| Marcus342 a întrebat:

Textul e foarte lung, pentru cei care citesc de pe lista de întrebări:
probleme sociale, de alienare

Nu știu dacă am pus în categoria corespunzătoare, dar daca am pus greșit, vă rog să mă ajutați.

Puteți întreba absolut orice întrebare ce credeți că te-ar ajuta să răspunzi cât mai bine.

Am 18 ani, numele meu nu e Marius, dar prefer să păstrez ascuns pentru că nu mă simt confortabil astfel...

Spun în cât mai multe detalii despre mine, viața mea și relația cu ceilalți.

Nu înțeleg ce e greșit cu mine, mulți spun că nu am greșit cu nimic, dar nu cred. Am o problemă cu privire la viața socială de când mă știu. Am unele probleme precum pierdere parțială a auzului și pentru asta port aparate auditive, dar nu cred că are relevanță cu relația dintre mine și ceilalți, mai ales că mai sunt și alții cu probleme mai mari decât mine dar își pot menține mult mai bine viața socială.
Din cauza pierderii a auzului, îi înțeleg mai greu pe cei necunoscuți, deși eu mă aud încet, vorbesc mai tare și uneori nu prea vorbesc clar, (dar gramatical vorbesc corect), chiar dacă pronunț exact la fel cum îi aud pe ceilalți, dar nu afectează comunicarea cu ceilalți în afara de cei necunoscuți, ei mă înțeleg și eu îi înțeleg.
Am fost în mai multe grupuri de prieteni, toate fiind numai online și colegi, am mai avut mulți "prieteni" cu care vorbeam individual, și spun între "" pentru că nu se comportă deloc ca prieteni adevărați, cel puțin pentru mine. Deseori mă găsesc în situația de a fi ignorat complet în conversații, dar nu numai în grupuri ci și între patru ochi, chiar dacă repet de 3-4 ori. Se mai întâmplă să îmi spun ideile/opiniile mele, după care să mă critice. și orele/ziua următoare altcineva să spună exact la fel și sunt toți de acord cu el.

Singurii "prieteni" au fost numai colegii mei și foști colegi (cu care nu mai vorbesc cu ei).

Deseori aceiași "prieteni" îmi cer ajutorul ceea ce îi ajut cu mare plăcere, dar nu fac nimic pentru mine. Din cele întâmplate: Am ajutat mai mulți colegi cu materii atunci când au lipsit de la ore, i-am ajutat să îi scoată ceva la imprimantă, cu probleme tehnice precum office și altele, mai nou l-am învățat pe un coleg să folosească un program ceea ce îl folosește foarte des azi, scriam în word toate lecțiile necesare pentru fiecare test pentru ceilalți etc, i-am ajutat timp de 3 ani până acum, foarte des în fiecare săptămână, dar îi ajut cu plăcere doar ca să pot să aud "mulțumesc". Câteodată am impresia că ei mă folosesc de mine și după mă abandonează.
Mi s-a mai întâmplat de foarte multe ori ca un prieten să se îndepărteze de mine fără motiv pe care să-l știu sau alt semn, lăsându-mă complet ignorat, să mă certe sau mai rar chiar să mă lovească ca să-l las în pace.
Sunt mai mult tăcut și am frica de a deranja pe ceilalți, desigur, dezvoltată din cauza abandonurilor, dezvoltând din ce în ce mai mult.

Am fost îndrăgostit de cineva, mi-am exprimat sentimentele, dar m-a respins, pentru că e "lesbiană" și după am găsit-o pe ea cu altcineva în zilele următoare și era băiat, sărutându-se între ei, ținându-se de mâini, îmbrățișându-se etc, am încercat să vorbesc cu ea, după care mi-a promis că ieșim împreună (nu e date), am întrebat de băiatul acela dacă l-ar deranja, dar continua să zică că e bff, de 3-5 ori am încercat să o invit timp de 3 luni, în aceeași timp reamintind că pot oricând, dar continua să spună că e ocupată, ultima oară când am invitat-o a fost în februarie.

Toată viața mi-am petrecut singur, sunt tot timpul complet liber după liceu, dar problema e că nu am cu cine să-mi petrec timpul, nimeni nu mă cheamă nicăieri (chiar dacă include cam majoritatea clasei) la ieșiri, la petreceri, la terasă sau chiar aniversări, motivul pentru care am devenit informatician și m-am atașat complet de calculatoare și altele, că până la urmă e și singurul hobby cu care puteam să-mi petrec timpul liber. De aici mi-am făcut prieteni online, dar și ei m-au alienat cam la fel cu ceilalți colegi..Am aflat de la cineva ce mi-a arătat din greșeală că au făcut un grup cu aceiași prieteni, dar în afara de mine...

Am vorbit cu mai mulți să-i întreb cu ce am greșit, dar nimeni nu mi-a spus nimic, decât chestii pozitive: Că arăt bine, sunt deștept, prietenos, haios, puternic, sincer etc. Dar încă nu înțeleg ce e greșit cu mine.

Pentru cei care au citit până la capăt, știu că cam asta faceți pe TPU, dar apreciez enorm de mult că m-ați ascultat.

Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Am citit pana la capat.
Welcome in this world.
Asa este viata, nu suntem toti la fel, chiar incompatibili uneori cu unii sau compatibili cu altii.
Scuze, am vorbit in dodii putin intentionat, am vrut sa zambesti putinhappy
Tu nu ai nici o problema si nici ceilalți. Daca tu esti un om de treaba si saritor, cu sistem de valori frumos, nu inseamna ca toti trebuie sa l aiba.
De aceea sa fii pregatit in viata pentru ideea ca „nici o fapta buna nu ramane nepedepsită ".
Sau ca sa fii mai linistit, elimina orice asteptare de la cineva, oricine.
Ai acest dar minunat viata, faci parte din Universul acesta colosal si tu stai sa pui la suflet bazaconii, chestiuni superficiale.
Trebuie sa accepti ca printre noi sunt fiinte mai putin evoluate, atat pot ele, nu i nici de bine, nici de rau, forme de viata si atat.
Esti foarte tanar, cu siguranță ai sa gasesti pe cineva compatibil cu tine sa ti fie prieten.
Ai sa mergi la facultate, vei intalni persoane noi.
Cat despre fete, nu trebuie sa te oprești la prima placuta.
Ai incredere ca o sa ti faci si iubita. Doar sa nu te lasi pagubas.
Incearca a participi la niste cursuri de dezvoltare personală, cred ca ti ar placea si te ar ajuta.
Toate cele bune in viata ta iti doresc.

| Marcus342 explică (pentru ioana748):

Multumesc pentru raspuns! Nu e problema, e chiar adevarat, dar nu ma asteptam ca toti cu care m-am intalnit sa fie asa... ba chiar imi da impresia ca eu sunt problema daca toti ma trateaza la fel, nu stiu despre facultate, dar au fost cam la fel (ca comportament) fosti colegii din gradinita, pregatitoare, primara (si secundara aceeasi colegi) si cei actuali de la liceu.
Cat despre fete, am incercat tinder (stiu ca nu e deloc bine, dar... dc nu), am primit match cu cineva dupa 3 luni fara noroc, am iesit impreuna, am vorbit si dupa spune ca nu sunt potrivit pentru ea, dar putem ramane ca prieteni, dupa cateva zile, acum 3 zile am scris sa vad ce mai face si m-a lasat pe seen sad probabil si-a facut rost de un iubit, dar se putea si alt raspuns decat seen...
Pentru cursuri de dezolvtare personala o fac ca materie in clasa, dar nu m-a ajutat deloc...

| ioana748 a răspuns (pentru Marcus342):

Cu placere!
Te inteleg, este o senzatie nasoala sa se tot perinde prin proximitatea ta, parca aceleasi personaje, care parca au ceva cu tine in special.Devine incomod.
Insa, poate aici este o tema de viata pentru tine. Asa este drumul sufletului tau spre evolutie. Nici o evolutie reala nu se intampla usor.
Ideal ar fi sa intelegi ca nu ti trebuie permisiunea nimănui sa traiesti, nu ai nevoie de nici o validare exterioara sa poti calatori linistit prin viata. Ai drumul tau si locul tau unic sub soare. Atat timp cat tu esti corect si nu faci rau nimanui, din contra ajuti cand poti, inseamna ca esti o fiinta valida pe aici printre noi si pentru tine insuti.
Crezi tu ca fericirea este undeva prin exterior, la unul sau la altul? Nicidecum, este acolo aproape, chiar in interiorul tau.
La un moment dat, daca schimbi putin modul de a privi lucrurile si nu te mai raportezi la ceilalti, efectiv nu mai ai nici o reactie la ceea ce altii fac sau spun, ca i de bine sau de rau, neimportant, vei vedea ca deodată parca totul se linisteste in jurul tau.
De ce? Pentru ca oricum nu te interesează daca esti sau nu pe placul cuiva si daca cineva este involuat, nu o iei personal, nu are nimic de a face cu tine, este strict despre el si neputința lui. Chiar nu trebuie sa ti bati capul si sa nu te impresioneze cu nimic nici daca unul te vede frumos sau altul urat. Fara relevanta pentru tine. Tu oricum esti cel care esti.
Vei intalni o mulțime de personaje pe parcursul vietii. Fiecare isi va juca rolul, tu sa fii observator si cam atat. Cu putini vei reuși sa gasesti lungime de unda potrivită. Este ok, fiecare cu undele lui, nu i bai, nu i cu suparare. Tu iti vezi in continuare de drum si viata ta, de progresul personal.
Cat despre fete, da, nu cred ca este o idee prea buna prin siteurile de dating online, nu prea funcționează treburile asa.
La cursurile de dezvoltare personală sau ma rog, dezvoltare interioara, vin multe fete.
De asemenea la cursuri de teatru sau dans apar fete
Nu ma refer la cursurile sau taberele clasice cu psihologi plictisitori, ci la anumite abordări mai atipice si chiar profunde. Insa cautarea iti apartine, ai acces la google si poti gasi daca ceva de genul acesta te ar atrage sau nu. Pana la urma orice forma de socializare decenta ar putea aduce un plus in viata ta. Si s-ar putea in contextul respectiv sa gasesti oameni cu care sa poti discuta liber si sa descoperi ca nu esti singurul care simte cum simti tu.
Pana una alta, incearca sa fii calm, linistit, sa zambesti la soare si sa te bucuri de o frunza sau de o floare Na, ca am vorbit si in rimehappy
Esti important omule, al naibii de important si tu trebuie sa fii primul care sa ti dai importanta, bineînțeles in taina sufletului tau cu modestia de rigoare
Toate cele bune,

6 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Salut!
Dacă te simți marginalizat și folosit de prietenii actuali, atunci ți-e mai bine fără ei.
Îmi pare rău sa aud ca te simți ignorat. Sunt sigura ca ești o persoană de treabă, numai ca nu ai nimerit cercul de prieteni potrivit.
Caută un hobby, fă un voluntariat in timpul liber și vei avea acolo ocazia sa legi prietenii care nu sunt bazate pe interes, ci pe lucruri in comun.
Sigur vei găsi niște prieteni adevărați in final. Cât despre tipa aia, nu e interesată dacă îți spune mereu ca e ocupată. E ok, mergi mai departe. Succes!

| Marcus342 explică (pentru Nirvanaaa):

Multumesc ca ai raspuns happy
Am uitat sa adaug ca am incercat tinder (stiu ca nu e deloc bine, dar... dc nu), am primit match cu cineva, am iesit impreuna, am vorbit si dupa spune ca nu sunt potrivit pentru ea, dar putem ramane ca prieteni, dupa cateva zile, acum 3 zile am scris sa vad ce mai face si m-a lasat pe seen sad probabil si-a facut rost de un iubit, dar se putea si alt raspuns decat seen...
Am incercat sa fac rost de prieteni in afara liceului si internetului la palatul copiilor la 3 activitati (majoritatea la varsta mea) acum 1-2 ani, dar am renuntat in 1-2 saptamani pentru ca nu am reusit si ma simteam singur, chiar daca eram multi

| Standt a răspuns:

In primul rand, nu toti putem fi pe placul tuturor.
Iti vei gasi prietenii potriviti. Nu dispera.
Cat despre auz, de ce nu mergi la o clinica specializata? Sunt multe metode care te pot ajuta. Acum doi ani am cunoscut intamplator o doamna care printre altele mi-a spus ca tocmai si-a facut implant cohlear. Auzea foarte bine. Adevarat, la ea pierderea auzului era totala si de aia a vut nevoie de asa ceva. Tu poti sa te tratezi din timp.

| Marcus342 explică (pentru Standt):

Mulțumesc pentru raspuns! Într-adevăr nu toți putem fi pe placul tuturor. Auzul este de fapt un handicap din naștere (hipoacuzie), pentru condiția mea nu există (din câte știu) tratament permanent fără alte dispozitive etc, dar în prezent port aparate auditive ceea ce e asemănător cu implantul cohlear. Din nou, mulțumesc pentru răspuns!