| tremuriciiuliana a întrebat:

Cine poate sa-mi spuna si mie cum pot sa trec peste divortul parintilor? Si cum sa imi revin din aceasta depresie?

Răspuns Câştigător
| yadora a răspuns:

Fie ca vrei sau nu viata isi contunua cursul...cu bune, cu rele... e trist ce pot sa zic dar gandeste-te ca ei nu au fost compatibili de la inceput; incearca sa-i intelegi pe amandoi ca nu le-a fost usor sa ia o astfel de decizie si ca durerea e si mai mare fiindca te au pe tine.Gandurile lor iau o amploare deosebita fiindac se uita inspre viitorul care te asteapta si se macina singuri cum sa faca ca sa nu suferi prea mult. Pune-te in situatia fiecaruia si vezi unde a gresit fiecare si apoi fa bilantul si ai sa vezi singura realitatea... iar tu trebuie sa faci fata acestei situatii si sa fi alaturi de cel care a ramas langa tine...nu ai e usor sa stii... teama ca nu o sa te poata intretine ca lumea, scola, facultatea... e ingrozitor... Te rog din suflet sa te deparajezi 1 secunda de situatia asta si sa-ti pui in ordine prioritatile pentru viitor, ce teluri ai de atins ...si cum sa-l faci pe cel de langa tine sa simta ca are pentru ce trai pe lumea asta (...pe tine). Iti urez numai bine si sa nu ai judeci prea aspru!

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca s-au despartit au avut motivele lor.Incearca sa intelegi ca dragoste cu sila nu se poate. Poti fi sigura ca parintii tai chiar daca s-au despartit te iubesc la fel de mult si intotdeauna vei avea un sprijin in ei.

| EUSIATIT a răspuns:

Fa ceva care sa ti distragi singura atentia. SP asa e viata mergem inainte. Nu te lasa coplesita esti tinata poti face o depresie care nu e tocmai placuta si greu de tratat

| Artemiss a răspuns:

Stiu ca e greu... dar trebuie sa ai incredere in tine.Acum depinde si cati ani ai... Cel mai bine e sa pastrezi legatura cu ambii parinti. Daca ai frati incearca sa vorbesti cu ei, descarca-te.Trebuie sa ii intelegem pe parinti, daca nu o fost sa fie, daca nu puteau sa se inteleaga, e mai bine ca s-au despartit...altfel erai obligata sa asisti la cerurile lor si asta e rau.As putea sa iti dau un sfat mai bun daca ai explica putin...cu cine ai ramas, ce s-a intamplat de fapt, ce simti...

| adeana a răspuns:

Implica-te in ceva - o activitate care iti face placere, daca ai posibilitatea pleaca putin. la bunici, alte rude sau prieteni. Doar timpul o sa te ajute sa treci peste asta. si preocuparea parintilor. daca ei nu se mai inteleg, fata de tine au totusi niste indatoriri. acelea de parinte. Vorbeste cu un apropiat de-al familiei tale - prietenii parintilor tai si spune-le prin ce treci. poate ei reusesc sa-i faca pe ai tai sa aiba niste discutii cu tine si sa te ajute sa treci peste acest moment.
Oricum e un mare pas ca iti dai seama ca te afecteaza si ca iti doresti sa treci peste.

| delia_6706 a răspuns:

Nu este o mare chestie pentru tine stiu ca e ceva grav dar ai putea propune o excursie cu familia cu cortul sau intr-o cabana.(daca parinti tai se inteleg)daca sunt certati incearca sa vorbesti cu persoana cu care stai acum si sa il rogi sa o vizitezi pe cealalta persoana sa vorbeasca mai mult si poate propuneti o excursie sau ceva de genul.Acum eu stiu ca esti suparata dar poti sa o vezi pe mama/tatal tau in fiecare zi daca vrei!happyNu fi trista si eu locuiesc doar cu tata si nu e chiar asa rau!

:0sper ca te-am ajutat!

| speranza24 a răspuns:

Scumpa stiu ca este o perioada foarte grea pentru tine, te inteleg f bine, nu stiu cati ani ai, dar te rog gandeste-te ca pentru parinti tai dc au ajuns sa se desparta, au motivele lor.Tot ce pot sa-ti spun e sa nu uiti ca indiferent dc sunt impreuna sau nu, te vor iubi si vor fi alaturi de tine.Viata uneori nu este asa cum ne dorim sa fie, dar noi avem dreptul sa luptam si sa ne'o facem asa cum vrem.

| andr3yuta a răspuns:

Din nefericire nu exista nici o reteta scrisa pentru a trece peste aceasta drama, ceea a divortului...Important este sa ai persoane in care sa ai incredere si cu care sa poti vorbi tot ce te framanta...de asemenea un bun psiholog te poate ajuta...incearca sa vezi si lucrurile pozitive...nu poti obliga pe cineva sa stea cu altcineva de sila. e vorba aia iubirea cu da`sila nu exista...incearca sa-i ierti si sai accepti asa cum sunt...