| Mony_Nelly_1995 a întrebat:

Cum sa trec peste divortul parintilor mei?
Ma simt ca si cand totul a cazut peste mine, si din pacate lor nu le pasa ce cred eu.

Răspuns Câştigător
| facepalmlol a răspuns:

Stiu ca e foarte greu sa te trezesti deodata intr-o dimineata si sa-ti vezi familia, care cu o zi in urma era aproape perfecta, radia de fericire, distrugandu-se sub propria ta privire, fara sa poti face nimic.Nu e adevarat, sa stii ca le pasa.Catusi de putin si tot le pasa.Au luat o decizie care au sperat ca va fi buna pentru toti.Din nefericire, in viata nu ne alegem viitorul si nu putem preveni sau chiar diminua momentele neplacute.
Incearca sa te pui si in papucii lor.Gandeste din perspectiva parintilort tai sau macar a mamei tale.Nu iti uri celalalt parinte pe care probabil nu il vei mai zari prin casa in fiecare zi,caci si el se lupta pentru tine, dar din pacate numai unul te poate avea in custodie.
Poate s-au saturat de circ si de scandaluri. Uneori, deja e ingrozitor si ti se pare ca nu se mai termina.
Cand vei mai creste, iti vei da seama de adevaratul motiv.E imposibil sa nu pui la suflet, indiferent de ceea ce ti-am spune.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite, și părinții mei sunt divortați. Noroc că ai mei au divorțat când am fost mică și am un tată foarte de treabă. Nu știu ce mă făceam altfel.
Eu nu cred că lor nu le pasă. Poate aveau probleme de așa natură încât a fost o urgență să se separe și să își continue viața singuri. Tu fii alături de părintele cu care ai rămas în custodie (de fapt ce zic eu aici, de amândoi în măsura în care poți), încearcă să le aduci satisfacție, să se consoleze măcar cu asta. Încearcă să faci ceva bun din suferință.
Cu timpul te vei obișnui, vei ști să te adaptezi cu lipsa, iar dacă situația permite, să petreci timp și cu părintele care lipsește.
O chestie pe care nu o înțeleg eu este că unii copii își urăsc tatăl sau mama vitregă în situația în care le vrea binele. Ți-ar fi greu să accepți pe altcineva, dar nu ești obligată să îi spui „mamă" sau „tată". Doar gândește-te că acea persoană ar face bine la reconstruirea familiei. Nu fi egoistă, pune binele familiei pe primul loc.
Trebuie doar să înveți să te adaptezi, eventual te poți descărca vorbind cu un prieten sau cu o persoană care e în situația ta.

| IaMwHoIaM3 a răspuns:

E foarte greu atunci cand parintii divorteaza. Trebuie sa alegi cu cine sa stai si e foarte greu pentru ca ii iubest pe amandoi. Dar gndeste-te ca ii ai langa tine, chiar daca sunt despartiti. O prietena buna a mea si-a pierdut mama acum cateva zile si nu e deloc placut. Macar tu ii mai ai pe amandoi chiar daca nu se mai iubesc si nu ii vezi pe amandoi in fiecare zi. Dar, macar tu stii ca de ziua ta ii vei auzi pe amandoi urandu-ti la multi ani... dar ea nu. Nu conteaza ca sunt despartiti, asta nu schimbaiubirea dintre voi.

| iohana93 a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ei, spune-le ce te doare, totul are o solutie.