Întrebare recomandată | Eressme a întrebat:

Ce trebuie sa facem pentru a deveni un parinte bun pentru copii nostri?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
nu trebuie sa iti impui nimic, totul vine de la sine..important este sa te ocupi tu de el, fara bone si toate "minunile" cumparate la varsta frageda care pentru bebelus nu au valoare si nu isi da seama de importanta acelui lucru.
sa ii explici atunci cand creste de ce nu are voie la acel obiect.
sa il alinti mai mult cand doarme/sa nu ii faci toate poftele atunci cand doreste el/ulterior ii poti oferi, dar nu atunci cand plange si da din picioare ca doreste acel lucru. daca ai si fata, de la 10-11 ani sa ii explici pericolele si riscul ce o asteapta la fiecare colt de strada sunt multe chestii care doar cand esti mama le poti aplica..sa ii dai dreptul sa vorbeasca atunci cand doreste si nu il intrerupe, iar cand vorbesti tu, sa nu il lasi sa te intrerupa si sa ia el initiativa, multi procedeaza asa din dragoste pentru copil dar greseseala este enorma.
lista este lunga.
O zi frumoasa sa aihappy

| milan9 a răspuns (pentru caramela):

Iarasi un răspuns ce poate primi funda happy Frumos
"Important este sa te ocupi tu de el, fara bone si toate "minunile" cumparate la varsta frageda care pentru bebelus nu au valoare si nu isi da seama de importanta acelui lucru.
sa ii explici atunci cand creste de ce nu are voie la acel obiect.
sa il alinti mai mult cand doarme/sa nu ii faci toate poftele atunci cand doreste el/ulterior ii poti oferi, dar nu atunci cand plange si da din picioare ca doreste acel lucru. daca ai si fata, de la 10-11 ani sa ii explici pericolele si riscul ce o asteapta la fiecare colt de strada sunt multe chestii care doar cand esti mama le poti aplica..sa ii dai dreptul sa vorbeasca atunci cand doreste si nu il intrerupe, iar cand vorbesti tu, sa nu il lasi sa te intrerupa si sa ia el initiativa, multi procedeaza asa din dragoste pentru copil dar greseseala este enorma.
lista este lunga."

17 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

In primul rand, sa aveti toate tiglele pe casa.
in al doilea rand, sa nu fiti dusi cu pluta.
in al treilea rand, sa invatati sa scrieti.

| BiuL a răspuns:

Sa ne inarmam cu multa rabdare! Sa ne facem mereu timp sa ii ascultam, sa stam cu ei, sa nu ne varsam frustrarile de la job, cuplu etc etc asupra lor sa renuntam la prejudecatii si asteptari nerealiste si sa nu proiectam asupra lor visele noastre nerealizate.

| sofisis a răspuns:

Cred ca trebuie sa intelegem ca si ei sunt oameni si vor sa fie tratati uneori ca oameni maturi.
Cred ca trebuie sa simta ca orice ar face suntem alaturi de ei fara sa-i pedepsim sau judecam prea aspru.
Trebuie sa petrecem timp cu ei indiferent cat de obositi suntem.
Sa vada ca ne intereseaza ce li se intampla si nu ca le trantim un raspuns la misto ca sa scapam mai repede de ei.
E important sa nu le facem toate poftele ca sa inteleaga ca in viata totul vine cu un pret si ca nu totul vine de-a gata.

| Dariusuu a răspuns:

Nu sunt părinte dar încerc să îmi exprim opinia despre cum să fi un părinte ok.
Cel mai important este să-l faci să nu simtă deloc absenţa ta. Urăsc părinţii care pleacă în ţări străine pentru un loc de muncă dar de fapt pierd cel mai important lucru, pe copiii lor. Adevărul este că în ziua de azi majoritatea părinţilor uită să fie părinţi şi le dau un exemplu prost pentru educaţia lor. Lasă după ei şi le pune totul pe tavă iar când se maturizează fug din calea problemelor.
Văd la ştiri cum copii mici sunt victime pentru că părinţii îi neglijează. Aici nu trebuie să fi cu un pas în faţa copiilor, ci cu 3 paşi înainte.

Sper că te-am ajutat şi eu cu ceva.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Eşti de laudă pentru întrebarea pusă. Nu toţi se gândesc la asta mai serios sau pur şi simplu iau de la sine ănţeles. Dar într-adevăr faptul de a fi părinte este o mare responsabilitate. Îţi pot da unele sugestii care le-au fost de mare ajutor multor părinţi.
Deasemenea şi pentru cuplu multe sfaturi practice.

http://www.jw.org/ro/invataturi-biblice/familie/cupluri-parinti/

Cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ascultă-i, lasă-i să-ți vorbească.
Fi langă ei în orce moment.
Lasă-i să se bucure de viață.
Nu le impune reguli pe care ști sigur că nu le va respecta.
Fii lânga ei, în orce moment.
P.S. : Părerea mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce punct de vedere bun? Daca esti sever, copii nu te considera buna, dar daca ii lasi de capul lor, mai tarziu iti vor reprosa si vor spune ca nu ai stiut sa ii educi si ca nu ai fost un parinte bun.
Tebuie sa mediezi intre cele doua. Orice ceri sa faca, trebuie sa le dai o explicatie. Nu poti sa le comanzi pur si simplu, fara sa le dai o argumentare la ceea ce pretinzi. Deci trebuie sa explici.
Sa nu ii pedepsesti daca au facut ceva din greseala, fara voie, doar daca au facut ceva intentionat. Daca au gresit, sunt si ei destul de mahniti, nu mai trebuie sa ii dojenesti si tu. Pedepseste-i atunci cand fac intentionat lucrurile rele.
De asemenea, trebuie sa le arati ca e bine si de ce e bine sa stie, si sa cunoasca. Trebuie sa argumentezi ce le ceri, nu sa dai porunci oarbe.

| Chamberlin a răspuns:

Salut,
Ar trebui sa invatam din experientele parintilor.

| awspam a răspuns:

Hai sa nu judecam daca nu suntem in situatia x y z, totul depinde si de cum e copilul, si ce forma vrem sa capete pe urma, sunt perioade 4-7 ani cand descopera, 7-12 ani cand incepe sa experimenteze, iar 12-19 ani cand tot ce a invatat devine plictisitor si tot ce este nou capata o importanta deosebita, orasul, prieteni, felul cum se uita lumea, cum il apreciaza, etc, cred ca fiecare perioada isi are rostul ei si trebuie tratata diferit una fata de alta

| 12AA a răspuns:

Bună! Am 15 ani şi mie, personal, mi-ar plăcea ca părintii mei să vorbeasca cu mine despre visele mele, despre lucrurile pe care mi le doresc, despre ce as vrea sa fac in viaţa, cum vad eu viata si părerea pe care o am despre lume, despre ce muzică ascult si ce cred despre ea, de ce fac asta happy Lucrurile interzise sunt pereu tentante, cred ca dacă nu ni s-ar spune nu face asta si am ajunge noi la concluzia asta ar fi mult mai bine pentru ca nu ne place să ni se impuna ceva " nu trebuie sa faci asta" de ce nu trebuie? ce are? ce poate fi asa rau? ce de genu am gandi happy In fiecare ni se inta ceva despre care am vre sa vorbim cu cineva si poate nu avem cu cine. Trebuie să te pui la mintea lui si să afli cum gandeste si să afli cand poate gandi mai matur de ce face asta happy Eu asta cred e părerea mea :* Multă baftă :*

| Cristi19 a răspuns:

Sa-i respectam si sa-i invatam ce inseamna respectul si cei 7 ani de acasa

| Martina5 a răspuns:

Săi învățați ce este bine și ce este rău

| Darius_Ionescu_1993 a răspuns:

Sa il Inveti numa ce este bun simplu si sa fi alaturi de el, deschidei ochii in felul in care ai fi vrut tu sa faca ai tai cu tine! Oferai ce tu nu ai avut!

| jake2 a răspuns:

Cel mai important este sa nu fim severi cu ei.

| DevinKing a răspuns:

Trebuie sa nu faci copii!

| all4love a răspuns:

Cred ca toți părinții încearcă sa facă ceea ce cred ca e mai bine pentru copii lor. Uneori, tot ceea ce contează este ca părintele sa fie aproape de copil... restul vine de la sine