| daniela_catana a întrebat:

Cei ce ameninta ca se sinucid chiar vor face asta?

Răspuns Câştigător
| wizard_cristi a răspuns:

De obicei, oamenii care ameninta ca se sinucid nu ajung pana acolo. Sinuciderea este o modalitate de a atrage atentia cunoscutilor asa ca cei care ameninta ca se vor sinucide doresc acelasi lucru dar nu vor neaparat sa moara. Totusi, nu este o regula, daca persoana care spune asta este o persoana de obicei hotarata, calculata, serioasa, este foarte posibil ca acesta sa-si puna planul in aplicare.

7 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Cainele care latra...nu musca.
cam asa sta treaba si cu sinucisul.Desi...totusi...daca lumea ii ia peste picior cu faze "hai lasa...stim sa sunt doar vorbe."... s-ar putea sa o faca doar ca se la demonsteze persoanelor respective contrariul.

| LuS[z] a răspuns:

NU CHIAR. UNI AMENINTA CA O FAC DOAR CA SA ATRAGA ATENTIA UNEI PERSOANE DRAGI SAU IUBITE.

| yami a răspuns:

Majoritatea da, mai ales dc e barbat, si dc e si pe la varsta de 50 de ani.sau din contra, adolescent.mare grija, multa sustinere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca spun la toti, se lauda.cine vrea sa faca asta nu zice nimic, si o face...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de foarte multi factori... in general iti poti da seama din tonul, cuvintele pe care le folosesc, momentele in care "ameninta", tipul relatiei pe care o au cu persoanele pe care le ameninta... e complexa treaba, greu de raspuns fara mai multe informatii.

Uneori intr-adevar e doar "show" si incercare de a atrage atentia, alteori pot exista dezechilibre psihice reale si serioase si exista sanse sa si incerce sa-si duca amenintarile la capat.

Daca e vorba de o persoana importanta pentru tine cred ca cel mai bine e sa te duci tu la un psiholog, sa-i descrii situatia si sa-i ceri opinia de profesionist...

| modea81 a răspuns:

Unii ameninta cu asta doar ca sa atraga atentie, sa obtina ceva etc. Dar nu e un lucru care nu trebuie luat deloc in serios. Vorbeste cu persoana respectiva, afla ce o supara.

| Ionut_cizmasanu a răspuns:

Sunt studii care au demonstrat ca foarte multi dintre oamenii care s-au sinucis au vorbit in prealabil cu o persoana despre asta, dar nu au fost luati in serios. Deci da, e un mic semnal de alarma.