| Anca a întrebat:

-Circ in relatie -
Iaaaaaaaaaaar!

Fetelor, ce ati face atunci cand iubitul vostru, in orasul in care sunteti la facultate, are doar PRIETENE?
Prietene care va sunt si voua colege, dar cu care nu prea aveti nimic in comun si nu va tineti de prietene cu ele, doar colege.
El, e un fel de catelul doamnelor! Sta la colege in camin, de parca e plantat la ele in ghiveci.
La inceput, nu am zis nimic. ca nu stiam ca cat sta pe acolo.
Mai recent aflu ca el isi petrece mult timp la ele in camera.
Ok, asta n-ar fi o problema daca una n-ar fi fosta si alta o planta cataratoare, care pe unde il prinde il pipaie.
In trecut a dormit mult pe la ele prin camera de camin. dar nah pe atunci nu era cu mine, nu am putut avea obiectii.
Acum insa ma deranjeaza din ce in ce mai mult prietenia asta extrem de stransa intre el si ELE. Desi sunt colegele mele, ei parca si-au format un grup doar al lor.
Eu sunt mai mare decat ele si in afara de asta nu prea avem nimic in comun ca sa imi fie prietene. Sunt cam barfitoare si eu m-am tinut departe de la inceput. Cum nu stau nici in camin, nu prea ne intersectam.
I-am zis ca nu-mi prea convine. Cand il sun, daca nu doarme, e la ele. Cand nu-i la mine este sigur la ele.
El n-are prieteni aici deloc, doar pe ele.
Mi-a zis ca el se intelege mai bine cu fetele decat cu baietii. Ok ...si ce?
Aseara am facut un circ pe masina iesit din comun, pentru ca eu nu pot sta linistita o zi cu el fara sa sune alea sa-l cheme la ele in camera. A plecat trantind usa, sora lui a ramas tablou nu stia cum sa se mai imparta intre mine si el, eu m-am enervat rau de tot, ne-am injurat, am plecat cu 80 prin oras, m-a prins politia, mi-am luat amenda.
Apoi m-a sunat el ca trebuie sa vorbeasca cu mine si s-a incheiat noaptea din nou ca 2 indragostiti, dormind imbratisati.
Pe mine deja ma oboseste relatia asta la maxim!
Am ajuns la concluzia ca-i cer prea mult pentru varsta lui. Ii cer lucruri pe care nu le intelege. Eu am avut relatii mai lungi, privesc altfel o relatie. El este la prima relatie serioasa si nu stie cu ce se mananca.
Ce sa fac? Ca presimt un final urat. daca nu tragic.

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Anca, parerea mea e ca trebuie sa vorbesti serios cu el. Trebuie sa purtati o relatie intre iubiti in adevaratul sens al cuvantului. Nu genul in care ii spui azi ceva si maine deja a uitat. Eu cred ca nu a uitat acele obiceiuri asa cum sperai tu. Nu cred ca te iubeste asa cum cred ca o faci tu. El vrea relatia asta pentru a experimenta si o relatie stabila. Dar totodata are si viata lui separata de care probabil nu prea stii deloc desi ai spune ca stii multe. Nu spun ca nu e bine sa acorzi libertate, dar el exagereaza. Incearca sa ii spui ca te afecteaza mult asta si ca nu poti sa mai accepti lucrurile acestea. Pare o ingradire a libertatii, dar daca el te iubeste nu conteaza asta. Sincer, nu cred ca poate fi o relatie de durata intre voi. El e prea libertin. Si eu ma inteleg mai bine cu fetele si vorbesc si eu cu foarte multe dar daca asta ar afecta relatia as incerca sa schimb situatia cumva. As incerca sa ii arat iubitei care e situatia. El nu prea face eforturi in acest sens. Mai degraba cred ca el e intr- o relatie gen : sunt cu ea cat m-o suporta ca imi place ideea.

29 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

De ce naibii nu il lasi daca iti face atatea probleme?
Slava Domnului baieti "este". Are balta peste.
Lasa-l sa fie cu "prietenele" lui daca tine atat de mult la elewinking

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Regulile pe care ti le-ai format tu de-a lungul vietii sentimentale nu se aplica mereu si altora. E dragut ca e pasiune intre voi, dar lucrurile pot fi diferite fata de cum credem noi. Lumea nu e asa cum vrem noi, si nu e scris nicaieri ca intr-o relatie cineva trebuie sa organizeze viata si programul celuilalt. Parerea mea e ca aveti o relatie bolnava de neincredere si cand se stinge din pasiune o sa va despartiti urat. Din relatiile trecute trebuie sa invatam si cum sa le pastram, nu doar cum sa le consumam rapid. Tu te joci de-a luatul relatiei in serios, te complaci oricum in situatia asta, dar tine minte: sharing is fun happy Probabil nu va fi barbatul vietii tale, macar distreaza-te.

Abh
| Abh a răspuns:

Da-i papucii, i-ai face o favoare. Singurul lui defect e ca, fiind la prima relatie, nu stie sa ti-i dea el primul.

Abh
| Abh a răspuns:

Poi si nu esti tu aia mai matura dintre voi doi? Fa-l sa nu mai vina la tine happy

Abh
| Abh a răspuns:

Poate o sa te superi pentru ce urmeaza sa zic, dar asa sunt eu, mai direct.
Esti plictisita, iar relatia asta te tine ocupata, iti da ceva la care sa te gandesti. In niciun caz nu e pe termen lung si cu siguranta se va termina rapid in momentul in care ajungi sa te plictisesti de acel baiat. Din asta rezulta ca te folosesti de el, nu ca il iubesti. Lucrurile astea se vad din tot ce ai scris mai sus si din felul in care ai scris. De aia am zis ca i-ai face o favoare daca ii dai papucii. Lasa-l cu prietenele lui din internat, acolo ii place, acolo e fericit, va trece peste deceptia asta cu ajutorul lor :]

Abh
| Abh a răspuns:

Ai zis mai sus, el nu stie mai mult, prin urmare relatia asta distructiva o intretii tu, aia mai matura, cu mai multa experienta, aia care isi cauta scuze dand vina pe el in ambele cazuri: pentru ca relatia nu merge si pentru ca inca mai aveti o relatie. Dar daca el e imatur si atata stie, nu poti pune responsabilitatea pe umerii lui. Nu-i asa? Prin urmare, cu cat mai mult dureaza relatia asta, cu atat mai tare va suferi cand se va incheia, dar tu esti egoista si nu te gandesti la asta.

Abh
| Abh a răspuns:

Ok, el e problema. Dar tu esti singura calificata s-o rezolvi. Nu zic ca sentimentele tale nu conteaza, dar cu siguranta nu le poti compara cu sentimentele lui, care e la prima relatie. Iti zic asta pentru ca am trecut si eu prin asa ceva.
Chiar daca renunta la prietenia cu acele fete, la un moment dat iti va reprosa tie asta. In fine, ideea e ca el e cel care pierde mai mult taraganand relatia, ii plac fetele superficiale cu care poate sta la barfe (lol) iar tu nu esti asa si nici nu vei fi vreodata. Daca pui piciorul in prag aveti sanse ca tu sa-ti gasesti un barbat mai matur care sa iti inteleaga nevoile si sa incerce sa ti le satisfaca, iar sa-si gaseasca o pitipoanca de varsta lui. Stii, pentru unele relatii pur si simplu nu merita sa lupti, pentru ca nu castigi nimic pe termen lung.

| Anca explică:

Pai si eu-s proasta lui sa-l las sa faca ce-l taie capu?
Atunci de ce pusca mea mai stam impreuna daca el nu poate sa-si asume relatia?

Colegii nici macar nu stiu ca noi suntem impreuna.
Probabil ii convine sa aiba cale libera...

E un copil prost!

| Anca explică:

Da sa vezi circ, cand m-am dus eu in camera la un coleg de an sa iau un curs. Mi-a trims 5 mesaje in 10 minute.
Cred ca stiu ce-am sa fac! big grin
Imi caut si eu niste baieti sa-mi petrec timpu la ei in camera. Ca alfel nu o sa-si dea seama niciodata cand greseste numai daca o sa vada pe pielea lui.
Asa o sa fim chit.

| Anca explică:

Maryus, de fiecare data cand vii tu imi dai cu topicu in freza laughing Si ma faci sa rad desi eu-s un pachet de nervi.

Cre-ca is dusa cu pluta. Da nici el nu-i prea intreg la mine. Ne potrivim ca nuca in perete!

| Anca explică:

Abh, i-am dat si tot la mine vine.

| Anca explică:

Abh, pai incerc, dar nu pot nici eu.
Ca suntem 2 copii uneori si, desi ne respingem, ne atragem si mai mult.
Am mai avut o relatie de genul asta, foarte asemanatoare. Prima!
Si s-a terminat dupa 3 ani. Dar ne-a scos peri albi la amandoi.

| Anca explică:

@tereza draga, ai rastalmacit mult cuvintele mele.
In nici un caz nu l-am izolat cu prieteni.
Dar una este sa fie dependent de anturaj si alta este sa aiba iesiri cu prietenii. Dar ma rog, sa zicem ca placa prieteni nu ma deranjeaza. Ii cunosc pe aproape toti, stiu ca avem o relatie, el ma suna in timp ce este cu ei, desi nu i-am cerut eu. Deci ii pasa!

Placa vine din faptul ca, el uneori face chestii pentru a ma sfida pe mine.
Dar in acelasi timp fiind la prima relatie serioasa, nici nu stie cum sa o trateze. Si oricum intre noi 2 eu sunt colerica si el mai calm.
Eu ma enervez repede, el mai greu.
Eu spun in 10 cuvinte tot ce am de spus, pe cand el este mai inchis si nu prea spune ce simte.

De fiecare data cand ne certam eu ii dau papucii, ca mai apoi sa ma lase sa ma calmez cateva ore, dupa care vine dupa mine.
Nu cred ca vrea o relatie neserioasa si am multe motive sa cred ca intr-adevar tine la mine. Doar ca nu stie cum sa ma trateze uneori. Si poate nu face din rautate anumite lucruri, dar eu as vrea sa le gandeasca inainte si sa se puna in locul meu uneori.

I-am sugerat sa isi faca si el niste prieteni aici, sa iasa si el in oras cu ei, la sala, la un meci. Dar el mi-a zis ca, daca si-ar face grup de baieti ar lua-o in fiecare noapte prin cluburi si ar fi mai rau pentru noi si ca asa mai bine sta cu colegele.
Doh!

| Anca explică:

@tereza, referitor la ce ai spus : Ofera, fara sa calculezi!

Eu am alta conceptie despre iubire. Cred ca este un schimb echitabil. Nu unul primeste si celalt se foloseste.
Nu e unul privilegiat, pentru ca-i mai matur si trebuie sa accepte copilariile celuilalt, iar celalalt un copil rasfatat care spune la fiecare greseala : "imi pare rau, nu am stiut".

Nu am zis ca e defect el. Si nici eu nu sunt.
Pur si simplu ii cer prea mult pentru varsta lui.
I-am zis ca nuºi pregatit pentru o relatie serioasa, dar el neaga si neaga.
El mereu imi spune " ai sa vezi ca si dupa 6 ani tot impreuna o sa fim, si poate cu aceleasi discutii ca acum"
Doamne fereste!

| Anca explică:

Bacemi, ai dreptate in tot ce ai spus.
I-am explicat aseara ca, eu nu vreau sa-l schimb la fel cum nici eu nu vreau sa ma schimbe cineva.
Doar ca, o relatie serioasa presupune a-ti schimba anumite activitati. Nu poti avea o relatie serioasa si sa iti continui viata fix la fel. Trebuie sa pui altfel problema si sa te gandesti in primul rand la binele relatiei.
Nu la faptul ca : " Las ca ea oricum ma iarta"

El e foarte sigur pe mine din cate observ. Are o siguranta iesita din comun ca nu-l voi parasi. Poate pentru ca i-am spus de prea multe ori te las si n-am facut-o.
Nici nu mai stiu cum sa procedez cu el, sincer!
Am incercat sa-l las liber, am incercat sa vorbesc cu el, am incercat sa-l las, am incercat sa-l insel. Nu mai stiu solutii!

Dar, pare imposibila o despartire cat timp sora lui e prietena mea cea mai buna. Ar trebui sa renunt la prietenia cu ea ca sa ma pot desparti de el.
Pt ca el tot timpu se foloseste de ea ca sa ne impacam. O pune pe ea sa stabileasca o intalnire toti 3, iar acolo intra iar pe sub pielea mea.
Si eu il iert! Pt ca mi-a prins foarte bine slabiciunile. Desi nu credeam ca ar putea-o face vreodata. Un prieten f bun mi-a zis acum cateva zile : " Il iubesti, se vede in ochii tai si in tot ceea ce accepti ".

Am negat! Desi pe urma am analizat tot si sunt in dubii.

| Anca explică:

Intorcand situatia pe toate partile. Am avut relatii lungi si am locuit impreuna cu 2 barbati.
Cand locuiesti cu cineva 3 ani, esti ca si casatorita. Problema se pune altfel. Iar eu m-am obisnuit asa, din fostele relatii... Toti fostii mei prieteni erau cu mult mai mari decat mine.
In mod normal, ce ii ceri unuia de 30 nu ii poti cere una de 19. Aici probabil am gresit eu. Am prea multe asteptari de la el si l-am luat prea "tare". Cred...

| Anca explică:

Abh, poti sa-mi explici te rog, de ce consideri tu ca ma folosesc de el?
Mi se pare chiar deplasat sa zici ca, tocmai eu ma folosesc de el.
Cu ce?

| Anca explică:

Abh, deci nu conteaza ce simt eu deloc, conteaza ca el va suferi daca se va incheia.
Iar mie o sa-mi fie indiferent ca se va termina?

Eu daca-s mai matura si am trait mai multe relatii de lunga durata, inseamna ca am totul programat si pot sa calculez cand sa ma indragostesc si cand nu?!
Cred ca in relatia asta suferim amandoi, in egala masura.
Eu pentru ca nu reuseste sa-mi ofere, El pentru ca nu stie cum sa ofere.

| Anca explică:

Abh, nici macar nu iºam cerut sa renunte la prietenia cu ele. Pt ca nu ai cum. Suntem toti colegi de grupa!
Doar ca, nici sa stai la ele in camera si sa mananci seminte toata ziua nu o vad prea normal. Si nici sa se invarte toata viata ta in jurul : scoala, iubita sau ele, sau scoala, ele, iubita...care naiba o fii ordinea corecta.

Colegii nici macar nu stiu de noi. Alta chestie care nu ne face cinste relatiei!
E prea complicat totul pentru creierul meu...

I-am cerut doar sa nu exagereze in prietenia asta cu ele, sa nu stea chiar toata ziua la ele in camera si sa nu le raspunda la telefon cand e cu mine.
Pt ca vreau si eu sa stau cu el, nu sa il bipuie alea din 10 in 10 minute sa mearga la ele.
Oricum : Una ii face masaj, alta il penseaza, alta il pipaie, una ii e fosta prietena.
Ce mai caut eu in ecuatia asta sincer nu stiu!

| Anca explică:

Harciog, ce este de invidiat?

Sa inteleg ca eu sunt oaia neagra in relatie?!

| Anca explică:

Lolipop, orice iubita se simte deranjata daca partenerul ei isi petrece mai mult timp cu altii decat cu ea.
La noi nuºi cazu de petrecut mai mult timp cu altii. Dar e vorba de petrecut prea mult cu ELE!

| tereza a răspuns:

Draga mea,
te complaci intr-o chestie imatura si de doi bani dupa parerea mea. Hei... trezeste-te daca esti mai matura si ai mai avut relatii inseamna ca intelegi ca nu trebuie sa posezi un om ci sa il iubesti dar nu cu iubirea de genul: fara mine nu poate sta - asta e egoism nu iubire. Baiatul cred ca ti-a dat destul de multe semne ca nu vrea o relatie serioasa ci ii place sa ti-o traga din cand in cand. Tu de ce nu vrei sa vezi asta? Nu e tocmai placut mai ales cand ai o parere buna despre tine dar e cazul sa te trezesti acum inainte de a-ti si de a face mai mult rau mai tarziu. Da-i omului libertate si accepta-i si prietenii.
Sa presupunem ca te iubeste si chiar vrea ceva serios. Pai cum iti inchipui ca va merge o relatie serioasa intre voi daca tu ai tendinta sa il izolezi de perieteni. Iubirea pentru tine e alta decat cea catre "prietene" si nici un om in lumea asta nu va avea nevoie doar de o persoana. Daca il iubesti, iubesti si ce ii place lui, anturajul lui incerci sa te acomodezi si cu ceea ce nu iti e pe plac si vei primi acelasi lucru in cazul in care e ceva serios si din partea lui.
Nu stiu ce varsta ai dar ideile tale despre o relatie sunt purea copilarii. Fii matura daca pretinzi asta si comporta-te matur! Vrei atentie si intelegere pai intai ofera-le, vrei incredere si bucurie? ofera-le fara sa stai sa calculezi ce primesti in schimb. O relatie intre doi oameni nu se poate confunda cu o piata in care faci schimb de marfa: uite, iti dau atat si vreau sa primesc atat.
Multa bucurie!

| tereza a răspuns:

Anca, eu nu am rastalmacit nimic si citind ce ai mai scris imi dau seama ca nu m-am inselat nici o clipa. Iti place sa fii centrul lumii si sa controlezi totul. Oamenii sunt liberi si nu se invarte nimic in jurul namanui. Toti ne dorim sa fim femeia sau barbatul fatal pentru cel langa care suntem si uitam sa fim in primul rand oameni. Incearca tu (si o spun far rautate sau gram de ceva urat) sa il lasi asa cum vrea el sa iti controlezi pornirile de a conduce de a stapani. Fa-ti de lucru cu altceva si nu doar cu gandurile despre voi doi. Si ai sa vezi altfel decat vezi acum aceasta situatie. De ce trebuie sa compari ce ai avut cu ceea ce ai? De ce nu ai ramas cu trecutul matur care te intelegea daca prezentul nu este ceea ce vrei si te plangi? Mai gandeste-te si lasa tragedia la o parte suntem oameni, dorim sa ne bucuram, nu simpli roboti in slujba altuia.
Un zambet!

| tereza a răspuns:

Nu e vorba de a fi cineva oaia neagra ci de a modela anumite tendinte, reactii, ganduri. Plus ca trebuie sa judeci la rece daca el este ce vrei sau nu, atat din punct de vedere a ceea ce doresti tu de la cel de langa tine cat si din punct de vedere al felului lui de a fi. Daca il judeci la fiecare pas e clar ca ori el nu face ceea ce trebuie ori tu va trebui sa inveti sa accepti si ce nu ti place. Nu va cunosc decat din punctul tau de vedere deci pot fi diverse interpretari. Incearca sa vezi relatia ca si cum nu ai fi implicata direct. Fii sincera cu tine in primul rand.

| cypy a răspuns:

Uite fta.si eu sunt aproape cu genul tau de baiat.prietena mea s`a suparat pe mine ca toata ziua vorbesc cu fete.si ma mai iai cu ele in brate.chiar si in relatie de amicitie.bai e dur tare daca el e caz pierdut. daca tinea cu adevarat la tine nu mai facea chestii de astea.totusi in pnm angry ori cu ele ori cu ea? pe cine iubesti? pe cine adori? pe cine freci zi de zi? cam asa vine faza mai pe direct.deci daca el nu poate scapa de asa ceva. fara niciun resentiment... ori scapi tu de gelozie(dar nu se poate cand il vezi ca face asa ceva zilnic). ori scapa el de obiceiuri. un sfat.desparte`te de el cat mai poti.pentru ca o data ce se duce la ele.inseamna ca tu nu`i ajungi.azi la una.maine la.altele.fa ceva. ce crezi tu ca`i mai bine. dar prefer despartirea.atunci vezi daca tine cu adevarat la tine.si ii bagi pastila directbig grinu-te la prietenele talewinking

| lolipop_7294 a răspuns:

Daca el ar fi stat cu niste baieti asa de mult in loc sa stea cu niste fete ai fi fost la fel de suparata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-ai inebunit cite probleme ai cu baiatu asta. Mereu il suspectezi de ceva. In toate postarile il banuiesti de cite ceva cu cite o colega sau fosta prietena. Pina la urma tind sa cred ca toate sint doar in mintea ta si esti prea posesiva. Lasa-i frate libertate si daca te-nseala ii spui smplu adio, nu mai sta cu ochii pe el ca pe butelie, ca nu-i bibelou sa stea numai sub ochii tai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oooooooo mamma mia! Cat ai scrisrolling on the floor Asta e poveste de adormit copii? laughing
Ti-am zis sa scrii un scenariuwinking Si in romania faci banitongue acolo cu telenovelelaughing
Am citit concluziarolling on the floor Tragic? Romeo si Julieta? Aaaa acum e mai la moda sa te arunci de la balcon.
Doamne... sa te rogi de un barbat? Trezeste-te! Uita-te in jur, nu s-a sfarsit lumea la un pamfleacalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E de invidiat iar tu esti egoista si nu-ti iubesti aproapele.De ce crezi ca numai tu trebuie sa ai acces la o anumita fericire?