| 2420 a întrebat:

Credeți că un om care rămâne singur toată viața, poate înnebuni la un moment dat?

Adică după ce îți mor părinții, poți înnebuni dacă nu ai pe nimeni alături de tine tot restul vieții tale?

Pot apărea probleme gen depresie severă după 40 - 45 de ani dacă rămâi singur fără nici-o persoană alături de tine cu care să vorbești zilnic?

Gandiți-vă cum ar fi să aveți peste 40 de ani și să veniți zilnic de la serviciu să găsiți mereu casa goală.

Gândiți-vă cum ar fi să veniți în fiecare zi a vieții voastre acasă de la serviciu și să nu aveți o persoană dragă alături de care să spui ceea ce ai pe suflet.

Gândiți-vă cum ar fi să te descurci singur până la bătrânețe cu toate problemele gen probleme de sănătate, întreținerea casei plus facturi.

Cum poți combate singurătatea până la bătrânețe atunci când nu mai ai pe absolut nimeni alături de tine?

53 răspunsuri:
| GraniniCuPiersica a răspuns:

Solutia este munca

| Werrich a răspuns:

"Gândiți-vă cum ar fi să veniți în fiecare zi a vieții voastre acasă de la serviciu și să nu aveți o persoană dragă alături de care să spui ceea ce ai pe suflet." - Pentru asta există pastori, există duhovnici, există psihologi.

| FOG92 a răspuns:

Categoric, asta al catelea cont nou facut de tine e, la mine e al 20-lea laughing)) >

| FOG92 a răspuns:

Barbatii mor mai repede ca femeile, dar singur toata viata... daca apuci 70 singur e bine zic si eu acum sad eu iti dau un exemplu la salariu de 2000 cu tot cu tichete nu dau un ban in casa ca locuiesc cu parintii si nu imi ajung banii, dar cand O SA FIU SINGUR... probabil ca o sa SINUCID, nu o sa fac fata categoric cheltuielilor, deja nu vreau sa ma gandesc la aspectul asta

| Mosotti a răspuns:

Nu neaparat, depinde de om, unii fac depresie, altii nu de la singuratate, de ex bunica era f singuratica si se simtea mai bine singura.
Multi au pasiunile lor, si le exercita, se bucura de viata si fara cineva langa.

| Mosotti a răspuns (pentru GraniniCuPiersica):

Ai zis-o si tu. Solutia e sa se bucure de viata, sunt atatea chestii placute de facut in viata si fara cineva alaturi.
Ca de muncit oricum munceste sa se intretina, deci nu asta e solutia.
De chestii placute nu zici.

| Mosotti a răspuns (pentru FOG92):

De ce ai facut atatea conturi?!

| FOG92 a răspuns (pentru Mosotti):

E problema mea asta, ca am vrut

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru FOG92):

Da, dar stiam ca nu e voie sa ai mai mult de 1 cont. Ca iei suspend daca esti prins ca ai mai multe.
Pe softpedia nu ai voie sa faci alt cont cat esti suspendat, ai voie doar daca esti banat de tot.

| FOG92 a răspuns (pentru Mosotti):

Imi era dor de site sa mai vorbesc virtual sa imi alin singuratatea, ce doresti de fapt laughing)?

Răspuns utilizator avertizat
| FOG92 a răspuns:

Acum poti trai singur toata viata, e mai nasol cand te pasc problemele de sanatate ca nu ai la cine sa apelezi sa te duca la un spital, dar daca suferi de anxietate si depresie din cauza singuratatii NO WAY... te mierlesti singur 100%

| Mosotti a răspuns (pentru FOG92):

Voiam sa aflu asa ca idee de ce ai facut 20 conturi de curiozitate, probabil ca facusi prostioare si ai fost suspendat la greu, nu stiu ce sa zic, altfel nu se prea justifica sa faci 20 usere, hai 2-3-4 dar nu 20.

Dar am inteles ca ceva nu a fost in ordine de fapt.

| FOG92 a răspuns (pentru Mosotti):

Cum *** sa crezi ca am facut 20 de conturi, tu esti sanatos la cap, ziceam asa... fereasca dmz

| FOG92 a răspuns (pentru Mosotti):

Hai dreacu sa ne facem un canal de telegram toti singuraticii de aici mai bine laughing) si il punem pe ray moderator

| wildthing a răspuns:

Cand te confrunti cu asta, la un moment dat poti capata o super putere...si anume NEPASAREA.winking Cand ajungi sa nu-ti mai pese, orice ti se intampla, nu te mai afecteaza sau macar nu te mai afecteaza atat de mult. De exemplu, unul caruia ii merge bine, are motive de ingrijorare, ba cu schimbarile politice, ba cu socurile financiare, se teme pentru viiroul lui si al copiilor lui. Unul caruia i-a mers rau, care nu s-a realizat, care nu are pe nimeni, confruntat cu aceeasi situatie are la indemana o replica elibaratoare: "ASA SI? MA DOARE-N POOLA!"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum sa nu ai pe nimeni decât dacă ești un sălbatic

| Mosotti a răspuns (pentru FOG92):

Aaa, ai glumit, am inteles acum. Il punem pe Ray moderator ca e baiat bun si cuminte.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cind nu mai ai pe nimeni alaturi, iti gasesti o gasca. Nu, munca sub nici o forma. Uite, am un prieten care are vreo 43 de ani, l-a lasat gagica cu care a fost impreuna vreo 12 ani cam nasol (si-o tragea cu un mos pe la intilniri de-astea de Yoga, si nu doar cu mosul...), ei bine omul lucreaza in timpul saptaminii, iar in weekenduri, cel putin 3 din 4 pe luna, e pe munte sau la padure. Indiferent de anotimp. Acasa cand se intoarce nu are pe absolut nimeni, are doua pisici. big grin

| FOG92 a răspuns (pentru Mosotti):

Uite vezi de asta imi iau eu conturi suspendate ca vine unu ca cHybrid si nu il intelege pe asta care a pus intrebarea... si imi vine sa turbez cateodata, da ray ala cuminte care iti da block din orice ii zici big grin

| Mosotti a răspuns (pentru FOG92):

Mda, si eu daca vine cineva si nu intelege o intrebare, ii explic ce trebuie dar calm.
Ray nu da block din orice zici, eu il stiu de cam 1 an si jumate si nu mi-a dat niciodata block, depinde ce zici.

| RAY a răspuns:

Asta doar tu vei vedea cum este, nimeni nu se poate pune in locul tău, dar pune răul înainte, vezi de un loc de munca, o chirie, o iubită sa fii independent de părinti, degeaba ignori ceva ca e degeaba

| FOG92 a răspuns:

Pai tocmai asta ce i-am raspuns Misotti cu 2.000 salariu singur tot restul vietii te cam mananca cainii, si nu glumesc absolut deloc... un job sa te poti intretine singur cu cheltuieli porneste de la 5000 in sus

| FOG92 a răspuns (pentru Mosotti):

Hai ca mi-a dat si el block cred laughing)

| FOG92 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ce gasca sa iti mai gasesti frate fiind antisocial de la 28 de ani sau cat a zis ca are, esti nebun cu capu' laughing)? unde la locurile de munca acolo nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca inebunesti neapărat daca nu suferi deja de o boala, dar da, poate sa iti provoace depresie la un moment dat.

Doar ca nu te obliga nimeni sa rămâi singur tot restul vietii.In primul rând la toti ne mor părinții,plus ca si daca nu mor tot nu stai cu ei până la adânci bătrânețe in casa ca iti faci si tu o familie.
În al doi-le rand iti faci prieteni, cunoștințe, muncești mai ai cu cine schimba o vorbă, cine sa mai treaca pe la tine nu esti neapărat singur.
Sau poti sa iti faci o relație, sa te călătorești si sa faci copii.
Poti sa stai in chirie cu cineva sau sa iti iei in gazda pe cineva cu care sa împarți cheltuielile daca nu te descurci si etc.Sunt multe soluții.

| FOG92 a răspuns (pentru Freya1):

Daca nu iti formezi prieteni din scoala sau copilarie, cum vrei sa iti faci dupa de la 25 in sus, ne lamuresti si pe noi sa nu murim prosti, ca si eu sunt in asentimentul lui

| Freya1 a răspuns (pentru FOG92):

Am 26 de ani iar daca vreau sa imi fac prieteni mi fac maine.
Pur si simplu socializez cu cei de la munca,schimbi o vorbă cu un vecin, vorbesti cu o verișoară sau verisor sunt N lucuri pe care poti sa le faci.

Eu oriunde m-am mutat m-am trezit cu cate o vecina la usa sa ma întrebe ceva, sa ii împrumut ceva, sa vada daca am nevoie de ceva pur si simplu.Iar daca nu fac ei asta poti sa faci tu.
Aici unde locuiesc după ce am dus pe cineva cu masina undeva ca nu avea cu ce merge m-a chemat sa mai merg din cand in cand la o cafea, mi-a cerut Facebook-ul sau numarul de telefon, dar trebuie sa fi si un om normal cu care oameni sa poata socializat.