| marcel_5462 a întrebat:

Credeti ca rolul femeii este la cratita?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Rolul femeii este sa fie mama in primul rand. Eu asa consider. In afara de asta trebuie sa fie o sotie. In atributiile de mama si sotie. Asta presupune si prepararea hranei. Dar asta nu inseamna ca femeia are doar raspunderi. Barbatul trebuie sa o sprijine cum stie. In orice relatie trebuie sa existe egalitate intre femeie si barbat in limitele posibile si fiecare trebuie sa isi imparta sarcinile in functie de abilitati. Eu de exemplu mi-as ajuta sotia sa pregateasca masa. Am face asta impreuna ca sa nu fie un chin.

30 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Roluri avem multe, depinde doar, daca spectatorul apreciaza asta!

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Consider ca treburile gospodaresti deci si "cratita"trebuie impartite mai ales cand ambii soti merg la serviciu.

| Barajag a răspuns:

Dar nu-i mai bine sa fie rolul barbatului la cratita? Pentru ca femeia indeplineste cam toate rolurilebig grin

| EUSIATIT a răspuns:

Este una din [Obligatii] unei femei. ai vazut ca am pus paranteza. Dar in zilele noastre fetele nu stiu nici vasele sa le spele[unele] si este destul de rau pentru ca vor fi sotii mame etc si,, gresesc mamele lor ca nu le pune macar putin la treburile gospodaresti si nici ele nu vor. SPera sa gaseasca o persoana sa le faca iar ele...

daniela
| daniela a răspuns:

Nu s-a demonstrat chestia asta de prea multe ori pentru a mai explica si eu de ce nu

| Ancutsa a răspuns:

Buna, marcel!
Nu cred ca o femeie este intr-o familie doar pentru " cratita " sa stea numai in bucatarie sa faca de mancare. in zilele noastre sunt si barbati care fac lucrul acesta si ma bucur big grin
Plus ca are servici, copii, curatenie, mancare. Dar cat crezi ca se poate? Ar trebui sa mai dea o mana de ajutor si barbatul, asa e cinstit, nu?

O seara frumoasa sa ai!
pa`pa :*

| liliana83 a răspuns:

Femeia are mai multe roluri. dar cel mai important e de mama. o data cu nasterea unui copil acest rol de a sta langa cratita vine automatic. dar nu e scris nicaieri ca acest rol il poate avea numai femeia.asa cum nu e scris nicaieri ca poate munci si aduce bani in casa numai barbatul. fie femeia fie barbat avem acelasi rol.

| marcel_5462 explică:

Sa fiu bine inteles eu doar am intrebat asta nu inseamna ca si sustin acest lucru.

| Sara2 a răspuns:

NU! cei 2 soti se pot intelege "azi vin eu mai tarziu faci u mancare...bla bla" trebuie sa se ajute, ca doar nu mai suntem in epoca de piatra! parerea mea : pe vremuri femeia statea la cratita si avea grija de copii deoarece femeia nu muncea... timpul a trecut dar din mosi stramosi a ramas ideea asta tampita

| alexutzu00791 a răspuns:

Dar credeti ca rolul femeii este doar in pat?

| hamsterx a răspuns:

Cine crede asta a ramas in urma raulaughing

| powergirl a răspuns:

Pai barbatii
o sa zica ca da femeile ca nu si uite asa o multime de rasp al intrebarea ta
eu si ca si da si nu

| me_3408 a răspuns:

Nu cred ca rolul unei femei e la cratita...nu pare prea drept big grin

| mayli_9074 a răspuns:

Zau asa crezi ca mai trebuia sa intrebi?

| irinelu_9484 a răspuns:

Stii ca un barbat poate gati mult mai gustos?! Este si la cratita dar nu intr-o masura exagerata...ca mai vreti pe urma ca rolul ei sa fie si in patbig grin asa ca trebuie sa fie in fortee... pup

| laptopnews a răspuns:

Cine crede asta ramane cu cratita si fara femeielaughing Ea are multe, asta este unul importanthappy

| kukubau a răspuns:

Nu, rolul fiecaruia este sa fie ceea ce isi doreste sa fie si unde sa fie, nu incepem acum sa catalogam, u in pat, u sub pat, u la cratita etc.

| Psycho a răspuns:

Da' ce suntem noi? sclave? raised eyebrows nu sunteti cu nimic mai presus decat noi.suntem tot oameni, avem tot 2 maini si 2 picioare, ochi, nas, gura si-o inima care bate-n noi.asa ca nu vad care e diferenta dintre voi si noi.
atata ca voi, desi aveti 2 capuri, nu sunteti prea buni in ale gandirii laughing

| Psycho a răspuns:

Uite un citat care-mi place foarte mult :
"Femeia este mancare pentru zei, gatita de diavoli." [William Shakespeare]
ce zici?

| OnWeed a răspuns:

Eu consider ca in ziua de astazi femeia are cam multe de facut, si daca cineva considera ca rolul ei este la cratita a ramas in urma. Din cate stiu eu femeia este numita si "sexul frumos" si nu cred ca rolul ei este sa faca treaba pentru barbat ca sa zic asa. Si oricum nu cred ca te saruti/alinti/mangai cu cratita, ci cu o femeie care te-a cucerit big grin Si oricum marii bucatari sunt barbati, asta nu dovedeste ca si barbatii pot gati? si poate chiar mai bine? De ce sa astepte totul de la femeie?

| david83 a răspuns:

Rolul asta se mai gaseste in unele familii de la sate.
Femeia trebuie sa fie o doamna in societate, c**** in pat si o gospodina in bucatarie big grin

| yoyodedeea a răspuns:

Eu nu cred/adica...are un rol si acolo dar nu DOAR acolo...
femeia e multifunctionalalaughing

| oky a răspuns:

Rolul femeii este in pat. laughing

| scumpik a răspuns:

Nu eu nu cred ca saruti cratita! nu iti sar ochii mai degraba dupa o mancare buna decat dupa o femeie sexy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este doar unul dintre numeroasele roluri pe care le are. Dar in zilele noastre, orice barbat poate sta la cratita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ziua de azi femeia este egala in drepturi cu barbatul, femeia poate inlocui cu succes un barbat si face treaba chiar mai bine decat el, in unele cazuri.

Insa eu niciodata nu mi-am lasat iubita la cratitalaughing Trebuie sa oferim locuri de munca mai ales ca este crizarolling on the floor de aceea este necesara in casa mea prezenta menajerei.
La mine in casa femeia este un bibelou de portelan, centrul universului.Si nu accept ca sa depuna efort pentru ceva atat timp cat eu ii sunt alaturi.

Respectam femeia pentru ca e mama, iubita, doamna. Are numeroase roluri in viata unui barbat. Femeie femeie...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveti dreptate fetelor. daca nu va ajuta si nu imparte sarcinile casei cu voi, trecetil in coada listei. daca vrea mai repede...sa munceasca. uite eu spal vase, aspir, si mai gatesc dar rar si usoare.mai fac piata. dar mai baieti, asta sa fie ajutor, nu mereu ca dupa aia ele uita si de treaba si de voi.moderat asa. dreapta masura, ca sa fie toata lumea multumita.

| dada_2571 a răspuns:

De cand s-au inventat restaurantele rolul femeii nu mai este la cratita. laughing

| Theodora a răspuns:

Nu intotdeauna.