| siwel a întrebat:

Cineva zicea ca 'societatea de acum uraste copiii' si ca pentru majoritatea cuplurilor copiii 'sunt indezirabili.' Avea dreptate?

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Daca te referi la societatea romaneasca, da.Adevarul poate fi simplu de descoperit facand comparatia intre sistemul educational al Romaniei si ai alte tari europene. Ce invatam noi si ce invata ei?
Pe ei ii pregatesc pentru viata pe noi ne invata sa tremuram in fata lor si ne repeta mereu ca numai cei buni reusesc. Iar buni nu sunt cei descurcareti, ci cei care stau intre partu pereti si nu au absout niciun contact cu viata reala si se hranesc cu povesti care nu sunt ale lor
Si mai e ceva tot legat de scoala.Degeaba imi educ eu copilul bine daca atunci cand il trmit la scoala vine cu o gama variata de injuraturi sau vine batut de colegi.Societate nu uraste copii ci le ucide sansa la adaptarehappy

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu stiu statistici oficiale dar vad lumea in jurul meu cu "toarna" copii si consider exceptii femeile in jur de 30 ani care nu isi doresc. Instinctul e puternic, o femeie care nu-si doreste copil a suferit ceva traume emotionale sau fizice serioase. Majoritatea par a fi pur si simplu "programate" sa se "panicheze" daca vad ca "le" trece timpul si n-au apucat sa faca copii. Asa cum simti nevoia sa mananci. Sunt destule care vor sa creasca copil cu sau fara tata, si unele care vor sa il creasca singure, deci vor doar "donator" (nu comentez de pensie aici ). Asa ca sincer nu cred, din observatiile personale.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

E foarte discutabil. Nefiind parinte nu sunt in masura sa dau o parere pertinenta, dar am destui prieteni care sunt parinti acum. In esenta parintii vor ce e mai bun pentru copii, insa ce e mai bun este vazut prin propriile lentile, asa ca multi incearca sa le ofere ceea ce le-a lipsit lor - si uneori pot face eforturi daca nu sacrificii pentru asta. Dar e greu de catalogat daca o fac pentru propria satisfactie, pentru a retrai o copilarie mai fericita prin copiii lor, sau din altruism, sau poate din amandoua si pentru ca asa considera ca e bine. Diferentele individuale probabil sunt similare ca in orice alt aspect al vietii.

| Linda a răspuns:

Sunt date care spun ca in cateva decenii Europa va avea populatie preponderent musulmana. Acum in Europa cei mai multi au 0-2 copii, ceea ce face ca declinul populational sa fie sigur. Ar trebui ca o familie sa aiba cel putin 3 copii pentru un mers ascendent.

lolita
| lolita a răspuns:

Nu mi suntem pe vremea lui ceausescu cand avortul era pedepsit cu inchisoarea, nici inainte cuplurle nu vroiau sa aiba o "echipa de fotbal" dar de cele mai multe ori nu au avut incotro.

| siwel explică:

Ma intreb daca nu in multe cazuri ideea ca 'vrem sa le dam o educatie si sa ne ocupam de ei', nu e de fapt o scuza pentru a ne satisface mofturile si standardul de viata hedonist al nostru, al parintilor?