin, de 2-3 ori pe saptamana in conditiile in care stam la 10 minute distanta si stam si 2-3 ore cand ne vedem.De curand am aflat ca nu are incredere in mine spunandu-mi chiar ea asta si m-am simtit foarte aiurea din pricina asta, am chemat-o la mine sa stam impreuna stiind ca ei nu ii place sa iasa am spus sa creez un mediu confortabil la mine acasa, deoarece cand o scot la un suc la o plimbare sau incerc sa ii propun sa mancam ceva in oras ea mereu se fastaceste, ca ea nu mananca de fata cu mine, ca nu ii place, etc si chestia asta ma supara rau pentru ca eu vreau sa creez o legatura mai apropriata cu ea in ciuda faptului in care ea mi-a spus ca ma grabesc si nu este obisnuita cu asta. Dupa ce am chemat-o la mine acasa a spus ca nu mai vrea sa vina niciodata, cica din pricina parintilor mei ca ar putea sa intre peste noi si ca nu se simte confortabil. Apoi zilele astea mi-a spus ca s-a certat cu mama ei si ca nu o mai lasa sa se vada cu mine invocand ca o sa ii treaca ei peste 2 saptamani sau 3, tin sa precizez ca a mai facut asa cu un baiat si nu s-au mai intalnit deloc din pricina asta.Totusi nu inteleg de ce deoarece eu am fost bun cu ea, am platit de cate ori ieseam in oras, i-am oferit o atentie "delicata" sa spun asa si atentii, am inteles-o mereu, spre exemplu ei ii place muzica populara si cand iese in club merge in astfel de locuri, eu nu am o treaba cu acest gen mie placandu-mi ceva mai contemporan(house, trap si alte genuri) pe care ea nu le agreeaza asa mult si am fost dispus sa merg la cursuri de dans pentru ca mi-a si spus ca daca nu stiu sa dansez nu ma i-a cu ea la club pentru ca nu are ce face cu mine si ca o sa danseze cu altii. nu stiu daca a spus in gluma sau nu dar eu mi-am calcat foarte mult pe orice mandrie am mai avut pentru ea si cand simt ca ajung la un progres vine cate o palma din partea ei sau celor care o "dirijeaza"(am plecat de la facultate sa ma vad cu ea si am facut si eu sacrificii cand eu stiu ca ea nu a facut nu stiu ce sacrificiu pentru mine mai ales cand am cerut eu sa ne vedem, putea sa minta pentru mine sau se gasea o solutie pentru asta dar simt ca ea nu vrea) si simt ca ajung in aceeasi situatie ca la inceput... A da sa nu mai zic ca nici nu prea ma include in activitati ei, eu cand vreau sa-mi cumpar ceva o intreb daca vrea sa mearga cu mine, sau la o petrecere, in general ceva ce include activitatile sociale sau cu alte persoane iar ea nu. Nu e geloasa, ma lasa sa merg oriunde vreau zicand ca fac ce vreau si ei nu ii pasa si ma face sa ma gandesc chestia asta daca chiar tine la mine vreun pic pentru ca eu clar as fi gelos daca ea s-ar duce la o petrecere sau ceva de genul fara mine... Ma poate ajuta cineva? Problema este la mine? Vreau eu prea mult de la ea si prea repede? Simt ca mi-am calcat pe orice urma de trufie si ca am acceptat poate prea multe pentru ea, uneori simt ca nu stiu sa iubesc, am totul si totusi simt ca nu am nimic si discut asta cu ea si ea este asa de pasiva, se victimizeaza zicand ca e vina ei si mereu ma intreaba "vrei sa ne despartim?" Chiar nu stiu ce sa fac, ma tot gandesc sa ii pun punct dar totusi daca ea nu a gresit cu nimic si este vina mea? Nu vreau sa traiesc cu regret si ma scuzati daca am scris prea intortocheat, nu am cum sa explic intreaga situatie doar asa in mare parte si va multumesc pentru timpul acordat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| SkyPilot a răspuns:

Nu grabesti nimic. Mi se pare normal sa iti doresti sa petreci cat mai mult timp cu persoana iubita.
Mie mi se pare ca problemele sunt cu ea. Pe langa ca este o persoana egoista (pentru ea totul, pentru tine nimic), mai are si alte probleme. Eu nu am cunoscut niciodata o fata careia sa ii displaca sa fie scoasa la masa in oras. Nu mi se pare normal nici sa iti spuna in mod direct la inceputul relatiei ca nu are incredere in tine. Si mai e si povestea cu mama. Cine stie cat de mult o controleaza; daca se incearca sa ti se aduca soacra intr-o relatie, fugi cat de repede poti si nu te uita in urma!
Intr-o relatie se fac compromisuri. Tu ai facut, ea nu. O relatie se bazeaza pe anumite afinitati sufletesti si pe preocupari comune. Din ce ai povestit, voi nu aveti nimic in comun.
In ce priveste povestea cu parintii tai, mi se pare ca e mai mult vorba de un pretext ca sa nu mai vina la tine.
Eu nu cred ca ea simte ceva pentru tine. Cred ca datorita felului ei de a fi nu e prea populara prin mediile pe care le-a frecventat, ca nu are prieteni/prietene decat poate acolo la dansurile populare, si ca este cu tine mai mult pentru ca nu o mai ia nimeni in seama si are nevoie din cand in cand sa vada ca ii starneste cuiva interesul. Esti un fel de pansament al ego-ului ei. Dar pasivitatea si faptul ca nu te include in activitatile ei ma face sa cred ca nu se vede impreuna cu tine in viitor. Ba chiar as zice ca ar vrea sa scape de tine, dar nu stie cum sa iti spuna in fata. Acel "vrei sa ne despartim?" este de fapt: "daca nu iti place, sa fii sanatos!" Iar mesajul privind dansurile populare este in aceeasi nota: "daca tu nu dansezi, sa fii sanatos, eu ma descurc si fara tine si ma doare drept in pix ce simti!"
Aveti doar doua luni impreuna. Termina acum, cat mai repede, ca sa suferi cat mai putin. Tu nu ai nicio vina. Pe ea nu o inteleg; e clar ca nu esti marea ei dragoste, de ce a intrat in aceasta relatie cu tine?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Tipa probabil sta din plictiseala cu tine ca n-are o varianta mai buna si a vazut ca te are la picioare si face ce vrea cu tine, scurt si la obiect.

| sofisis a răspuns:

Sincer, sunteti cam paraleli. Nu mi se pare ca trageti in aceeasi directie si nu cred ca poti avea un viitor cu ea in conditiile astea. Nu e ok ca tu sa devii un altul pentru ea si ea sa nu faca nimic sa se schimbe. Chestia asta trebuie sa fie la mijloc. Reciproca. Azi merg eu cu tine la muzica populara, maine mergi tu cu mine la house. Etc. Sincer, cred ca iti pierzi timpul. Nu sunteti pe aceeasi lungime de unda. Personalitatile voastre sunt in contrast

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Despartiti-va. Sunt doar 2 luni.

| Lioana a răspuns:

Fata asta nu e potrivita pentru tine si nu pare sa te iubeasca prea mult. Sta cu tine doar de dragul de a fi in relatie cu cineva. Eu zic sa nu grabesti despartirea dar nu mai pune atat de mult suflet. Nu o mai chema chiar peste tot unde mergi tu. Mergi singur, cunoaste lumea si poate gasesti o fata cu gusturi mai apropiate de ale tale. Daca nu o mai bagi asa mult in seama poate iti va simti lipsa si poate isi va schimba atitudinea. Acum pare foarte nehotarata si are nevoie de ceva care sa o scuture emotional pentru a sti ce vrea.

| xerxes1 a răspuns:

Daca-i place populara, fii sigur ca problema este la ea.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Pai voi sunteti total opusul celuilalt. Nu e vina nimanui, doar nu va potriviti. Nu e ok sa se schimbe niciunul dintre voi ca sa faca pe plac celuilalt. Daca nu merge, nu merge.

| MGEORGESCU a răspuns:

Dupa cum bine ti-ai dat si tu seama, voi doi pasiti in directii diferite, cel putin din ce povestesti tu aici cam asta reiese. Faptul ca ei nu-i place sa iasa foarte mult in locuri publice, sa socializeze, sa petreaca timp cu tine, sa isi doreasca sa te vada, sa lase si ea de la ea in anumite circumstante, sa caute si ea sa te impace, sa te multumeasca, nu stiu eu zic ca e ciudatica treaba. Relatia asta a voastra nu pare sa suca undeva, sincer iti spun, nu vad de ce ea te-ar tot intreba,, vrei sa ne despartim" daca te-ar iubi macar un pic nu ar pune intrebarea asta, poate nu se simte confortabil in prezenta ta si nu stie cum sa iti spuna asta, si incearca sa te faca sa te indepartezi singur pe fondul a diverse motive penibile. In toata povestea asta, eu nu vad de ce ar trebui sa-ti asumi vreo vina, intr-o relatie lucrurile trebuie sa vina din ambele parti, nu doar tu sa daruiesti si celalalt sa primeasca, daca tu esti dispus sa asculti muzica populara ar putea sa faca si ea un efort sa asculte ce vrei si tu, macar din respect ca sa zic asa. Parerea mea e sa te debarasezi de filmul asta in care doar tu te straduiesti sa-l faci sa functioneze, pierzi timp pretios aiurea cu un om care nu prea se bucura de prezenta ta, stii cum e? atunci cand lipsa nu se simte, nici prezenta nu conteaza...asa ca vezi-ti tu de ale tale, pe ea las-o in lumea ei ca se gaseste cineva pe lungimea ei de unda si va fi fericita, si tu la fel, dar nu-ti asuma vina pentru ceva ce n-ai facut. Sper sa reusesti sa te focusezi pe ce vrei sa faci in viitor si sa intelegi ca sunteti doua drepte paralele cu slabe sanse de a va intersecta vreodata. Succes in tot ce iti propui!