| AnaisC a întrebat:

"Pop'ul are artisti.Rock'ul are legende!"
Cum comentati aceasta afirmatie?

12 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Complet adevarata.Astia din pop stau in topuri 3, 4, maxim 5 ani, apoi apar altii care le iau locul si tot asa.La pop e un cerc vicios; comercializarea in prostie a muzicii creste cererea, iar astfel trebuie sa creasca si oferta-prin oferta a se intelege cantareti noi.De exemplu,cine isi mai aduce aminte acum de pop-isti,din alte timpuri: Backstreet Boys sau N-Dubz,sau chiar si Take That?(noroc ca s-au revitalizat in formula initiala ca altfel,nu-i vedeam bine)

Pe cand la rock, o melodie care a fost ascultata in 1970, va fi ascultata si in 2270, pentru ca se intipareste in mentalul colectiv,si asa si este,ca rockul,prin ''venerarea'' pentru unele trupe/artisti,cum ar fi Ozzy,Nirvana, Metallica, devine astfel un cult.Rock-ul are legende in principal,din cauza ca acest gen de muzica este ascultat mereu, indiferent de perioada, si va mai fi ascultat de-acum mult si bine.Insa popul se schimba; popul din '80 nu prea are nicio legatura cu cel de astazi; apar subgenuri noi care altereaza popul si il transforma in altceva,cum ar fi electropopul,teen-popul(penibil), country-popul, electronica.Toate astea fac ca popul sa ramana la stadiul de muzica obisnuita.

Rockul, insa este nemuritor-asta nu poate fi pus la indoiala.Melodiile legendare o sa fie ascultate si peste 1000 de ani, de aceea este afirmatia asta, pentru ca o legenda rezista mai mult timp si nu piere din memoria colectiva.Si oricum,nu poti compara pop-ul cu rock-ul, pentru ca e ca si cum ai compara furnica cu, camionul.

| FucktheSystem a răspuns:

Pop-ul are artiști? Cel puțin 90% din cel din zilele noastre n-are așa ceva, dar rock-ul mereu va avea legende deși mai sunt și niște intruși gen Tokio Hotel.

| AnaisC explică:

Nu am comparat niciodata pop'ul cu rock'ul si nici nu as face asta.
Se pare ca multi nu au inteles intrebareawinking
Am vazut aceasta firmatie undeva(nu mai tin minte unde)si as vi vrut sa vad cum comemntati...de comparat nici gand.

| AG a răspuns:

Sunt de acord. Singura legenda pop a fost MJ. Atat. In rest, doar niste copilasi care dupa un 1 an sunt bye bye. In schimb formatiile rock care si dupa 40 de ani inca sunt in top...adevarate legende!

| ???????36 a răspuns:

O singura legenda a lasat muzica pop : Michael Jackson! Atat.

In schimb la rock, lista este foarte lunga, incepand cu Elvis Presley ( rock "n roll ) si continuand cu John Lennon, Jim Morrison, Jenis Joplin, Jimmy Hendrix, Joan Jett, Kurt Cobain, Garry Moore, Freddie Mercury... acestia asa, la o prima privire si fara sa ii nominalizez pe cei care vor deveni legende sau legende vii, cum le numim noi. Ar insemna sa scriu vreo 2 pagini happy

| a2 a răspuns:

Total de acord cu FucktheSystem!

| DinooCanScreamRawwrr a răspuns:

Mi-as tatua cuvintele astea laughingblushing

| DreamAutopsy a răspuns:

Păi înafară de Bing Crosby, Dean Martin, Bobby Darin, Fats Domino, Frank Sinatra, Peggy Lee, Michael Jackson, și poate mai sunt dar i-am omis...
Restul sunt niste păcălici laughing
N-ai cum să compari un artist al muzicii pop cu o legendă rock, e imposibil!
De fapt nici un alt gen de muzică nu se compară cu rockul
иeмaиנa - love struck

| alabalaportocalala a răspuns:

Respect"иeмaиנa"!

| Alissonn14 a răspuns:

Unii pot sa compare rock-ul cu muzica house sau cu pop-ul.Cunosc o fata pe care am intrebat-o ce muzica asculta si mi-a spus Miley Cyrus si Metallica.Deci exista si oameni care pot sa compare rock-ul cu pop-ul sau cu muzica house.Sau m-a intrebat intr-o zi care e diferenta intre Miley Cyrus si Guns N' Roses...

| Raengar a răspuns:

Foarte adevarat niciodata nu o poti compara pe Miley Cyrus sau pe Lady Gaga cu Metallica Megadeth Slayer Anthrax AC\DC etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No comment.