| anonim_4396 a întrebat:

Cine a vazut filmu Coraline? Explicati-mi cum vi s-a parut! big grinFunda la cea mai buna explicatie! kiss

Răspuns Câştigător
| TreiSurori a răspuns:

Coraline Jones (voce: Dakota Fanning) se muta impreuna cu parintii ei (voci: Teri Hatcher si John Hodgman) intr-o casa victoriana darapanata. Mica Coraline il intalneste pe Wybie Lovat (voce: Robert Bailey Jr.), nepotul femeii care le-a inchiriat casa. Acesta ii da fetei o papusa facuta din carpe si ii spune o bizara poveste despre sora bunicii lui, care a disparut cand era copil.
Coraline se simte singura, departe de toti prietenii ei, iar parintii nu ii acorda prea multa atentie, fiind ocupati cu scrierea unui catalog pentru gradinarit. In sufragerie, tanara fata gaseste o usa mica lipita cu postere. Aceasta o roaga pe mama ei sa o deschida, insa dincolo de usa se afla doar un perete din caramida.
In acea noapte, Coraline se trezeste si urmareste un soricel dincolo de misterioasa usa, in spatele careia descopera acum nu un simplu perete, ci un tunel. In celalalt capat al tunelului se afla o alta sufragerie, o alta casa, identice cu ale ei. Noua casa este locuita de oameni care seamana leit cu parintii ei, doar ca in loc de ochi au nasturi, exact ca papusa pe care i-a daruit-o Wybie. Noii parinti sunt mult mai atenti cu Coraline si ea se simte minunat, insa se trezeste iar in viata reala.
In noaptea urmatoare, Coraline trece iar de usa si intalneste noua versiune cu nasturi a lui Wybie, care insa nu poate vorbi, spre deosebire de pisicuta lui care vorbeste fara probleme. Bizar este faptul ca pisica are ochi, nu nasturi si poate trece din lumea fantastica in cea reala ori de cate ori doreste. Aceasta o avertizeaza pe Coraline despre noua mama. Noul Wybie si Coraline ii viziteaza pe ceilalti locatari ai noii case.
Noua mamica ii propune, apoi, fetei sa ramana sa traiasca alaturi de ei. La inceput Coraline este incantata de oferta, insa o refuza infricosata de faptul ca va trebui sa-i puna nasturi in loc de ochi. Fetita timorata se pune repede in pat cu speranta ca se va trezi in lumea reala. Nu se intampla asa, insa. Coraline se trezeste tot in noua lume si incearca sa scape prin usita misterioasa, care, din pacate, este inchisa.
Coraline, acompaniata de pisica, iese din casa si se indeparteaza de ea, dar nu ajunge departe, cand noua lume incepe sa-si piarda din detalii, pana intregul peisaj ramane alb. Cei doi continua sa mearga pana ajung din nou la casa roz, unde intrarea spre lumea reala este pazita de un gandac urias, iar noua mama incearca din nou sa o convinga sa ramana cu ei. Fetita o refuza din nou, iar mama devine furioasa si creste la dimensiuni gigantice. Apoi, o pedepseste pe fragila fetita, aruncand-o dincolo de o oglinda magica, unde ramane blocata.
In spatele oglinzii Coraline intalneste fantomele a trei copii, care au fost ademeniti de noua mama in lumea ireala cu mult timp in urma. Fantomele ii spun fetei ca sunt blocate acolo, deoarece mama ireala le-a luat ochii (sufletele), dar ca se pot elibera daca Coraline le gaseste ochii.
Noul Wybie o elibereaza pe Coraline si reuseste sa se intoarca in lumea reala. Descopera cu stupefiere ca parintii ei reali sunt disparuti si ca au nevoie de ajutor. Fata isi da seama ca trebuie sa se intoarca in lumea ireala ca sa-i salveze. In noua sufragerie, Coraline aude vocile parintilor, dar nu poate sa-si dea seama unde se afla acestia. Coraline ii propune un joc noii mame: daca-si gaseste parintii si ochii fantomelor le da voie tuturor sa se intoarca in lumea reala, iar daca nu, va ramane pentru totdeauna in noua lume si ii va da voie mamei ireale sa-i puna nasturi in loc de ochi.
Coraline este inzestrata cu ingeniozitate, determinare si curaj, dar va reusi ea oare sa elibereze prizonierii noii mame si sa se intoarca in lumea reala?

1 răspuns:
| EvangelineLovin a răspuns:

A fost interesant, mie mi-a placut.a fost asa cu subinteles, ca charlie si fabrica de ciocolata.