Anna
| Anna a întrebat:

"Cine nu este pregatit sa accepte responsabilitatile vietii, nu este capabil sa se foloseasca de libertate", spunea Dr. James Dobson intr-una din scrierile sale.Cat de adevarata este aceasta afirmatie? Comentati.

Răspuns Câştigător
| Krina a răspuns:

Ca om, cand te nasti ai drepturi, apoi intervin obligatiile, laolalta cu libertatea.
Vezi tu, uneori e nevoie de multa maturitate ca sa-ti asumi niste responsabilitati. Iar daca aceasta maturitate iti lipseste, nu esti capabil sa iei singur deciziile potrivite.Prea multa libertate iti poate dauna, poate din teribilism vei face greseli pe care nu le mai poti repara.

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este plina de adevar.Omul are drepturi si datorii.Numai astfel poate supravietui in societate. Mira

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Fiecare om are drepturi si obligatii, trebuie sa-si urmeze propria cale, sa ia decizii fara a fi influentat.

| Alexandrinaa a răspuns:

A nu-ti asuma responsabilitatile inseamna RATARE. Un om care nu stie/nu vrea sa-si asume vreo responsabilitate este un om ratat, spune Eliade. Tot el spune ca participarea la drepturi nu este libertate. Adica avem drepturi dar acestea nu ne obliga cu nimic, iar atata vreme cat nu suntem responsabili pentru noi insine, vor gandi altii pentru noi. Un RATAT accepta orice ingradire si orice restrictie a vreunui drept pentru a nu fi el responsabil de ceea ce face, ci statul. Intelegi in mare? Prefera sa se lase condus de societate... (Cam ce-a fost in comunism: oamenii primeau case, primeau o bucata de paine pe zi, dar isi "vindeau" drepturile precum cele ale calatoriei in strainatate sau chiar la proprietate pentru a avea ce manca si unde dormi, de la stat: noi ne facem ca muncim, voi va faceti ca ne platiti... cam asa era)

| Ben. a răspuns:

Pai dc? daca eu n sunt de acord q responsabilitatile p care mi le arunca societatea in spate ar trebui sa ajung la zdup? dc merg q 200 /h pe o sosea pustie cica sunt iresponsabil. dc lovesc un OZN? asta era doar un ex. dar sunt multe chestii p care sunt obligat sa mi le asum, si dc as face rabat as ajunge la zdup

| Ben. a răspuns:

Love u 2 alexandrinaa

| Ben. a răspuns:

Eu stiu ca eliade (p care il ador) a-ntins-o din Ro si nu s-a mai intors, pentru ca era mai

| Ben. a răspuns:

Restu raspunsului s-a editat

| mariusres a răspuns:

Este foarte adevarata. Pana nu reusesti sa gandesti singur, sa nu te lasi condus de turma, sa-ti urmezi propria cale si nu ce-ti spune familia, traditia, "prietenii", intr-un cuvant, pana nu-ti asumi propriile actiuni nu te poti numi un om liber, ci vei ramane prizonierul celor care iti conduc viata.

| petitdreamer a răspuns:

Nu mi se pare prea elocventa treaba asta...libertatea si responsabilitatea, sunt ca 2 maneti care se resping...libertatea e ca un antonim pentru responsabilitate... una e sa fii liber, si alta e sa ai responsabilitati...ganditi-va k la o familie, care are 2 copii... unul e liber si celalat e responsabil... cel liber, daca vrea singur si de buna voie duce gunoiul... cel responsabil il duce fara sa astepte sa ii zica cineva... e un exemplu...sunt multe...

| ShaKuri a răspuns:

Nu se incadreaza prea bine la Cauza-Efect.

| Ferenin a răspuns:

Cristi21, din cate stiu ar trebui sa asculti sfaturile parintilor deoarece au mai multa experienta decat noi adolescentii! Chiar daca au fost sau nu comunisti, ei doar te indruma in viata si iti pot oferi posibilitatea de a alege intre a fi influentat sau nu!